Efes Selçuk'lu kadınlardan şiddete karşı direniş sözü: 'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır'

Selçuk Efes Kent Konseyi “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” dedi. İstasyon Meydanı’nda gerçekleşen basın açıklamasına Selçuk Efes Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu, kent konseyi üyeleri, sivil toplum kuruluşları üyeleri, kadınlar ve Efes Selçuk Belediye Başkan Vekili Abdullah Yıldız, Başkan Yardımcısı Bilgi Keskin de katıldı.

BELEDİYE 24.07.2020, 21:50
Efes Selçuk'lu kadınlardan şiddete karşı direniş sözü: 'İstanbul Sözleşmesi Yaşatır'

Basın açıklamasında Selçuk Efes Kent Konseyi Başkanı Atay Tozlu kadın cinayetleriyle ilgili rakamsal veriler paylaşarak; “ Kadına yönelik şiddetin yanı sıra çocuklara, hayvanlara ve tüm insanlara yönelik şiddete karşıyız” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasının gerekliliğine ilişkin yapılan basın açıklamasını Eğitim – Sen Selçuk Temsilciliği Yürütme Kurulu Üyesi Gizem Soylu okudu. Soylu erkek egemen bakış açısının şiddete zemin hazırladığını belirterek; “Türkiye 2011 yılında Birleşmiş Milletler ile İstanbul Sözleşmesi’ni imzaladığı halde şiddet gören kadınlara sağlanması gereken etkin korumayı gerçekleştirememiştir. 2014 yılından bu yana İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülükleri yerine getirilmemiştir. Bu sözleşme uygulansaydı bugün Pınar Gültekin, Şule Çet, Emine Bulut ve Özgecan Aslan gibi nice kız kardeşimizin hayatı son bulmayacaktı. Onların gülüşleri çalınmayacaktı. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Koruma Kanunu hayata geçirilmelidir” dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından katılımcı kadınlar sloganlarla kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine karşı direnecekleri, korkmayacakları dile getirdiler.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına karşı şiddet ve aile içi şiddet konularında temel standartları ve devletlerin bu konudaki yükümlülüklerini belirleyen bir uluslararası insan hakları sözleşmesidir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?