Halaylar çekildi, ateşten atlandı

Çiğli Belediyesi tarafından, yazın müjdecisi Hıdırellez Çiğli’de düzenlenen coşkulu bir etkinlikle kutlandı.

BELEDİYE 06.05.2017, 14:45 06.05.2017, 14:45
Halaylar çekildi, ateşten atlandı

Anadolu topraklarında asırlardır mevsimlik kutlanan bayramlardan biri olan Hıdırellez şenliklerinde heyecan ve coşku doruktaydı.

Hıdırellez şenliğine Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan ve eşi Ergül Arslan, CHP İlçe Başkanı Zeynel Mertoğlu ve ilçe yönetimi, CHP Kadın ve Gençlik Kolları, sivil toplum örgütleri temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yeryüzüne baharın geldiğine inanılarak yapılan Hıdırellez, kış şartlarından sonra doğanın uyanmasıyla, çiçeklerin canlanıp, insanlığın hayat bulmasıyla asırlardır başta Anadolu’da olmak üzere dünyanın birçok yerinde şenliklerle kutlanıyor. Çiğli Belediyesi de muhteşem bir organizasyona imza atarak, Türk kültürünü yansıtan gelenek, görenek ve inançların simgesi Hıdırellez’i yüzlerce vatandaşın katıldığı özel bir etkinlikle kutladı.

Program, İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop orkestrası ve APLUS grubunun birbirinden güzel eserleriyle vatandaşları eğlendirdi. Halaylar ve oyunlar eşliğinde eğlenen halka Başkan Arslan, eşi Ergül Arslan ve siyasiler de eşlik etti. Baharın gelişinin kutlanması adına meydanda büyük bir ateş yakıldı.

Hıdırellez gecesi Hasan Arslan’ın sanat grupları solist ve çalgıcılarına çiçek takdimiyle son buldu.

'ÇİĞLİ EĞLENCEYE DOYSUN İSTEDİK'

""Çiğli’de düzenlenen Hıdırellez şenliklerinin açılış konuşmasını yapan Başkan Arslan, baharın gelmesiyle birlikte, bereket ve bolluğa adım atılan bu günlerin gelişinin yüzyıllardır bayram tadında kutlandığını, doğanın uyanışını temsil eden Hıdırellez Bayramı’nın unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılması için de ellerinden geleni yaptıklarını belirten Başkan Arslan, “Baharın müjdecisi Hıdırellez coşkusunu, birlik, beraberlik ruhu içerisinde kutlamayı düşünerek bu güzel organizasyonu hazırladık. Sevgi ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren organizasyonumuzda hepinizin güzel enerjisiyle bu meydanda buluştuk. Söz vermiştik; Çiğli’yi kültür ve sanatla tanıştıracaktık. Daha fazlasını, daha iyisini, daha coşkulusunu yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz. Asırlardır şenliklerle kutladığımız, inançlarımızın merkezi Hıdırellez’in Çiğli halkına, ülkemize, dünyaya; bolluk, bereket, huzur ve mutluluk getirmesini istiyorum. Bu yüzden dilek tutun; Türkiye’ye demokrasi gelsin diye, halkçı iktidarlar gelsin diye. Önümüzdeki senelerde yapacağımız Hıdırellez şenliklerinde yine alanlarda, aynı coşku ve sevinçle buluşmak dileğiyle hepinizin 5 Mayıs Hıdırellez Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
11°
açık
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında hayata geçen açık alanlarda sigara içme yasağı hakkında fikriniz nedir?