Ispanakta amaç ithal etmek mi?

Son günlerde Türkiye gündeminden düşmeyen ıspanak, hem üreticiyi hem de tüketiciyi beklenmedik bir şekilde mağdur etti.

BELEDİYE 14.11.2019, 12:31
Ispanakta amaç ithal etmek mi?

PINAR TEKE / İZ GAZETE - Türkiye’nin en önemli ıspanak üretim bölgelerinden biri olan Menemen’ de, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy yapmış olduğu açıklamalarla üreticiye tam destek verirken Menemen ıspanağının da zehirsiz olduğunu dile getirdi. Aksoy, ‘Türkiye bir tarım ülkesi. Menemen de bir tarım şehridir. Menemenli çiftçimiz ıspanak ekmediği takdirde Türkiye ıspanak yiyemez. Ispanak konusunda zehirlenme vakası diye bir şey söz konusu değil. Yani tüm Türkiye, Menemen’in ıspanağını rahat rahat yiyebilir.” dedi.

KABAHAT ÜRETİCİNİN DEĞİL

Menemen’de çiftçinin ıspanağı ekerken herhangi bir kimyasal tarım ilacı kullanmadığını dile getiren, ıspanağın tamamen doğal olduğuna dair ellerinde onaylanmış belgelerin olduğunu vurgulayan Aksoy, “Altını çizerek söylüyorum zehirlenme vakasının olduğu yer İstanbul ve Trakya bölgesidir. Zehirlenme vakasının gerçek anlamda müsebbibi aranıyorsa bu üretici de değil. Yani ilk açıklamalarda sanki üreticinin bir kabahatiymiş gibi bahsedildi. Daha sonra toparlanıldı ancak şimdi toplum ne diyor? Ispanak üretilirken çiftçinin yapmış olduğu hatayı söylüyor. Ama böyle bir şey yok. Böyle bir şey olmuş olsa zaten Menemen’in yarısından çoğu zehirlenir.” ifadelerini kullanıldı.

Zehirlenme vakasında ayrık otunun etken olduğu iddialarına da yanıt veren Aksoy, “Bir çiftçinin ayrık otunun içerisinde olup olmadığını görmemesi mümkün değildir. Böyle bir şey olamaz çünkü çiftçi onu fark eder. Üreticiye kabahati atmayalım. Bunu başka yerlerde aramak lazım, başka yerleri sorgulamak lazım. Benim sorum şu aslında, ıspanak mı ithal etmek istiyoruz? Ispanak mı ithal edeceğiz? Yani amaç bu mu?” şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ, RANTİYECİYE KURBAN OLMASIN

Çiftçinin ürettiği mala sahip çıkılması gerektiğini söyleyen Serdar Aksoy, “Aksi takdirde bunun karşılığı ıspanak ithali olacaktır. Durumu oraya götürür bu iş. Yani Çin ve Amerika gibi büyük ıspanak üreticilerinden ıspanak mı ithal edeceğiz? Tüm Türkiye’yi davet ediyorum, Menemen ıspanağına sahip çıkın. Direkt üreticinin elinden ya da üzerinde Menemen ıspanağı yazan ıspanağı rahatlıkla herkes yiyebilir. Üreticiyi rantiyeciye kurban etmeyelim.” dedi.

KOMİSYONCULAR ARADAN ÇIKARILMALI

Menemen Belediyesi olarak köylü pazarlarında üretici ile tüketiciyi aracısız buluşturmayı hedeflediklerini belirten Aksoy, “Bakın bir malın köyden çıkıp da kentte zincir ya da diğer marketler vasıtasıyla tüketiciye kadar ulaşması serüvenini izleyin 1 liralık mal oluyor 11 lira. Üretici ve tüketici zararda. Burada komisyoncuyu, aracıyı mümkün olduğu kadar kaldırıp tüketiciyle üreticiyi yan yana getirmek. Direkt tüketici üreticiden alsın. Nereden? Köylü pazarlarından. Biz de Menemen’imiz de köylü pazarı açıyoruz ve önümüzdeki yıldan itibaren de ıspanak ile ilgili festivallerimize başlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?