İzmir’de iyilik var

İzmir'de iyiliği çoğaltmak için tüm sivil toplum örgütleri ‘İzmir Sivil Toplum Ağı’ bünyesinde çalışmalarını sürdürecek.

BELEDİYE 29.03.2017, 15:48 29.03.2017, 15:48
İzmir’de iyilik var

Mehmet Kuzu - İzmir’de iyilik neden mi var? Çünkü İzmir, denizden doğru dünyaya gülerek bakmayı başarabilen insanlarla dolu bir kent. Öyle ki, şiddetsiz bir yaşamın mümkün olduğunu, denize baktıkça özgürleşebildiğini hissedebilir insan İzmir’de.

Ayrıca, İzmir’de dayanışma farklı biçimlerle insanın karşısına çıkabiliyor. İki yıl önce Yaşar Üniversitesi, ‘Kampüst İyilik Var’ çalışmasını başlattı ve sosyal sorumluluk dersini alan öğrenciler ‘iyilik’ süreçlerini çoğaltmak ve gönüllülük deneyimi yaşamak için adım atmaya başladı. Üniversitenin, uzun süredir programında olan bu ders, son iki yılda Kevser Çimenli’nin koordinatörlüğünde sistematik bir hale dönüştü ve Üniversiteyi pek çok benzerinden ayrı bir boyuta taşımayı başardı.

Yaşar Üniversitesi’nin öncülüğünde İzmir’de gönüllülük üzerine kafa yoran, uygulamalarıyla göze çarpan kuruluşlar ve kişiler bir toplantıya davet edildi. İlk toplantıda neredeyse herkes bir yerlerden birbirini tanıyordu. Farklı projelerde birlikte yer alan kişiler, kuruluşlar sanki ilk defa karşılaşıyormuş gibi Üniversite ev sahipliğinde bir araya geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Gönüllü Takımı ve İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile birlikte, Konak Kent Konseyi, Ege Orman Vakfı, Tülay Aktaş Güç Birliği, Toplum Gönüllüleri Vakfı, Genç İşi Kooperatif, Zumbara Derneği, Başka Bir Okul Mümkün Derneği temsilcileri katılımcılar arasındaydı.

5 Aralık 2015’te kutlanacak olan ‘Dünya Gönüllüler Günü’ etkinlikleri için bir planlama yapıldı. Genç İşi Kooperatif’in önerisiyle ‘Kooperatifler ve Gönüllülük’ temasıyla bir konferans düzenlenmesi ve sivil toplum örgütlerinin, bu alanda çalışanların Yaşar Üniversitesi’ne davet edilmesi planlandı.

İki ayda yapılan bu organizasyon sonrasında 2016 için planlamaların erkenden başlaması için bir takvim belirlendi. Yaşar Üniversitesi adına Kevser Çimenli’nin üstlendiği iletişim koordinasyonu sayesinde fikirler katılımı bir biçimde alınmaya başladı. Tüm kuruluşların katkısıyla yapılabilecekler sıralandı, öneriler tek tek değerlendirildi.

İzmir’de İyilik Var’ fikri bu toplantılarda benimsendi ve daha fazla kuruluşun sürece dahil olması için açık çağrı yapılarak toplantılar planlandı. Her adımda biraz daha büyüyen bir ‘ağ’ oluştu. Bu süreçte, birlikteliğin kalıcı hale gelmesi için bu buluşmaların bir çatı kuruluş çalışma yöntemiyle kurgulanması benimsendi. Böylelikle, ‘İzmir Sivil Toplum Ağı’ oluştu. Ağın amacı, yerel yönetimlerin sosyal sorumluluk projelerinin de dahil olduğu, gönüllülüğün ve aktif katılımın teşvik edilmesi, gönüllülerle çalışan kuruluşlar arasında düzenli iletişim sağlanması, sivil toplum örgütlerinin birlikte projeler geliştirmesine olanak sağlanması oldu. İzmir Sivil Toplum Ağı, Yaşar Üniversitesi öncülüğünde kurulmuş olan ve on iki kuruluşun temsilcisiyle yer aldığı bir yapıya dönüştü.

Ağa, yeni kuruluşların katılması, daha geniş bir etki alanının oluşturulması da benimsendi.

5 Aralık 2016 yaklaşırken Üniversite’de toplantılar yapıldı. Her adımda, çekirdeği oluşturan bileşenlerin etkin çalışma yaptığını görüldü ve ellinin üzerine kuruluş aktif katkı sunmaya başladı.

30 Ekim’de Yaşar Üniversitesi’nde düzenlenen ‘uluslararası toplum-bilim’ etkinlikleri kapsamında gerçekleşen kapasite geliştirme oturumlarında 5 Aralık planlaması yapılmaya başlandı.

Sivil toplumda takdir etmenin öne çıkması, dayanışma ve paylaşım ortamının daha da çoğalmasına dikkat çekilmesi hedeflendi.

İzmir Sivil Toplum Ağı, ‘iyilik var’ derken herkesin iyiliğe ihtiyaç duyduğunu vurguluyor. Dezavantajlı bireylerin de iyilğe katkı sunacağına dikkat çekildi ve iyiliğin, eşitliği engelleyen bir ‘tek taraflı’ eylem olmaması söylendi. İzmir’de İyilik Var, farklı yaş gruplarının, farklı hedef kitlelere yönelik çalışma yapanların bir arada olduğu bir yapı oldu.

İzmir’de İyilik Var hareketinin sahaya inme sürecinde en büyük destekçi İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu.

Belediyenin bünyesinde bulunan sosyal projelerin profesyonelleri tüm toplantılara aktif katılım sağladı. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun sivil toplum örgütlerinin başlattığı bu sürece sonuna kadar destek olması ‘iyilik’ mümkün inancını daha da yükseltti.

İzmir’de İyilik Var hareketi son olarak 20 Şubat’ta değerlendirme ve çalışma toplantısı düzenledi. Yaşar Üniversitesi’nde gerçekleşen bu buluşmaya katılım yine beklenenin çok üzerinde oldu. Zor günlerden geçen ülkemizde, iyiliği çoğaltmanın ne denli önemli olduğunun herkes farkındaydı. Büyük buluşmaya bizzat katılan Sayın Aziz Kocaoğlu, Yaşar Üniversitesi Rektörü Cemali Dinçer ve üniversitenin mütevelli heyeti üyeleri, sivil toplum örgütlerine gerçekçi bir inancın olduğunu gösterdi. Tüm bu çalışmalar, yerel yönetimlerle sivil toplum örgütlerinin başarışı işbirliğinin olması, demokrasinin güçlenmesini sağlayabilecek önemli adımlar olarak gösterilebilir. Üniversitenin gönüllülüğe böylesine sahip çıkması, İzmir’in ‘iyilik’ diyerek öne çıkması kentin geçmişine, kültürüne, dayanışma ruhuna dokunan bir adım oldu.

İzmir’de iyilik var ve olmaya devam edecek. İyiliği çoğaltmak için tüm sivil toplum örgütleri ‘İzmir Sivil Toplum Ağı’ bünyesinde çalışmalarını sürdürecek. Kentin sivil damarlarının güçlenmesi ve sahalarda olan bir sivil toplum hareketi tarihe önemli bir not olarak işlenecektir.


İZ DERGİ'YE İZMİR'DEN YA DA ŞEHİR DIŞINDAN NASIL ABONE OLUNUR? TIKLAYIN

MART SAYISI SUNU YAZISI İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (0)
banner96
banner177
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?