Karaburun binleri ağırladı

İzmir'in Karaburun ilçesine bağlı Kösedere Köyü'nde düzenlenen 12. Üzüm Şenliği binlerce kişiyi ağırladı.

BELEDİYE 19.08.2019, 11:46
Karaburun binleri ağırladı

Karaburun Belediyesi'nin, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Kösedere Köyü Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği ile birlikte düzenlediği 12. Kösedere Üzüm Şenliği'ne katılım yoğun oldu. Geçen cumartesi günü kortejle başlayan şenlik, iki gün boyunca her yaş grubuna hitap eden etkinliklerle devam etti. Şenlik kapsamında üzüm çeşitleri, üzümle yapılan yöresel yiyecek ve içeceklerin satıldığı stantlar vatandaşlardan ilgi gördü.

Şenliğin ilk günü birbirinden ilginç atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Üzüm deyince ilk akla gelen pekmez yapım atölyesi düzenlendi. Yemek kitapları yazarı ve televizyon programcısı Sahrap Soysal, Kösedere Üzüm Festivali'ne katılanlar ile buluştu. Söyleşi, şarkılar ve dans eşliğinde gerçekleşti. Soysal, üzümlü lezzetler ile ilgili söyleşisinin ardından farklı tariflerin renklendirdiği 'Üzümlü Tatlılar Yarışması'nın sunum ve jüri üyeliğini yaptı. Üzümlü Tatlılar Yarışması'nda Şükran Kandıralı, koruk şerbeti ile birincilik ödülüne hak kazandı.

Şenliğin ilk günü müzik ziyafeti vardı. Kösedere Şenlik Alanı'nda 'Atabey Aydın ve Grup Sefir'in Türk halk müziği performansı ile başlayan gece, Türk pop müziğinin efsanelerinden Nükhet Duru'nun danslarla, renklendirdiği konseri ile devam etti.

BAĞCILIĞIN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ KONUŞULDU

Şenliğin ikinci gününde Prof. Dr. Ahmet Altındişli, Dr. Özlem Altındişli, Dr. Ahmet Uhri, Ege Kacar ve Ziraat Yüksek Mühendisi Elvan Hatipoğlu 'Karaburun Yarımadası'nda Bağcılığın Sürdürülebilirliği'ni konu alan söyleşide bir araya geldi. Kösedere Köy Meydanı'nda üzümün Anadolu'daki yolculuğunun, sürdürülebilir bağcılıkta yetiştiricilik uygulamalarının ve bağda çevre dostu zararlı yönetiminin anlatıldığı söyleşide, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karaburun Yarımadası'ndaki tarımsal çalışmaları hakkında da bilgi verildi.

ŞENLİK, YARIŞMALARLA SONA ERDİ

Festivalin son günü olan 18 Ağustos Pazar günü ise, 'En Güzel Üzüm' ve “Geleneksel Kösedere Güzellik Yarışması” gerçekleştirildi. En Güzel Üzüm Yarışması'nda en iyi ve en kaliteli üzümü yetiştiren üreticiler değerlendirildi. Geleneksel Güzellik Yarışması'nda ise köyün en güzel kızları seçildi. Yarışmada Tutku Özübüyük birinci, Buse Uluğ ikinci ve Bahar Ermiş üçüncü seçilirken, birbirinden güzel hediyelerin de sahibi oldu.

Kösedere Üzüm Şenliği'ne Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'ın yanı sıra, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ve Balçova Belediye Başkanı Fatma Çalkaya da katıldı. Karaburun'a ve Kösedere'ye yakışan bir şenlik hazırladıklarını belirten Başkan İlkay Girgin Erdoğan, "Antik çağlardan bu yana üzümüyle marka olmuş, Avrupa'ya zamanında üzüm ihraç etmiş olan Karaburun, üzüm çeşitleri, mandalinası, nergisi, enginarı, kopanisti peyniri, karabaş otu, gastronomisi, sanatı ve tarihiyle marka değer haline gelecek" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208