İzmir'de kişiye özel kart dönemi başlıyor!

İzmir İl Hıfzısıhha Kurulu koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni kararları açıkladı. Toplu taşıma kullanımında HES kodu ile uyumlu olacak biçimde kişiye özel kart çıkarılması kararı verildi.  Kararda başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetim birimleri ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarınca, halihazırda kullanılmakta olan elektronik/akıllı seyahat kart sistemlerinin kişiselleştirilmesi amacıyla gerekli çalışmalara biran evvel başlanılması talimatı da yer aldı.

BELEDİYE 05.10.2020, 17:29 05.10.2020, 17:39
İzmir'de kişiye özel kart dönemi başlıyor!

İZGAZETE- Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadele Türkiye’de de devam ediyor. Son zamanlarda vakalarda artış yaşanırken, üçüncü büyük kent İzmir’de de vaka sayıları kritik oranda seyrediyor. İzmir Valiliği salgınla mücadele kapsamında İl Hıfzısıhha Kurulu’nun aldığı yeni kararları açıkladı. Valiliğin resmi web sitesinde yer alan duyurulara göre toplu taşıma, izolasyon, konaklama ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine ilişkin kararlar alındı. 

Başta belediyeler olmak üzere ilgili diğer kurum ve kuruluşlar tarafından yürütülen her türlü şehir içi toplu ulaşım aracıyla yapılan seyahatlerde kullanılmak üzere kişiye özel hale getirilmiş elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri ile Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması arasında gerekli entegrasyonların sağlanmasına karar verildi. HES kodu sorgulaması yapılmaksızın veya sorgulama sonucuna göre kabul edilmemesi gereken müşterilerinin konaklamasına izin veren konaklama tesislerinin il ve ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda ilgili Kaymakamlıklarca 10 gün süre ile faaliyetten men edilmesi kararı alındı.  İzolasyon kurallarına uymayan vatandaşlar hakkında idari para cezası uygulanacağı belirtildi. Ayrıca, 2.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler ile bu kurum ve kuruluşların genel kurullarının ertelenmesine de karar verildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?