Karşıyaka Belediyesi’nden arıcılara destek

Karşıyaka Belediyesi, arıcılık sektörünün gelişimine ve kırsalda ekonomik kalkınmaya katkı sağlamak amacıyla, ‘Arıcılar Konuşuyor’ paneli düzenledi. Etkinlikte uzmanlarla buluşan yetiştiriciler; üretimde kaliteyi artırmanın yollarını öğrendi, yeni gelişmeler hakkında bilgi sahibi oldu. Sorunlarını dile getirme fırsatı da bulan arıcılar, sektörün daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi.

BELEDİYE 08.02.2016, 12:10 08.02.2016, 12:10
Karşıyaka Belediyesi’nden arıcılara destek

UZMANLAR ANLATTI

Karşıyaka’nın Yamanlar ile Sancaklı köylerinde arıcılık yapan yetiştiricileri akademisyen ve uzmanlarla bir araya getiren ‘Arıcılar Konuşuyor’ paneli, Ziya Gökalp Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen etkinliğe, farklı ilçelerde faaliyetlerini sürdüren arıcılar da yoğun ilgi gösterdi. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden Prof. Dr. Banu Yücel’in moderatörlüğünü yaptığı panelde; Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden Üzeyir Karaca ve Uzm. Mustafa Köseoğlu, Bornova Veteriner Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Mehmet Özden ve İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nden Osman Avcı konuşmacı olarak yer aldı.

KATKISIZ BAL ÜRETİMİ

İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hüseyin Şengül’ün açılış konuşmasının ardından söz alan panelistler; dünyada yaşanan sektörel gelişmeleri ve yeni teknikleri anlattı. Katkısız bal üretimi ve balda kalıntı bırakmayan organik ilaçlar konusunda arıcılara bilgiler verildi. Arı sütü, propolis ve polen gibi çeşitli arı ürünlerinin üretim teknikleri ele alındı. Yamanlar bölgesindeki konaklama noktalarının ıslahı, aşılama, bal üretiminin artırılması için uygulanacak AB projeleri gibi, sektöre katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilmesi planlanan çalışmalar aktarıldı.

“SEKTÖR DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ”

Panelde, hem ürün miktarı hem de niteliğini artırma konusunda uzmanlardan bilgi alan arı yetiştiricileri, sorunlarını dile getirme fırsatı da buldu. Kovan başına verilen desteklerin yetersizliği, şeker fiyatlarının yüksekliği gibi çeşitli sıkıntılara dikkat çeken üreticiler, sektöre daha fazla sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Katılımcılar, düzenlenen panel için de yetkililere teşekkür etti. 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
25°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?