Hollanda'dan Bergama'ya kardeşlik ziyareti

Bergama'ya, kardeş şehri Hollanda'nın Alkmaar kentinde bulunan Murmellius Gymnasium Okulu öğretmen ve öğrencileri geldi. Kardeş okul Akif Ersezgin Anadolu Lisesi'nin öğretmen ve öğrencileriyle birlikte Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'i ziyaret etti.

BELEDİYE 11.10.2016, 16:20 11.10.2016, 18:13
Hollanda'dan Bergama'ya kardeşlik ziyareti

Hollanda'nın Alkmaar kentinde bulunan Murmellius Gymnasium Okulu'ndan 3 öğretmen ve 22 öğrenci, kardeş okulları Akif Ersezgin Anadolu Lisesi'nden 6 öğretmen ve 22 öğrenciyle birlikte Bergama Belediye Başkanı CHP'li Mehmet Gönenç'i ziyaret etti. Haluk Elbe Toplantı Salonu'nda gerçekleşen buluşmada, Akif Ersezgin Anadolu Lisesi Müdürü Serkan Sipahi ile Murmellius Gymnasium Müdürü Hans Van Niekerk de yer aldı.

Alkmar ile Bergama'nın 2005'te kardeş şehir olduklarını söyleyen Başkan Gönenç, "Sizi tekrar burada gördüğümüz için çok mutluyuz. Çünkü Alkmar ile Bergama arasındaki dostluk ilişkileri düzenli bir şekilde devam ediyor. Özellikle iki okul arasındaki bağ her yıl giderek güçleniyor. O nedenle sizi burada konuk etmekten çok mutlu oluyoruz. Tabii ki her yılki gelişleriniz bizim için çok önemli ama bu yıl burada olmanız biraz daha anlamlı. Bizim için bir destek ve dayanışma" dedi. Başkan Gönenç, "Burada bulunduğunuz süre içerisinde Bergama'nın UNESCO'nun Dünya Mirası listesine girmesine neden olan tarihi ve kültürel zenginlikleri gezecek, eşsiz ve olağanüstü güzelliklerine şahit olacaksınız. Gördüğünüz güzellikleri orada anlatmanızın da tanıtım açısından bize katkısı olacaktır" dedi.

Konuşmanın ardından söz alan Murmellius Gymnasium Müdürü Hans Van Niekerk, Türkiye'de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını söyledi. Niekerk daha sonra Başkan Gönenç'e günün anısına Hollanda'dan getirdiği bir hediye armağan etti. Başkan Gönenç ise Müdür Niekerk'e, Bergama'nın 999. Dünya Mirası olduğunu simgeleyen bir plaket verdi. Ayrıca tüm konuklara Bergama'yı tanıtan materyalden oluşan çanta hediye edildi.

ÖREN YERLERİ GEZİLDİ

Daha sonra Bergama Belediyesi UNESCO Birimi rehberliğinde gelen konuklara Arasta, Bergamalı Kadri Eğitim Müzesi, Ulu Camii, Akrapol ve Asklepion gezdirildi. Pazartesi günü Bergama'ya gelen Hollandalı öğrenciler, Bergamalı yaşıtlarının evlerinde konuk edilirken, gün içinde Akif Ersezgin Anadolu Lisesi'ndeki sunumlara katıldı. Hollandalı konukların 23 Eylül Pazar Günü ülkelerine dönecekleri, Nisan 2017'de ise Bergamalı çocukların Hollanda'da aynı şekilde konuk edilecekleri öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
25°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?