Kırkım Şenliği'ne geri sayım başladı

Karaburun Kırkım Şenliği bu yıl Kecheese ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Karaburun Belediyesi tarafından 9 Temmuz’da gerçekleşecek.

BELEDİYE 21.06.2017, 10:38 21.06.2017, 10:38
Kırkım Şenliği'ne geri sayım başladı

Karaburun Kırkım Şenliği Anadolu'nun saf ırklarından olan Karaburun kıl keçisinin korunması ve geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan keçilerin yaz mevsimine hazırlanması için imece usulüyle, kıllarının kırkılması işlemi yapılıyor. Bölge halkı için ekonomik değeri büyük olan kıl keçisinin iyileştirilmesi ve yörük kültürünün yaşatılması amaçlanan şenlikte üreticilere yönelik Ege Üniversitesi akademisyenleri tarafından  seminer ve eğitimler veriliyor.

Geçmiş yıllarda, "En güçlü teke" ve "En inatçı keçi" gibi yarışmaların gerçekleştirildiği şenliklerde bu yıl “En güzel teke”, “En güzel keçi” gibi yarışmalar düzenlenecek. Misafirlere oğlak etinden çoban kavurma, keçi ayranı ve keçi sütünden dondurma, pilav, limonata gibi ikramlar verilecek. Şenlik alanında yerli üreticiler için satış stantları kurulup, yöreye özgü keçi sütü ve peynir çeşitleri tanıtılacak. Etkinlik saat 11’de başlayacak.""

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
30°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?