İzmir’de 6 ayda 184 hurda araç çekildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelinde trafik akışını engelleyen, özellikle okul çevrelerinde güvenlik sorunu yaratan, görüntü ve çevre kirliliğine neden olan 184 hurda aracı, Menemen’de kurduğu Hurda Araç Merkezi’nde topladı. Hurda Araç Merkezi 6 ay önce kurulmuştu.

BELEDİYE 18.07.2020, 13:27
İzmir’de 6 ayda 184 hurda araç çekildi

İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin çeşitli yerlerinde terk edilen ve çevre kirliliğinin yanı sıra güvenlik sorunlarına da neden olan hurda araçları topluyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından 6 ay önce kurulan Hurda Araç Merkezi’ne bugüne kadar 184 araç çekildi.
 Karayolları Trafik Kanunu'nun 122. Maddesine istinaden hurda niteliği taşıyan araçlar, ilçe belediyelerince yerinde tespit edildikten sonra emniyet müdürlüğü bunların sahiplik bilgilerini belirliyor. Ardından araçların yedi gün içerisinde kaldırılması için sahiplerine duyuru yapılıyor. Belirlenen süre içerisinde kaldırılmayan araçlar, Zabıta Dairesi Başkanlığı ekiplerince, Menemen’deki 13 bin 774 metrekarelik Hurda Araç Merkezi’ne götürülüyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Zabıta Trafik Şube Müdürü Gökhan Daca, “İzmir’de herhangi bir nedenle kullanılamaz hale gelmiş, cadde, sokak, meydan, bulvar veya okul önleri gibi alanlara bırakılmış araçlar bulunuyor. Bu araçlar trafik akışından, çevre ve görüntü kirliliğine, hatta bazı asayiş sorunlarına kadar pek çok dezavantajı barındırıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Menemen’de açtığı Hurda Araç Merkezi ile bu araçların toplanması için önemli bir mesafe kat etmiş durumda” dedi.

 'ALINMAYAN ARAÇLAR YENİDEN EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR'

Hurda araçların kaldırılması için belirlenen yedi günlük sürenin ardından, bu araçların kaldırılmaması halinde Kabahatler Kanunu uyarınca cezai işlem uygulandığını dile getiren Gökhan Daca, daha sonra bunların  Büyükşehir Belediyesi’nin çekicileri tarafından alınarak Hurda Araç Merkezi’ne götürüldüğünü belirtti. Gökhan Daca, “Merkeze getirilen araçlar 6 ay süreyle burada kalıyor. Bu süre içerisinde araç sahipleri İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yaparak Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’nden alacakları bir belge ile araçlarını alabiliyorlar. 6 ayın sonunda çekilmeyen araçlar Emniyet Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı’nın ortak çalışmasıyla Makine Kimya Endüstrisi’ne gönderilerek ekonomiye kazandırılıyor” dedi.
Ekipler tarafından geçen Ocak ayından itibaren çekilen 184 araçtan 10 tanesi araç sahiplerince geri alındı.


Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
hakkı 1 yıl önce
bu hurda araç sahibinin yerinden dahi kıpırdatamadıgı araçlar ekonomik sıkıntıdan vergisi,sigortası,vizesi,egzoz pulu,trafik cezası,araç yürüyen amortisman giderlerini karşılayamadıgından kaderine terk edilmişlik,kısacası bazı kişinin altında 400 bin tl lik araba var,kimisi 10 bin tl lik aracı yürütemiyor.kapitalist sistem kanser gibidir,bir bakmışsın seni ladeslemiş.cebindeki parayı hüpletmiş kalmışsın dımdızlak.evde uyurken gece soyulma işini sadece siyasetçilere mahsustur.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?