Kılıçdaroğlu'nun asgari ücret planı Balçova'da hayata geçti

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, CHP’li belediyelerde asgari ücret 2200 TL olacak vaadinden sonra çalışmalarını tamamlayan Balçova Belediyesi’nde en düşük işçi maaşı 2300 TL oldu.

BELEDİYE 30.12.2018, 10:31
Kılıçdaroğlu'nun asgari ücret planı Balçova'da hayata geçti

İşçi temsilcileri ile hükümet arasında görüşülen 2019 yılı asgari rakamları sırasında açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bizim belediyelerimizde asgari ücret 2200 TL olacak” vaadi Balçova Belediyesi’nde uygulamaya geçti. 2019 yılı işçi ücretlerinin belirlendiği Balçova Belediyesi’nde taşeron firmalardan geçiş yaparak belediye bünyesinde çalışmaya başlayan işçilerin alacağı en düşük maaş 2300 TL olarak belirlendi.

Balçova Belediyesi’nin işçi haklarının her zaman ilk sırada olduğunu ifade eden Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya “2005 yılındaki taşeron yasası ile işçilerin sendikal örgütlenme hakkına büyük bir darbe vuruldu. Biz sendikalı arkadaşlarımıza haklarını son kuruşuna kadar veriyoruz. Ama sendikal örgütlenmelerine yasa ile izin verilmeyen 238 arkadaşımız içinde yetkilerimizi sonuna kadar kullanıyoruz. Genel Başkanımızın da talimatıyla 2019 yılı için ücretleri belirledik. Kamuda asgari ücret 2 bin TL iken bizim en düşük personel maaşımız 2 bin 300 TL oldu. Yapılan göreve göre ve çalışma yılına göre bu rakam daha yukarılara çıkıyor. Ayrıca sosyal haklarda var” diye konuştu.

Belediyeyi mali bir disiplin içinde ve adaletle yönettiklerini ifade eden Başkan Çalkaya “Bugüne kadar hiç arsa satmadık, bankalardan işçi maaşları için kredi kullanmadık. İşçimize de tek kuruş borcumuz yok ve günü geldiğinde emeğinin hakkını arkadaşlarımıza ödüyoruz. Buna rağmen yapmamız gereken yatırımları yapıp, zor durumda olan vatandaşlarımıza sosyal anlamda destek veriyoruz. Balçova’da aç ve açıkta insan olmamasının nedeni belediyenin adaletli bir şekilde yönetilmesindendir” dedi.

Yorumlar (1)
Kazım 2 yıl önce
Haberdeki ilk paragraf ile ikinci paragraf arasındaki çelişki bir tek benim mi dikkatimi çekti? Haber başlığı ve ilk paragrafa göre Balçova Belediyesi bünyesindeki herkes en az 2.300 TL alacak ( ki çok absürt bir rakam, sadece asgari ücreti geçmiş bir rakam, o kadar) ama daha ikinci paragrafta taşerona değil, belediye bünyesinde çalışan için yapılmış bir iyileştirme olduğu ortaya çıkıyor. Yani;yine belediyenin işlerini yapan belediyenin kurmuş olduğu TAŞERON firmaya bağlı işçilere bir şey yok. Açıklamanın devamında "sonra herbirşeyi veriyoruz, diğerlerine de eh işte" minvalinde inciler de var.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?