Karşıyaka'da Cumhuriyet Mahallesi imar planları askıya çıktı

Karşıyaka’ya bağlı Cumhuriyet Mahallesinin tamamını, İnönü ve Örnekköy Mahallelerinin bir kısmını kapsayan yaklaşık 137 hektarlık bölgede beklenen 1/1000 ölçekli imar planları Karşıyaka Belediyesi’nde askıya çıktı.

BELEDİYE 04.12.2020, 12:24 04.12.2020, 12:27
Karşıyaka'da Cumhuriyet Mahallesi imar planları askıya çıktı

Söz konusu alana ilişkin daha önce yürürlükte olan imar planlarının sayısal ortamda olmaması, kadastro bilgileri ile imar planları arasında sorunlar yaşanması, ıslah planı ile oluşan bölgelere yönelik kararların yetersiz olması, imar uygulamaları ve kamulaştırma süreçlerinde yaşanan ruhsatsız yapılaşma, ulaşım, otopark, sosyal, kültürel, teknik altyapı alanlarının yetersizliği vb. kentsel sorunlara yol açtığı tespit edilmiş ve mahalle ölçeğinde yaşam kalitesini artırmaya ve kentsel mekânların oluşturulmasına yönelik tasarım ve uygulamaya yol gösterecek şekilde yapılan Plan Revizyonu İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de onaylanmasının ardından 1/1000 ölçekli yeni planlar Karşıyaka Belediyesi giriş katında askıya çıktı.

BİLGİLENDİRME SÜRESİ BAŞLADI

Konuya ilişkin açıklama yapan Karşıyaka Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü yetkilileri şunları kaydetti: “Karşıyaka İlçesi, Cumhuriyet Mahallesi, İnönü Mahallesi ve Örnekköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan 137 hektarlık alanda imar planı çalışmaları tamamlanmış ve ilgili mevzuatlar gereği 03/12/2020 – 01/01/2021 tarihleri arasında (01/01/2021 tarihinin resmi tatile denk gelmesi nedeniyle; 04/01/2021 Pazartesi tarihi mesai bitimine kadar) 1 ay süreyle eş zamanlı olarak T.C. Karşıyaka Belediyesi Başkanlık Binası, zemin kat ilan panosunda ve web sitesinde askıya çıkarılmış ve ilan edilmiştir. Ayrıca 3 mahalle muhtarlığında da mahallinde bilgilendirme amaçlı planlar asılmış olup, belediyemizin e-imar uygulaması üzerinden de bilgi alınabilmektedir.”

HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ

Yeni planlarda toplumsal yaşamın her alanına yönelik faaliyetlerin dikkate alındığını vurgulayan yetkililer, “Karşıyaka ilçesinin yerleşime uygunluk açısından kayalık zemine oturan ve yerleşilebilirlik kriterleri açısından en uygun alanlarından biri olan planlama alanı bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak ulaşım bağlantıları alanın çevresiyle ilişkisini kuracak şekilde tasarlanmıştır. Mevcut mahallelerin yerinde yeniden yapılaşmasını sağlamak amacıyla donatı alanları (yeşil alan, eğitim, sağlık, kültür, sosyal vb.) ve konutlardan oluşan komşuluk grupları oluşturulmuştur. Bu komşuluk gruplarını birbirine bağlayan yeşil akslarla bağlantının sürekliliği ve alternatif bisiklet ve yaya yolları ile ulaşılabilirlik sağlanmıştır.

Çevre dostu, güvenli ve sağlıklı sokaklar yaratılarak; yaya dostu, yürünebilir bir alan yaratılması, yeterli kentsel altyapıya ve ulaşım olanaklarına erişimin sağlanması, sosyal donatı ve kamu hizmetlerine erişim olanaklarının geliştirilmesinin amaçlandığı planlar, İmar Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde belirtilen tüm analiz ve araştırmalar sonucunda hazırlanmıştır. İmar planlaması çalışmalarında şehir plancılarının görevi geniş anlamıyla kamu ve toplum yararına uygun kararlar üretmektir. Planların uzun vadede istikrarlı bir biçimde uygulanabilmesi, kentsel arazi ve mülkiyet hakkı üzerinde kurulmuş dengenin sürdürülebilmesi ve planların uygulanabilirliğini kolaylaştırmak amacı ile 2981 sayılı yasanın verdiği olanakla Belediye Meclisince alınan karar doğrultusunda imar aflı yapı ve parsellerin uygulama aşamasına kadar beyan değerleri üzerinden tapularını almaya hak tanınmıştır.

Bölgede yenilemeye aday çok sayıda yapının bulunduğu alanda günümüz modern şehircilik ve çağdaş planlama anlayışı ile deprem riskine karşı sağlam, sürdürülebilir, erişilebilir, yaşanabilir sağlıklı ve güvenli kentsel mekânlar oluşturmak amacıyla kentsel yenilemeye yönelik plan çalışması tamamlanmış olup, askı süreci sonrası uygulamaya yönelik işlemler belediyemizce hızlıca gerçekleştirilecektir” açıklamasında bulundu.

“TERCİH EDİLEN BİR MAHALLE OLACAK”

Planların tamamlanıp askıya çıkmasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay şu açıklamayı yaptı: “Cumhuriyet mahallesi planları bizim meclisimizde onaylandıktan sonra İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gitti ve onaylandı. Paftalar üzerinde çalışmalar yapıldıktan sonra ve kesinleşti. Araya pandemi ve deprem girdiği için süreç biraz uzadı ama planlar geldi, biz de askıya çıkardık. Bir ay askıda kalacak, vatandaşlar bu sürede Belediyemizden ve web sitemiz üzerinden bir çok kanalla bilgi edinebilir. Plana dair itirazlar bölgede yaşayan vatandaşlarca tapu ve kimlik bilgileri ile planın parsellerine ilişkin bölümüne itiraz edebilir. İtiraz geldiği taktirde tüm itirazlar, Meclisimizce tekrar değerlendirilir, bir hata varsa düzeltilir ama plan artık belli… Planlar kesinleştikten sonra parselasyon çalışması yapılacak. Umuyorum çok fazla itiraz olmaz ki süreç hızlı ilerler. Biz planların doğru olduğundan eminiz. Amacımız mahalledeki sorunlu yapıların bir an önce yenilenmesi ve mahallenin hak ettiği değeri bulacak şekilde planlanmasını sağlamak. Çalışma tamamlandığında Cumhuriyet Mahallesi yaşamak ve yatırım yapmak için tercih edilir bir bölge haline gelecek. Bizim her koşulda vatandaşın yanında olduğumuz, daha önce iptal edilen plana oranla askıya çıkarılan planlarda vatandaşın daha çok hak sahibi olduğu bilinmeli. Vatandaşlarımız konu ile ilgili ön yargılardan kurutularak Belediyemizden ve internet ortamından daha doğru bilgi almaya çalışsınlar, onları kışkırtmaya çalışan insanlara kanmasınlar.”

Yorumlar (24)
Ozan namlı 1 ay önce
Sayın başkan cumhuriyet mahallesinden uzak durun bu mahallenin bir tarihi var ve insanlar bu şekilde mutlu kimse arsasını vermiyor kimsede evini vermezde zaten ve eğer üstelerseniz kendi caninizdan olursunuz saygilar
Zorbey 1 ay önce
İmar çıktı ama nedense vatandaşı düşünmeden çıkan bir imar yeşil alanlar ne hikmetse manzaralı yerler hadi onu bıraktım terkin terkine sokulan bir imar böyle bir imar çıkacağına hiç çıkmasın daha iyi
Hatice 1 ay önce
Çok merak ettiğim bir konu var "Amacımız mahalledeki sorunlu yapıların bir an önce yenilenmesi" mesela Cumhuriyet Mahallesi nin neresi sorunlu. Kime göre neye göre. İmarı çıkarmışsınız ama vatandaşa göre değil kendinize göre bir plan yapmışsınız. Bu imar planı yüzünden çoğu kişi haklarını doğru düzgün alamayacak. Çok üzülüyorum bu duruma.
Hatice 1 ay önce
Çok merak ettiğim bir konu var "Amacımız mahalledeki sorunlu yapıların bir an önce yenilenmesi" mesela Cumhuriyet Mahallesi nin neresi sorunlu. Kime göre neye göre. İmarı çıkarmışsınız ama vatandaşa göre değil kendinize göre bir plan yapmışsınız. Bu imar planı yüzünden çoğu kişi haklarını doğru düzgün alamayacak. Çok üzülüyorum bu duruma. İnşAllah biran önce bu imar planı durur ve engel çıkarda hiçbir şey yapamazsınız.
Kemal 1 ay önce
Kışkırtma olduğunu söylüyorsun ama gelip 2 kelime konuşmadın mahallelerde çıkan imar senin işine geliyor olabilir bizim yerimiz güzel zeminimiz Kaya mavişehirde su altında kalanlar değil en güzel yerimizde biz hak sahipleri oturmak istiyoruz
Yalçın 2 ay önce
Ben 50 yıldır mahallede oturuyorum hep aynı inşAllah biran önce başlanır
Samet 1 ay önce
Bir adam köyönden İzmir'e taşınmış bir üç katlı ev almış 300 milyara tam 8 yıldırma ödemeye çalışıyor bu kenstel dünüşüm yüzünden evsiz kalacaklar
Şaban 1 ay önce
Bu imarı cumhuriyet MH lesi insanlarını hiçe sayarak bir kelime bile etmeden kendi kafalarına göre imar çıkaran geçmiş dönem İzmir büyükşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu vekarşiyaka belediyesi başkanı Hüseyin mutlu Akpınarı insanlarin yaşam alanını küçülten (evin metre karesi)olarak zihniyeti kınıyorum ayrıca bu imarı devam ettirmek isteyen şu an karşıyaka belediye başkanını ve şu an buyukşehir belediyesi başkanı Tunç soyeride kınıyorum karşiyaka belediye başkanıni cemil tugayı da kiniyorum insan haklarını savunan bir parti insanların küçük bir evini dahada kuçultmek için uğraşanlar daha büyük ev istiyorsam 150 200 bin TL borçlandirmayla ev vermek ne demek
bu imara itiraz edecem bir çok insanda itiraz ediyor ettide insanların taleplerini kaideye alınız bizler yeşil alan olmasın demiyoruz lakin oturabileceğimiz 100 metre kare bir evimiz olsun diyoruz 10 kat imarda bunu yapmak zor olmasa gerek neden insanlara mağduriyet yaşatıyoruz insaf vicdan diyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208