İzmir Öykü Günleri 14. kez düzenlenecek

KONAK Belediyesi'nce bu yıl 14'üncüsü düzenlenen İzmir Öykü Günleri'nin duyurusu Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen basın toplantısında yapıldı.

BELEDİYE 10.02.2016, 18:13 10.02.2016, 17:45
İzmir Öykü Günleri 14. kez düzenlenecek

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Kültür Müdürü Salim Çetin ve Öykü Günleri Düzenleme Kurulu üyesi yazarlar Hasan Özkılıç, Hülya Soyşekerci, Ahmet Büke ve Namık Kuyumcu'nun yanı sıra belgesel yapımcısı Nazım Alpman'ın da katıldığı basın toplantısında 14. İzmir Öykü Günleri hakkında bilgi verildi. 12 Şubat tarihinde başlayacak ve Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde üç gün boyunca sürecek olan İzmir Öykü Günleri'nde bu yıl onur konuğu yazar Necati Tosuner olurken etkinliklerde 'Gençlik ve Barış' teması işlenecek.

ÖYKÜLERLE NEFES ALINACAK

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, bu yıl 40'a yakın yazarın edebiyatseverlerle buluşacağı Öykü Günleri'ne tüm İzmirlileri davet etti. Üç gün sürecek 'Gençlik ve Barış' temalı Öykü Günleri'nde Necati Tosuner'in onur konuğu yazar olarak yer aldığını ifade eden Pekdaş, geçen yıl vefat eden yazar Tarık Dursun K.'yı da unutmadıklarını ve Öykü Günleri'nin ilk gününü ona ayırdıklarını söyledi. Başkan Pekdaş, "Edebiyata, öyküyle insanları buluşturan çalışmalara ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Ölümlere bizi alıştırmaya çalışıyorlar; her sabah ölüm haberleriyle uyanıyoruz, her gün şehit cenazeleri, katliamlar, mahsur kalan insanlar, mülteci ve göçmenler, göç yolunda ölenler var. Dünyanın bu acımasızlığı arasında öyküyle nefes almak, kenti ve insanı öyküyle yeniden yorumlamak istiyoruz. Dille bu sıkıntılara bir pencere açabilir miyiz onu konuşmak istiyoruz. Bu nedenle bu sene Öykü Günlerinin teması 'Gençlik ve Barış' olsun dedik. Gençliğin enerjisine ve barışa ihtiyacımız var. Umarım bu karanlık günlerde Öykü Günleri bize bir soluk, nefes olur, edebiyatın iyileştirici, yenileştirici gücü bize bir pencere açar" dedi.

14 YILLIK SERÜVEN

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş'ın ardından 14. İzmir Öykü Günleri düzenleme kurulu üyeleri de söz aldı. Yazar Hasan Özkılıç, 2000'li yılların başında öykü adına pek çok etkinlik başlatıldığını ancak İzmir Öykü Günleri'nin en uzun soluklusu olduğunu vurguladı. Öykü yazarı Ahmet Büke de ilk Öykü Günleri'nde öyküsünü okuyan genç bir yazar olarak katıldığını ancak yıllar sonra düzenleme kurulunda görev aldığını dile getirerek, "Bu kurumsallaşmanın bir örneğidir. Bu tür etkinlikler kurumsallaşmayla başarılı olur. Bizden sonra da yeni yetişen arkadaşlarımız burada bizim yerimizde olacaklar" dedi. Hülya Soyşekerci ise "Hayat öykülerden oluşur, öykülerin içinde de hayat var" diyerek öykünün önemine dikkat çekti ve İzmir Öykü Günleri'nde okurların nitelikli yazar ve öykülerle buluşacağını söyledi.

ÖYKÜ DOLU ÜÇ GÜN

Toplantıda Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde 12 Şubat Cuma Günü başlayacak ve üç gün sürecek 14. İzmir Öykü Günleri'nin içeriği ve konuk yazarlar hakkında da bilgi verildi. Bu yıl 'Gençlik ve Barış' temasının işlendiği Öykü Günleri'nin ilk gününde yakın zamanda vefat eden unutulmaz yazar Tarık Dursun K. anılacak ve onur konuğu Necati Tosuner adına bir ödül töreni gerçekleştirilecek. İkinci gün ise Dünya Öykü günü Bildirgesi okunacak ve düzenlenen söyleşilerde okurlar sevdikleri yazarları izleme fırsatı bulacak. Öykü Günleri'nin son gününde ise barış öyküleri, çocuk ve gençlik edebiyatı ile genç öykünün yolculuğu konuşulacak. 14. İzmir Öykü Günleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen edebiyatseverler Konak Belediyesi resmi web sitesi www.konak.bel.tr veya belediyeye bağlı kültür merkezlerinden bilgi edinebilecek.

 

İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
32°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?