Gömlekten masa örtüsü, atık kağıttan file

İZMİR'in Bayraklı İlçesi'nde kadınlar, kocalarının eskiyen gömleklerini runner'a (masa örtüsü) salça kavanozlarını dekoratif kutulara, atık kağıtları ekolojik pazar filelerine dönüştürüyor.

BELEDİYE 03.04.2016, 10:47 03.04.2016, 12:21
Gömlekten masa örtüsü, atık kağıttan file

İzmir'in Bayraklı İlçesi'nde her mahallede açılan semt evlerinde ücretsiz kurslar veriliyor. Kurslara katılan kadınlar, çöpten harikalar yaratıyor. Kullanılmış teneke salça kutuları dekoratif kutulara, bilgisayar, televizyon, cep telefonu parçaları takıya, eskiyen gömlekler runner'a, atık kumaşlar kemere dönüşüyor. Kadınlara, ev tekstilinin yanı sıra iğne oyası, kurdele nakışı, kuaförlük ve yağlı boya resim eğitimi de ücresiz veriliyor.

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, atıklara çöp gözüyle bakmadıklarını belirterek, "Atıklar, kadınlarımızın elinde göz nuru eserlere dönüşüyor. Toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızı semtevleri aracılığıyla sosyal ve ekonomik hayatın içine çekiyoruz. Semt evlerindeki kadın, daha önce kapısını çalmadığı Ayşe Hanım'a hastalandığında bir tas çorba götürür hale geliyor. Kadınlarımız burada üretimin yanı sıra hayatı paylaşıyor. Kadın emeğini satışa sunarak ev ekonomisine de katkı sağlamalarının yolunu da açıyoruz" dedi.


Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208