Karabağlar Meclisi açıldığı gibi kapandı

KARABAĞLAR Belediye Meclisi'nin Nisan ayı ilk toplantısında Meclis Başkan Vekilliği seçiminde CHP Grubu'nda yaşanan bölünme, bazı oyların geçersiz sayılmasıyla başlayan Ak Parti Grubu'nun seçimin kanunsuz yapıldığı iddalarıyla Kaymakamlığa başvurmasıyla süren kriz büyüdü. Komisyon seçimleri yapılması ve faaliyet raporunun görüşülmesi beklenen bugünkü oturum CHP Grubu'ndan ayrı hareket eden 6 CHP'li ve 15 Ak Partili katılmadığı için çoğunluk sağlanamayınca kapandı.

BELEDİYE 05.04.2016, 19:25 05.04.2016, 23:21
Karabağlar Meclisi açıldığı gibi kapandı

Karabağlar Belediye Meclisi'ndeki "Seçim" krizi büyüdü. Nisan ayı ilk toplantısı öncesi CHP Grubu'nda Başkan Muhittin Selvitopu'na muhalefet eden 6 CHP'li Meclis'te yapılan oylamada CHP Grubu dışında hareket etti. CHP'den Mehmet Aydoğan, AK Parti’den ise İmet Tunç'un Meclis Başkan Vekili olarak aday olduğu seçime CHP Grubu içindeki muhalif üyeler arlasından Turan Manduz da aday çıktı. Başkan Selvitopu'nun, oy sayımı sırasında oturuma ara vermesi ve bazı oyları geçersiz sayması tartışmaya neden oldu. Başkan Selvitopu'nun ertelediği oturum sonrası AK Parti Grubu’nu eleştirdi. Seçimin kanunsuz yapıldığı gerekçesiyle İlçe Kaymakamlığına şikayet dilekçesi verildi. CHP Grubu'nda muhalif üyeler Turan Manduz, Bülent Torun, Tuncer Polat, Emin Uztemur, Zakir Bel ve Latif Yelekçioğlu da sayımı eleştirdi. CHP'li 6 isim CHP İl Başkanı Alaattin Yüksel'le pazartesi günü görüştü. Yüksel, 6 ismin istifalarını kabul etmedi. Ancak bir sonuca da varılmadı.

Karabağlar Belediye Meclisi bu akşam saat 18.00'da Nisan ayı ikinci oturumunu yapmak için toplandı. Ancak, 37 üyenin bulunduğu Meclis'ee 22 CHP'liden 16'sı katıldı. Ak Parti Meclis Grubu'ndaki 15 üye de oturuma gelmedi. Karabağlar Beleiye Başkanı Muhitten Selvitopu, açılışı yaptıktan sonra Belediye Kanunu'na göre salt çoğunluk olan 19 üyenin Meclis'te hazır olmaması nedeniyle toplantıyı açtıktan 1 dakika sonra kapattı. Selvitopu 6 Nisan Çarşamba günü Meclis'in yeniden toplanacağını açıkladı. Belediye Kanunu'na göre çarşamba günü Meclis üye sayısının dörtte birinin katılması durumunda toplantı yapılabilecek. CHP Grubu'ndan 10 kişinin katılması toplantının gerçekleşmesine yetecek. Bu durumda Ak Parti Grubu ve muhalif 6 CHP'li üyenin tavrı Meclis'te alınacak kararlara etki edebilecek.


Utku BOLULU İZMİR (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
10°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208