Kocaoğlu'ndan Delican'a: 'Hiç Toplu İş Sözleşmesi yaptın mı'

Kocaoğlu, İZBAN grevini ve süreci siyasete alet etme çabaları olduğunu belirterek, "Bu kadar önemli projeler siyasete alet edilmeye değer mi?" dedi.

BELEDİYE 12.11.2016, 16:00 12.11.2016, 15:46
Kocaoğlu'ndan Delican'a: 'Hiç Toplu İş Sözleşmesi yaptın mı'

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Selçuk ilçesinin 1970'lerden kalma 126 kilometrelik içme suyu şebekesini baştan sona yenilemek için çalışmalara başladı. Eskiyen ve kaçaklara neden olan şebekenin yerine yenisini kurmak için yapılacak çalışmanın başlaması nedeniyle ilçede tören düzenlendi. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu burada yaptığı konuşmada, hayata geçirilen yatırım sayesinde ilçenin sağlıklı içme suyuna kavuşacağını söyledi.

Selçuk'ta İZSU tarafından çok önemli yatırımlara imza atıldığını ifade eden Başkan Aziz Kocaoğlu, ilçede devam işlerle birlikte İZSU Genel Müdürlüğü'nün bugüne kadar 25 milyon TL harcadığını söyledi. Planlanan çalışmalar kapsamında Belevi, Çamlı, Zeytinköy, Gökçelan ve Şirince'de atıksu şebekesi ve arıtma tesislerinin hayata geçirileceğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, Selçuk'ta mevcut arıtmanın yeterli olmadığını ve uzun süredir yeni proje için çalıştıklarını belirterek, idari izin sürecinin ardından tesisin yapımı için harekete geçeceklerini söyledi. Başkan Aziz Kocaoğlu, yetki alanlarında olmamasına rağmen Pamucak bölgesine arıtma yapılması için de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile anlaştıklarını sözlerine ekledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Selçuk ilçesini yakından ilgilendiren Bayındır Bölge Şantiyesi ile Bergama şantiyesinin önümüzdeki haftalarda törenle hizmete gireceğini de söyledi.

"İZBAN GURUR PROJEMİZ"

""Başkan Aziz Kocaoğlu, İZBAN hattının Torbalı-Selçuk bölümünde belediyenin yükümlülüğü olan istasyon, altgeçit, üstgeçit inşaatlarının bittiğini belirterek, "Belevi'nin yararlanması için bir istasyon daha yapımı yönünde proje değişikliğine gidildi. Onun da çalışmalarına başladık. Şu anda TCDD tarafında bir gecikme var. Bunu da tamamen işin doğasından gelen bir sorun olarak görüyoruz. Sanıyorum önümüzdeki eylül-ekim aylarında sinyalizasyon çalışmaları bitince Selçuk'a seferlere başlayacağız" dedi. 12 yıldır metro ve tramvay projeleri, yollar, bulvarlar, arıtma tesisleri gibi çok büyük işlere imza attıklarını belirten Başkan Aziz Kocaoğlu, kendisini en çok etkileyen iki projeyi ise şöyle açıkladı: "Bunlardan biri İZBAN, biri İzmir Jeotermal A.Ş.'dir. İZBAN, bir yerel yönetimle bir devlet kurumunun yüzde 50 ortak olduğu ilk kurumdur. TCDD'nin yaptığı banliyö hatları yerel yönetimin desteği olmadan verimli çalışamaz. Bu örnek, yerelle genelin kaynaşması, ortaya bir sinerji doğması açısından çok büyük önem taşımaktadır. İzmir Jeotermal A.Ş. ise Özel İdare ile Büyükşehir Belediye ortaklığıyla kurulmuş, şu anda turizmin gelişmesi için kür merkezi kuracak güce sahip olmuş, ülkenin kamuda en fazla katma değer yaratan şirketlerinden biri olmuştur. Bu niye önemlidir? İşyerlerinde hizmete, ekonomiye siyasetin müdahale etmemesi, siyasetin arka bahçesi olmaması için önemlidir. İZBAN da, Jeotermal A.Ş. de alanında en başarılı kurumlar arasındadır. Herkes hedefe, şirketin amacına göre hareket etmek, kader birliği yapmak durumundadır. Bu çalışmaları her iki şirkette de 11 yıldır doğru şekilde sürdürüyoruz."

"SİZ HİÇ TOPLU SÖZLEŞME YAPTINIZ MI?"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, İZBAN'daki grevle ilgili olarak AKP İzmir İl Başkanı'nın sürece müdahil olmasıyla ilgili tepkisini ise şu sözlerle dile getirdi: "İZBAN şirketimizde toplu sözleşme gerçekleşemedi ve sendika doğal hakkını kullanarak greve gitti. Biz burada bütün kararlarımızı İZBAN Yönetim Kurulu'yla birlikte verdik. Daha doğrusu onlar verdi. En son yüzde 15 zamma yönetim kurulu karar verdi. Sendika kabul etmedi ve 'greve gideceğim' dedi. Şu anda Yönetim Kurulu Başkanı makamında TCDD temsilcisi var. 8 yönetim kurulu üyesinin 4'ü TCDD, 4'ü ise Büyükşehir Belediyesi tarafından atanıyor. Grev başladıktan sonra 'Hafta sonuna kadar sürecin soğumasını bekleyelim, Pazartesi gününden itibaren tekrar görüşmeye devam edeceğiz' dedik. AKP İl Başkanı Sayın Bülent Delican, sanıyorum Perşembe günü TCDD Bölge Müdürü'nü alıyor, sendikaya gidiyor. Sonra İZBAN Genel Müdürü'ne gidiyor, oradan da beni arıyor. Burası Türkiye Cumhuriyet devleti. Biz de Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet kurumlarıyız. Devletin nasıl yönetilmesi gerektiğini, hangi kurumda kimin yetkili olduğunu yazılı ve yazılı olmayan kurallarımız belirlemiştir. Ben böyle bir şeyi kabul edemem. Kendisine 'Siz hiç Toplu İş Sözleşmesi yaptınız mı? Nasıl yapıldığını, ne pazarlıklar, ne tartışmalar yapıldığını, nasıl kayıt altına alındığını biliyor musunuz' dedim. 'Bilmiyorum ama öğrenirim' dedi. Ben size 'yapamazsınız' demiyorum, 'yaptınız mı' diyorum. Elbette kimse anasının karnında öğrenmiyor. Ben bugüne kadar 100'e yakın toplu iş sözleşmesi yaptım hepsinden de yüzümün akıyla çıktım."

"SİYASETE ALET ETMEYE DEĞER Mİ?"

Delican'ın bu çıkışının çalışanlar arasında da huzursuzluğa neden olduğunu belirten Başkan Kocaoğlu, "Bu arkadaşın oraya gitmesi İzmir'i karıştırdı. Aynı sendikayla Metro'da sözleşmemiz var. Buradan cesaret alarak ESHOT'ta şoförler fazla mesai yapmayacağız demeye başladı. Bu çıkışı kim yaptı? Bülent Delican yaptı. Hakkı var mı? Yok. Yetkisi var mı? Yok. İşi biliyor mu? Bilmiyor. Niye yaptı? Bu kadar önemli projeler siyasete alet edilmeye değer mi? Allah rızası için hepinize soruyorum, siyasete alet etmeye değer mi? Yazık değil mi İzmirliye? Ne kazanılacak? Ne amaçlanıyor? Siyaset ülke için yapılıyorsa, siyaset devlet için, gelecek kuşaklar için yapılıyorsa, birbirine çelme takmak için yapılmıyorsa çok ulvi bir iştir. Ama sadece ayak oyunu için kurgulanıyorsa, yazık memleketin haline. Yazık bizlere, yazık hepimize" diye konuştu.

"DEVLET TERBİYESİ BAŞKA BİR ŞEY"

Herkesi hukuka ve ahlak kurallarına uygun davranmaya çağıran Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti: "Devleti yönetmek başka bir şey. Devlet terbiyesi denen kişilik özelliği başka bir şey. Bunların hepsi aşılacak. Biz hiç arkaya bakmadan, hiç 'şu dedi, bu dedi' demeden kentimiz için çalışmaya, kentimize, kentlimize hizmet etmeye devam edeceğiz. Ama bütün siyasilerimiz de samimi olmalı. Sanki toplu sözleşmeyi ben yapmamışım. Son gün Müsteşar Yardımcısı da orada olduğu için gittim. Yüzde 15 zamda mutabık kaldık. Başka bir şeye karışmadım. Zaten bizim imza yetkimiz de yok toplu sözleşmede. Herkesi ama herkesi kurallara uygun, yasalara uygun, evrensel ahlak kurallarına uygun, bir devlet sorumluluğu içinde görev yapmaya çağırmak da en doğal hakkımızdır diye düşünüyorum."

YATIRIMLAR ARTTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2004-2009 yıllarında 2 milyara yakın yatırım yaptığını, ikinci döneminde bu rakamın 4.5 milyara çıktığını belirten Başkan Kocaoğlu, 2014-2019 döneminin sonuna kadar yapılacak yatırımın ise 8 milyar liraya ulaşacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, "Bunlar sadece Büyükşehir Belediyesi'nin kendi gücüyle, kendi kredibilitesiyle yapılıyor" dedi.

SİYASİ KAYGI GÜTMEDEN EŞİT HİZMET

Selçuk Belediye Başkanı Dahi Zeynel Bakıcı ise ilçe için önemli bir gün yaşandığını belirterek, "Bir belediye başkanı olarak bütün ilçelere siyasi kaygı gütmeden eşit hizmet yapma özelliğini sunduğu için Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Bugün en çok ihtiyaç duyduğumuz, hiçbir kaygı duymadan birlikte hareket edebilmektedir. Bu bir erdemdir. Bu erdemi gösteren Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Örnek alınması gereken davranışlardır bunlar. Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımları bununla da kalmıyor. Yepyeni modern bir terminale kavuşacağız. Bugün gidilmedik hiçbir ova noktası kalmayacak, sathi kaplama çalışmaları devam ediliyor. Kilit taşsız hiçbir yerimiz kalmıyor. Bütün bu yatırımlar için Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum" dedi.

İZSU Genel Müdürlüğü'nün çok önemli bir kurum olduğunu vurgulayan Bakıcı, "İZSU, yaptıklarıyla, hayata geçirdikleriyle örnek alınması gereken kurumların başında gelmektedir. Uzun yıllar İZSU bünyesinde yer aldığım için gurur ve onur duyuyorum. En büyük dertlerimizden bir tanesi içilemeyen suydu. Artık çeşmelerden akan şebeke suyunu hepimiz güvenle içme olanağına kavuşacağız. Asbest borular kalkıyor, en çağdaş ülkelerde kullanılan borular geliyor" diye konuştu. 

SELÇUK'A SAĞLIKLI VE KESİNTİSİZ SU VERİLECEK

Selçuk'a yapılacak 17.3 milyon liralık yatırımla, 126 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi yenilenecek. Zeytinköy'de başlayan imalat çalışmaları ilerleyen Pamucak ve Selçuk merkezinde devam ediyor. Çalışmalar 2017 yılı Eylül ayında tamamlanacak. Böylelikle ilçe merkezi sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşacak, su kaçaklarının önüne geçilmiş olacak.

İZSU YATIRIMLARI 25 MİLYON TL'Yİ GEÇTİ

İZSU tarafından Selçuk'ta 38.4 kilometre uzunluğunda içme suyu şebekesi, 6.4 kilometre uzunluğunda kanalizasyon, 1.5 kilometre uzunluğunda yağmur suyu hattı döşendi. 3 adet su kuyusu açıldı. Zeytinköy ve Barutçu köyleri sağlıklı şebekeye kavuştu. Tarımsal Sanayi Alanı'na kanal ve yağmur suyu hattı döşendi. Pamucak Turizm Alanı, Toplu Konut Alanı sağlıklı içme suyu şebekesine kavuştu. İlçe merkezinden geçen Abuhayat ve İncirli dereleri ıslah ediliyor. Cumhuriyet Mahallesi'nden geçen 1.1 kilometre uzunluğundaki iki derede betonarme kesit imalat yapılıyor. Çalışma sonunda dere kenarları korkuluk takılarak güvenli hale getirilecek İlçede devam eden yatırımlarla birlikte İZSU'nun gerçekleştirdiği yatırım tutarı 25 milyon lirayı geçti.

60 MİLYON LİRALIK YATIRIM

İZBAN hattının Selçuk'a uzatılması projesi kapsamında yapılan istasyon binası, 4 adet karayolu alt geçidi ile 2 adet karayolu üst geçidi için toplam 24.2 milyon TL harcandı. Sathi kaplama çalışmaları çerçevesinde 99 kilometre üretim yolu yapıldı, 64 bin ton sıcak asfalt döküldü. Şirince Köyü'nün alternatif yolu, İtfaiye Binası, Kültür Merkezi ve belediye dükkanlarının ikmal inşaatının yanı sıra, ortak proje kapsamında maddi destek verilen Deppo Efes gibi önemli bir proje ilçeye kazandırıldı. Şirince Matematik Köyü'nün yolu düzenleniyor. Asfaltlama çalışmaları, parke-bordür desteği ve ortak projeler için ilçeye 35 milyon TL'nin üzerinde yatırım yapıldı. İZSU ile birlikte yapılan yatırımların toplamı 60 milyon lirayı aştı.

İhale süreçlerinin tamamlanmasının ardından önümüzdeki aylarda İlçe Garajı, Katı Atık Transfer İstasyonu ve Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası gibi önemli projelerin yapımına başlanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?