Kocaoğlu'ndan "ihtisas mahkemesi" vurgusu

HUKUKİ Araştırmalar Derneği (HUDER) İzmir Şubesi yönetimi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu ziyaret etti. Meslek odaları tarafından açılan davaların da gündeme geldiği ziyarette konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, "İhtisas mahkemeleri olsa, planlama ile ilgili sıkıntılar büyük ölçüde çözülür" dedi.

BELEDİYE 26.01.2016, 12:06 26.01.2016, 11:22
Kocaoğlu'ndan "ihtisas mahkemesi" vurgusu

İzmirli avukatların kurduğu Hukuki Araştırmalar Derneği'nin yönetim kurulu üyeleri, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na nezaket ziyaretinde bulundu. Kısa sürede 100 üyeye ulaştıklarını belirten HUDER İzmir Şube Başkanı Abdulvahap Karakuş, meselelere objektif bakan, hukukçu kimliğini ön planda tutan, siyasete bulaşmadan avukatlık mesleğini layıkıyla yerine getiren meslektaşlarına kapılarının açık olduğunu belirterek, "Paydasında hukuk olan işlerde var olmaya çalışıyoruz. Mesleki dayanışmayı ön planda tutuyoruz. Başkanımızdan da çalışmalarımızda destek bekliyoruz" diye konuştu.

Mesleki dayanışmada dernekleşmenin önemine değinen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise hukuka siyasetin karışmamasını gerektiğini ve bunun devlet olmanın bir şartı olduğunu belirterek, dernek çatısı altında bir araya gelen avukatlara başarılar diledi.

Planlamaya ilişkin davalarda ihtisas mahkemelerinin eksikliğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, "Onlar olmadığı için mahkeme hakiminin tayin ettiği bilirkişiler karar veriyor. Bilirkişinin anlayışına göre dava kaybediliyor ya da kazanılıyor. Çünkü planlamada statik hesabı yapılmıyor; daha esnek ve yoruma açık. Aslında planlama ihtisas mahkemeleri olsa ve hakimler bu konuda eğitim alsa, planlama ile ilgili sıkıntıların büyük bölümü çözülür" dedi.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?