'Herkes İçin Matematik' Tırı Bornova'da

“Herkes İçin Matematik” tırı projesi kapsamında Dr. Mustafa İduğ Bornovalı çocuklarla buluştu.

BELEDİYE 27.08.2019, 09:52 27.08.2019, 10:10
'Herkes İçin Matematik' Tırı Bornova'da

Bornova Belediyesi, başta çocuklar olmak üzere herkesin hayatın her alanında matematiği kullanmasını hedefleyen emekli öğretmen Nurten Alpaslan’ın ‘Matematik Sergisi’ni Bornovalılar ile buluşturdu. Büyük ilgi gören gezici sergi “Herkes İçin Matematik” tırı projesi kapsamında Bornovalı çocuklarla buluştu. Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa Mustafa İduğ da Matematik Tırı’nı ilk durağı olan Çambibi Atatürk Parkı’nda ziyaret etti.

Bornova Belediyesi, Türkiye’de ve uluslararası alanda bir ilk olan, herkesin hayatın her alanında matematiği kullanma becerisi kazanmasını hedefleyen emekli öğretmen Nurten Alpaslan’ın Matematik Sergisi’ni Bornovalılar ile buluşturdu. Matematik Tırı’nın ilk durağı Çambidi Atatürk Parkı oldu.

4 gün boyunca Çamdibi’nde kalan tırı, Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ da ziyaret etti. Nurten Alpaslan’dan bilgi alan İduğ, çocuklarla birlikte çeşitli deneyler yaptı. Herşeyin başının eğitim olduğunu vurgulayan İduğ, “Geleceğimiz olan çocuklarımızın eğitimine destek olmayı temel görevlerimiz arasında görüyoruz. Bu özel projeyi de bu anlayışla Bornovamıza getirdik” diye konuştu. İduğ, BELGEM’de hazırlandığı üniversite sınavında Türkiye 366’ncısı olarak Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazanan Rümeysa Ulukaya’dan da Matematik Tırı’nı ziyaret eden çocuklar ve gençlerle deneyimlerini paylaşmasını istedi.

ÖZEL BİR PROJE

Nurten Alpaslan, “Herkes İçin Matematik” öğrenme modeli ile, Dünya’da 450 proje arasından Türkiye’den kabul edilen tek proje olarak Fransa’nın Nancy şehrinde düzenlenen Science&You 2015 Kongresi Forumu’nda yer aldı. “Herkes İçin Matematik” Tırı projesi kapsamında Bornova’ya gelen sergi, eğitim modeliyle çocuk ve yetişkinlerin matematik bilimine merakını uyandırmak ve matematiği sevdirmeyi amaçlıyor. Herkesin matematiğin ilginç yönlerini keşfedebileceği sergide, Nurten Alpaslan’ın ürettiği birbirinden ilgi çekici özel materyaller yer alıyor.

İLÇEDE 5 AYRI NOKTADA

Saat 17.00-22.30 saatleri arasında açılan Matematik tırı, 4 gün kaldığı Çamdibi Atatürk Parkı’nın ardından 27 Ağustos’ta Pınarbaşı Cumhuriyet Meydanı, 28-29 Ağustos’ta Mevlana Toplum ve Bilim Merkezi Binası yanı, 2-3-4-5 Eylül’de Aşık Veysel Rekreasyon Alanı, 11-12-13 Eylül’de de Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda olacak.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
15°
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?