Karşıyaka'daki delege kavgasına ilişkin, Cemil Tugay'dan, ilçe başkanı Yıldırım'a sert sözler

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Örgütü’nde dün gerçekleştirilen mahalle delege seçimlerine ilişkin açıklama yaptı.

BELEDİYE 10.11.2019, 11:41 10.11.2019, 13:24
Karşıyaka'daki delege kavgasına ilişkin, Cemil Tugay'dan, ilçe başkanı Yıldırım'a sert sözler

Karşıyaka’da 10 mahallede yapılan mahalle delege seçimleri sırasında birçok mahalleden taraflar arasında tartışmalar ve yer yer fiziksel yaralanmalara neden olacak boyutlarda saldırılar olduğu bilgisinin kendisine geldiğini söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, “Bu kavgaların ve tartışmaların neden olduğu ve kimlerin sorumlu olduğu eminim ki il yönetimimiz ve genel merkezimizce değerlendirilecek ve gereği yapılacaktır. Tüm iyi niyetli CHP üyeleri gibi bu yaşananlar beni de derinden üzmüştür. Bu açıklamayı yapmama neden olan şey, hiç bir aşamasında sorumlu tutulamayacağım bir süreçle ilgili kendi ilçe başkanımızca suçlanmış olmamdır.” dedi.

‘TARAFLI DAVRANAN YÖNETİCİLERİN ESERİDİR’

CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım’ı ithamlarını şiddetle reddettiğini belirten Tugay, “Belediye çalışanlarının bu olaylarda sorumlu olmadığından eminim. Değişik mahallelerde parti üyesi belediye çalışanları vardır ve yıllardır bu kişiler mahalle seçimlerinde aday olabilmekte ve kendi mahallelerinde çalışmalar yapmaktadırlar. Ancak bu kişiler örgütün içerisinde küçük bir gruptur ve farklı liste tercihleri olabilmektedir. Öğrenebildiğimiz kadarı ile sorunlar seçimlerin adil ve şeffaf bir biçimde yapılmayacağına dair mahalle üyelerinde oluşan hassasiyet nedeniyle ortaya çıkmıştır. Sandıklarda mavi liste temsilcilerine yeterli gözlem fırsatı verilmemiştir. Buna karşı çıkan mavi liste üyeleri darp edilmişlerdir. Parti üyesi kadınlar dövülmüş ve hakarete uğramışlardır. Bütün bunlar çok üzücüdür ve taraflı davranan il ve ilçe yöneticilerinin eseridir.” ifadelerini kullandı.

‘HASMANE TUTUMU ALENİ HALE GELMİŞTİR’

Tugay açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Sayın ilçe başkanı, kendi partisinin belediye başkanını suçlarken sınırları oldukça aşmıştır ve bugüne kadar gizli yapmaya çalıştığı hasmane tutumunu aleni hale getirmiş durumdadır. Oysa kendisine düşen şey, kendi sorumluluğunda olan mahalle delege seçimlerini adil ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirmektir. İlçe yöneticilerinin uluorta üyelere saldırdığı, kadınların darp edildiği, kendisinin gergin bir şekilde insanlara sataştığı bu ortamın tüm sorumlusu kendisidir. Herkesin beklediği seçimlerin adil, şeffaf ve tarafsız gerçekleşmesi konusunda önlemlerin alınmasıdır. Bu önlemleri ilçe yönetiminin alamayacağı ortadadır. İleriki günlerde sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için il başkanımızı önlem almaya, sandıklarda tarafsız il yöneticilerinin görevlendirilmesi için gereğini yapmaya, sayın ilçe başkanımızı da kullandığı dil konusunda dikkatli olmaya ve ortamı daha fazla germemeye davet ediyorum. Saygılarımla.”

Yorumlar (2)
Adim lazım degil 1 yıl önce
ILCE Delege seçimlerinde ILCE beyaz liste taraflarından olusan her sandiga 3 kişi görevlendirir MAVI listeden hiç bir kimseyi sandık sınırlarına yaklasirmadiklari gibi saldırgan bir tutumla Kadınlara ağza alınmayacak küfürler,gençleri darp etmeleri tahammül sınırını aşmıştır. HIRSIZ YAVUZ misali bir de kendilerini mağdurlarmış gibi göstermezler mi? PES DOĞRUSU!
HULUSİ GÜKRER 1 yıl önce
SANDIK GÖREVLİLERİ CEPLERİNDEN TOMAR TOMAR ZARF ÇIKARIP BEYAZ LİSTE LEHİNE SANDIĞA ATTILAR. BUNA İTİRAZ EDENLERE DE SALDIRDILAR. BUNUN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN HER SANDIKTA İKİ LİSTEDEN DE TEMSİLCİ OLSUN DENDİĞİ HALDE TÜZÜĞE AYKIRI DİYEREK SAÇMA BİR GEREKÇE İLE KABUL ETMEDİLER. BU NASIL BİR HIRSTIR NEYİN PEŞİNDELER ANLAMAK ZOR.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?