Güzelbahçe'nin 1 aylık virüsle mücadele raporu!

Koronavirüs salgınına karşı büyük bir mücadele başlatan Güzelbahçe Belediyesi, 30 günde Güzelbahçe’de ilaçlanmayan mahalle, yardım edilmeyen ev bırakmadı.

BELEDİYE 16.04.2020, 10:21 16.04.2020, 10:26
Güzelbahçe'nin 1 aylık virüsle mücadele raporu!

Güzelbahçe Belediyesi salgınla mücadele dolayısıyla sosyal yardımlara ve ilçe genelinde ilaçlamaya hız verdi. 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan vatandaşların evlerine hizmet götürdü. Dar gelirli vatandaşlar ile bu süreçte işten çıkarılan toplamda 500 aileye erzak yardımında bulundu. Ayrıca maske bulmakta sıkıntı yaşanıldığı bu süreçte kendi bünyesindeki semt evlerinde maske imalatı yapıp, vatandaşlara ücretsiz maske dağıttı.

‘Mücadelemiz aralıksız devam ediyor’

Sakin ve huzurlu bir kent olması nedeniyle, emekli vatandaşların çoğunlukla tercih ettiği bir ilçe olduğunu söylen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Güzelbahçe huzurun ve sakinliğin kenti olduğu için genelde emekli olan insanlar, ekonomik olarak durumu iyi olan vatandaşlar tercih ediyor. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz bu süreçte kronik hastalar ve sokağa çıkmaları yasak olan 65 yaş üstü 400 vatandaşımızın market ve pazar alışverişlerini yaptı, ev ihtiyaçları karşıladı. Geçtiğimiz hafta sonu 2 gün ilan edilen sokağa çıkma yasağı dolayısıyla 13 araç 40 personel ile ilçe sakinlerine 13 bin ekmeği ücretsiz olarak dağıttı. Bu hafta sonu tekrar sokağa çıkma yasağı var bu hizmetimiz devam edecek” dedi.

Son bir ayda içerisinde Sağlık İşleri Müdürlüğü'ne bağlı Veterinerlik birimi, sokak dostlarına 300 kilogram mama dağıttıklarını söylen Başkan İnce, sokaktaki canları da unutmadıklarını söyledi.

‘Sosyal mesafe korunarak alışveriş yapılıyor’

“Zabıta Müdürlüğü ekiplerimiz fiyat, hijyen kuralları konusunda işletmeleri denetliyor. Sosyal mesafenin korunması ile ilgili bilgilendirmeler yapıyor. Semt pazarlarında tek noktadan giriş ve çıkış uygulaması yapıyor. Pazar alışverişine gelen tüm vatandaşların ateşi ölçülüp, maskesi olmayanlara maske veriliyor. 65 yaş üstü vatandaşların dışarıya çıkma yasağı olduğu için pazar yerlerine girişlerine izin verilmiyor. Pazar tezgâhlarının arasındaki mesafenin 3 metre kuralına uyulması sağlanılıyor. Maske ve eldiven kullanmaları konusunda sık sık kontrol ediliyor. Temizlik İşleri Müdürlüğümüz, rutin olan temizlik işlemlerine devam ediyor. Güzelbahçe genelindeki tüm konteynerler temizle ilaçlanıp temizleniyor. Fen İşleri Müdürlüğümüz ise 2 traktör, 2 transit kamyonet ve 12 personelimiz ile Güzebahçe’nin girilmedik mahalle ve sokak bırakmadı. Bugüne kadar 17 dış mekâna, 3 iç mekân olmak üzere toplamda 20 ton ilaçlama yapıldı. Özellikle toplumun ortak kullanım alanları (eczane, banka, ATM, postane, market, fırın, otobüs durağı, kamu kurum ve kuruluşları) olmak üzere birçok alan sürekli ilaçlandı. Bu süreci en az hasarla atlatmak ve vatandaşlarımızın zarar görmemesi için elimizden gelen en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Vatandaşlarımız zorunlu olmadığı sürece evlerinden çıkmamaya özen göstermeleri istiyoruz. Bu süreci birlikte aşacağız” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
28°
parçalı az bulutlu
banner177
banner178
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?