Konak Meydanı'nın mimarına büyük ödül

İzmir’in en görkemli tasarımlarından, Konak Meydan Düzenlemelerinin mimarı Ersen Gürsel,  2019 yılı ‘Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü’ne layık görüldü.

BELEDİYE 12.04.2019, 10:36
Konak Meydanı'nın mimarına büyük ödül

İzmir’in merkezde çehresini değiştiren,  yılında gerçekleştirilen Konak Meydan düzenlemelerine imza atan Türk Mimar Ersen Gürsel,  ‘Küresel Sürdürülebilir Mimarlık Ödülü’nün sahibi oldu. Paris Mimarlık ve Miras Merkezi ile Uluslararası Bilim Komitesi tarafından sürdürülen program kapsamında her yıl, sürdürülebilir gelişmeleri destekleyen, toplum yararı ilkesine öncelik veren ve katılımcı mimarlık anlayışını küresel ölçekte tanıtan 5 mimar ödüllendiriliyor. 

Ödül programı ilkelerinde; ‘dayanıklılık’, ‘esneklik’, ‘ekonomik, teknik ve ekolojik uygunluk’, ‘sosyal ve kültürel bağlam’ ile toplumsal sorunlar, eşitlik ve hak mücadele süreçleri öncelikli başlıklar olarak görülüyor. Bauhaus’un 100. Yılı anısına 2019’da  “Mimarlığın toplum hizmetinde bilim, sanat ve zanaat olduğu”  olgusu vurgulandı.

Bu bağlamda jüri üyeleri; öncü yaklaşımları ve üstün başarılı çalışmaları ile meslek yaşamı boyunca bağlam ve toplum temelli tasarım anlayışını sürdüren Ersen Gürsel’i ödüle layık gördü. Gürsel, 2014 yılında Mimar Sinan Büyük Ödülü’nü almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?