Kemalpaşa Belediyesi'nde 'Engelli Hizmetleri' Çalıştayı yapıldı

Kemalpaşa Belediye tarafından düzenlenen Yerel Yönetimlerde 'Engelli Hizmetleri' Çalıştayı yapıldı.

BELEDİYE 22.07.2019, 11:20 22.07.2019, 13:10
Kemalpaşa Belediyesi'nde 'Engelli Hizmetleri' Çalıştayı yapıldı

Kemalpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Yerel Yönetimlerde Engelli Hizmetleri Çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaya Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Başkan Yardımcısı Arzu Külahçıoğlu Altıntoz, DEÜ Zihinsel Engelliler Eğitimi A.B.D Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alev GİRLİ, İzmir Büyük Şehir Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mahmut Akkın, Sosyolog Mehmet Serhat Tezbaşaran ve dernek, vakıf, spor kulübü vb. engelli örgütleri ve akademisyenler katıldı.

 "ELE ALDIĞIMIZ KONULAR ARASINDA ENGELLİLERİ TOPLUMA KAZANDIRMAK İÇİN BELEDİYE OLARAK ELİMİZDEN GELENİN FAZLASINI YAPACAĞIZ"

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı  çalıştayda yaptığı açıklamada “Bildiğiniz üzere burada bulunma ve çalıştayı gerçekleştirmekteki hedefimiz; belediyemize bağlı bir engelli hizmet birimi kurmak. Bu bizim sosyal belediyecilik anlayışımız gereği en temel sorumluluklarımızdan biridir. Seçim çalışmalarımızda da vadettiğimiz gibi özellikle toplumun dezavantajlı gruplarına yönelik iletişim kurulabileceği, sorunların çözülebileceği, danışmanlık hizmeti sunulabileceği, engel gruplarının birçok çalışmaya aktif katılabilecekleri bir mekanizmayı oluşturmak amacıyla ilk adımımızı atmış bulunmaktayız. Bu adım aynı zamanda engelli bireylerimiz için eğitimde, ulaşımda, sağlıkta, istihdamda; yani her anlamda Kemalpaşa'da ki hizmetleri erişilebilir kılmak adına çok kıymetlidir. Şimdiden çalıştay boyunca sunacağınız katkılar ve deneyim paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.” diyerek sözlerine son verdi.

Toplantıya katılanların önerileri alınarak belediye bünyesinde kurulacak olan engelli yaşam biriminin yol haritası belirlendi. Çalıştayın ikinci bölümünde engellilerin yaşamını zorlaştıran temel sorunlar; yasal yönetsel yapılanma, eğitsel hizmetler, erişe bilirlik hizmetleri, sosyal yardımlar, sosyal ve siyasal yaşama katılım, işgücüne katılım hizmetleri, engelli sivil toplum örgütleriyle ilişkiler ve farkındalık çalışmaları konularında grup çalışmaları yapılarak mevcut durum değerlendirildi ve engellilerin günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlar için çözüm önerileri oluşturuldu.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
10°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?