İzmir Barosu: 'Bu uygulama iktidarın faşizm uygulamasıdır'

İçişleri Bakanlığı'nın Diyarbakır, Mardin ve Van belediye başkanlarını görevlerinden uzaklaştırmasına bir tepki de İzmir Barosu'ndan geldi.

BELEDİYE 19.08.2019, 14:22
İzmir Barosu: 'Bu uygulama iktidarın faşizm uygulamasıdır'

İzmir Barosu, İçişleri Bakanlığı'nın sabah saatlerinde Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet TürkDiyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ı görevden almasına tepki gösterdi. 

İzmir Barosu Başkanlığı tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada söz konusu üç belediye başkanının, başkan olabilme yeterliliğine sahip olduğu ve seçildikleri tarihten bugüne kadar haklarında belediye başkanlığı görevlerini sürdürmelerine engel herhangi bir mahkeme kararı verilmediği belirtilerek üç belediye başkanının da hukuki statülerinde aday oldukları andan bu yana bir değişiklik olmadığı ifade edildi.

Tüm bunların, devletin demokrasiye bakış açısının göstergesi olduğunu vurgulayan baro açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Herhangi bir mahkeme kararı olmaksızın üç belediye başkanının görevden alınmış olması seçim öncesi yürütmenin başı tarafından “seçilirlerse kayyum atarız” şeklinde ortaya konan anti demokratik tavrın bir tezahürüdür. Bu hukuksuz anlayışın sonucu olarak meşru ve demokratik yollar yurttaşların bir bölümüne fiili olarak kapatılmıştır. Yapılan uygulama ile yurttaşlara kimi seçerseniz seçin size kendinizi yönetme imkânı tanımayacağız denilmektedir. Dolayısıyla, bugün yaşanan yürütme erkinin demokrasiye karşı darbesidir.

Bugün bir kez daha görülmüştür ki, bu antidemokratik girdaptan çıkış, makyaj niteliğinde yargı reformları ile değil ancak köklü bir zihniyet değişimi ile mümkün olacaktır. Türkiye'nin demokratik ve çağdaş bir hukuk devleti olmaktan başka seçeneği yoktur. Siyasi iktidar faşizmin ilanı anlamına gelecek bu uygulamadan derhal vazgeçerek görevden alınan belediye başkanlarını görevlerine iade etmelidir."

Yorumlar (0)
banner96
banner177
12°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?