Konak'ta işçiyi sevindiren sözleşme: En düşük maaş 3 bin 645 lira

İZMİR'de, Konak Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında imzalanan toplu sözleşme ile 154 kadrolu işçinin maaşına yüzde 13 oranında iyileştirme yapıldı.

BELEDİYE 21.04.2016, 12:26 21.04.2016, 15:14
Konak'ta işçiyi sevindiren sözleşme: En düşük maaş 3 bin 645 lira

Yeni sözleşmeye göre en düşük işçi maaşı 3 bin 645 lira oldu.

Konak Belediyesi'nde kadrolu işçi olarak çalışan 154 personeli ilgilendiren toplu iş görüşmeleri imzayla noktalandı. Konak Belediyesi ile Belediye İş Sendikası arasında gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Belediye İş Sendikası 4 Nolu Şube Başkanı Şahin Kaya, sendika temsilcileri ile belediye bürokratları katıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Sema Pekdaş, “İşçilerimizin daha huzurlu çalışması ve iş verimlerini yükseltmek için pek çok karar aldık. Bu karar Konak ve Konaklıya hizmet olarak da yansırsa en büyük sevincimiz olur. Konak Belediyesi'ndeki birlikte iş yapma ortamını daha da artırarak, nitelikli ve sürdürülebilirlilik anlayışı üzerinde güzel işler yapacağız. Yeni sözleşmemiz hepimize hayırlı olsun" dedi. Sendika Şube Başkanı Şahin Kaya da Başkan Pekdaş'a emeğe verdiği değer için teşekkür ederek, "Sendika olarak biz de çalışanın yanındayız. Belediyeler varsa biz varız. Belediye İş Sendikası olarak sonuna kadar sizin yanındayız. Emeği olan herkese teşekkür ederiz" diye konuştu.

EN DÜŞÜK MAAŞ 3 BİN 645 LİRA
İki yıl geçerli olacak yeni sözleşmeye göre kadrolu işçi maaşları ortalama yüzde 13 oranında arttı. Buna göre Konak Belediyesi'nde en düşük kadrolu işçi maaşı 3 bin 645 liraya yükseldi. Ayrıca işe giriş tarihinden itibaren geriye dönük olarak da her yıl için 22 kuruş kıdem zammı verilmesi sözleşmede yer aldı. Giyim ve koruyucu eşya, hastalık yardımı, ağır işler ve koku primi, yemek parası, yakacak, ölüm, erzak, afet ve öğrenim yardımı rakamlarında da yeni ücretler belirlendi. TÜFE enflasyonu göz önünde bulundurularak gelecek yıl artı 2 puan zam ilave edilecek. Oran, diğer yardım ve alacaklar için de geçerli olacak.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208