Lavanta hasadı şenlik havasında yapılacak

Seferihisar İlçesi'ne geçen yıl yaz başında dikilen lavanta için hasat zamanı geldi. Seferihisar Belediyesi, ilk defa yapılacak hasadı şenlik havasında kutlamaya hazırlanıyor.

BELEDİYE 15.06.2016, 11:15 15.06.2016, 12:17
Lavanta hasadı şenlik havasında yapılacak

Yetiştiği iklim koşulları dikkate alındığında Akdeniz Bölgesi'nde öne çıkan lavanta için Seferihisar'ın da dikime elverişli olduğu düşünüldü. Bunun üzerine ilk olarak Turgut Köyü'ndeki dört dönümlük alana dikimi yapıldı. Seferihisarlı üreticilere alternatif ürün olarak sunulmak üzere Haziran 2015'te dikilen lavantaların hasat zamanı geldi. Seferihisar Belediyesi bu nedenle, 18 Haziran'da 'Seferihisar Belediyesi Lavanta Hasat Şenliği' etkinliği düzenleme kararı aldı. Turgut Köyü'nde saat 18.00'de başlayacak olan şenliğin amacının Seferihisarlı üreticilere; mandalina, zeytin, üzüm gibi geleneksel ürünlerin dışında lavantayı tanıtmak olduğu belirtildi. Programın lavanta hasadıyla başlayacağı kaydedildi. Daha sonra, lavanta sabunu, lavanta yağı yapımı konukların önünde gerçekleştirilecek. İzmir'in önemli fotoğraf kulüplerinden gelen fotoğrafçıların objektiflerinden fotoğraf çekimleri yapılacak. Sokak sanatçıları klasik müzik dinletisi sunacak. Etkinliğe gelen misafirlere yayık ayran ve lavanta çayı ikram edilecek. Ayrıca, köy pazarı, yine konuklar için renkli ve çeşitli ürünleriyle hazır olacak.

HER YER LAVANTA KOKACAK

CHP'li Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, herkesi etkinliğe davet ederek, "Her zaman başka bir tarımın mümkün olduğunu düşündük. Üreticilerimizin daha çok üretmesi için çalışmalar yaptık. Geçtiğimiz yıldan bugüne lavanta üretimini denedik ve lavantanın iklimimizi sevdiğini, hatta çift hasat yapmanın mümkün olduğunu gördük. Bu hasadı bir bayram havası içerisinde kutlayacağız ve alternatif bir üretim modeliyle üreticilerimizi tanıştıracağız. Misafirlerimize lavantadan elde ettiğimiz yan ürünlerin ikram edeceğiz. Kısaca Seferihisar "lavanta" kokacak. Çok keyifli bir gün yaşayacağız. Cumartesi günü Seferihisarlıları, İzmirlileri Turgut Köyümüze bekliyoruz." dedi.

Lavanta Hasat Şenliği Seferihisar Turgut Köyü'nde 18 Haziran Cumartesi günü saat 18.00'de gerçekleşecek.

SEFERİHİSAR (İzmir), DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
17°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?