İZBAN törensiz olarak Torbalı'ya seferde

İZBAN, açılış töreni ertelenen Torbalı hattındaki seferlerine yarın (Cumartesi) sabah 05.25'ten itibaren başlıyor. Her gün 76 sefer yapılacak.

BELEDİYE 05.02.2016, 12:57 05.02.2016, 12:34
İZBAN törensiz olarak Torbalı'ya seferde

İZBAN, Torbalı hattında 6 Şubat Cumartesi günü sabah 05:25'ten itibaren seferlerine başlıyor. Uç istasyonlardan karşılıklı gerçekleşecek seferler, gece 23.55'te kalkacak son trene kadar devam edecek. İZBAN, bu hat üzerinde 27 dakikada bir günde 76 sefer yaparak, hizmetini kentin güney ucundaki yolculara kadar taşımış olacak. Yapılan planlamaya göre, Cumaovası ve Menemen istasyonları transfer noktası olarak kullanılacak.

Torbalı yönündeki Develi, Tekeli, Pancar, Kuşçuburun, Torbalı ve Tepeköy istasyonlarının devreye girmesi ve hattın açılmasıyla birlikte İZBAN, 110 kilometrelik bir banliyö hattına kavuşacak. Diğer yandan, istasyon sayısını ise 32'den 38'e yükseltecek. Hattın uzamasıyla birlikte Torbalı yönünden günde ortalama 20 bin yolcunun eklenmesi ve böylelikle İZBAN'ın günlük yolcu sayısının ortalama 300 binin üzerine çıkması öngörülüyor.
 

İZBAN'ın Torbalı hattı açılışı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın Kazakistan ziyareti nedeniyle ileri bir tarihe ertelense de işletme planlandığı gibi 6 Şubat Cumartesi günü başlamış olacak.
 

AK Parti İzmir Milletvekili Mahmut Atilla Kaya, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın verdiği talimatla seferlerin başlayacağını açıkladı. Kaya, "Sayın Bakanımız Binali Yıldırım talimatı verdi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu ile de mutabık kalındı, vatandaşlarımız 6 Şubat Cumartesi günü İZBAN ile Torbalı'dan İzmir'e, İzmir'den Torbalı'ya seyahat edebilecekler. Sayın Bakanımız Binali Yıldırım'ın Sayın Başbakanımızın Kazakistan programına eşlik edecek olması nedeniyle ertelenen resmi açılış töreni ise başka bir tarihte gerçekleştirilecek. Sayın Bakanımız, açılış töreninin ertelenecek olmasının hizmeti engellemeyeceğini, bu nedenle hattın bir an önce hizmete girmesi gerektiğini belirterek seferlere başlanması talimatını verdi. Kendisine çok teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?