Dünya Gurme Kentler Ağı pandemi sonrası ilk toplantısını İzmir’de yaptı

2022’de uluslararası gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu’ya ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, fuar öncesi İzmir'in yerel lezzetlerini dünyayla buluşturmaya başladı. Dünya çapında gastronomi alanında ün yapmış 31 kentten oluşan Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı, pandemi sonrası ilk toplantısını 23-25 Kasım 2021 tarihlerinde İzmir ev sahipliğinde yapıyor. Açılışta konuşan Başkan Soyer, “2022’de İzmir'de yapılacak Terra Madre Anadolu'ya Delice Network’ün tüm katılımcılarını ve üyelerini davet etmek istiyorum” dedi.

BELEDİYE 24.11.2021, 14:31 24.11.2021, 14:34
Dünya Gurme Kentler Ağı pandemi sonrası ilk toplantısını İzmir’de yaptı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in iyi, adil ve temiz gıdayı destekleyen "Başka Bir Tarım Mümkün" vizyonu doğrultusunda Eylül 2022’de uluslararası gastronomi fuarı Terra Madre Anadolu’yu düzenlemeye hazırlanan İzmir, 23-25 Kasım 2021 tarihleri arasında da Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı’nın pandemi sonrası ilk toplantısına ev sahipliği yapıyor. Dünya çapında gastronomi alanında ün yapmış 31 kentten oluşan Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı’nın İzmir’de “Tabağımda Miras-Kent Cazibesi İçin Gıda Kültürü ve Yerel Ürünlerden Yararlanmak” temasıyla yapılan toplantısında Fransa, Kolombiya, Finlandiya, Belçika, Litvanya, İsviçre ve Türkiye’den uzmanlar bir araya geliyor. Tarihi Portekiz Sinagogu’nda yapılan açılış törenine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve eşi Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Karaçanta, Délice Network Başkanı Olivier Marette, Délice Network üyeleri, tarihçiler, gastronomi uzmanları, sivil toplum kuruluşları, dernekler ve odaların başkanları ile temsilcileri katıldı.“TURİZM SEKTÖRÜNDEKİ EN YENİ UYGULAMALARI TAKİP EDİYORUZ”

Tarihi Portekiz Sinagogu’nda yapılan açılışta konuşan Başkan Tunç Soyer, Türkiye'de ilk kez Terra Madre Anadolu İzmir 2022'nin düzenleneceğini hatırlatarak “2022’de İzmir'de yapılacak Terra Madre Anadolu'ya Delice Network’ün tüm katılımcılarını ve üyelerini davet etmek istiyorum” dedi. Akdeniz'in en önemli limanlarından biri olan İzmir'in birçok kültüre ev sahipliği yaptığını ifade eden Soyer, “Kültürel çeşitlilik günümüzde İzmir gastronomisine de yansıyor. Bu farklı yemek kültürünün gururlu taşıyıcıları olarak gastronomi, turizm stratejimizin temel ayaklarından birini oluşturuyor. Turizm sektöründeki en yeni uygulamaları ve trendleri takip ediyoruz. Bireysel seyahatlerin tüm dünyada arttığını çok iyi biliyoruz. Özellikle salgından sonra benzersiz ve yerel lezzetler arayan gezginler, kırsal alanların hem doğasının hem de gastronomisinin tadını çıkarma eğiliminde. İzmir, geniş kırsal alanı ile özellikle eko, kırsal, tarımsal ve gastronomi turizmi ile ilgili alternatif turizm türleri arayan gezginler için farklı ve benzersiz turizm ürünleri sunuyor. Bağ bahçelerinden zeytin yollarına, dağlardan ovalara kadar İzmir, birbirinden eşsiz gastronomik ürünleri ziyaretçilerine sunuyor. Koronavirüs pandemisi ve iklim krizi günlük hayatımızda baskın hale geldikçe birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Coğrafi olarak ayrı olsak da, günümüz dünyasında karşılaştığımız sorunlar dünyanın her yerindeki vatandaşlarımızın refahı için daha iyi çözümler bulma amacıyla bizi birleştiriyor” dedi.

MARETTE: “İZMİR ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜYE”

Délice Network Başkanı Olivier Marette, “Önümüzdeki yıl 15. yıl dönümüzü kutlayacağız ve İzmir, ağımız için gerçekten çok önemli ve ideal bir üye. Ağa dahil olduğu 2015'ten bugüne irtibattayız. İzmir, birçok projeye katkıda bulundu ve son derece aktif bir üyemiz oldu. İzmir’de olmaktan ve iki yıldan sonra ilk fiziksel toplantıyı burada düzenlemekten son derece mutluyuz” dedi.

YELKENBİÇER: “DELİCE NETWORK, ESKİSİNDEN DAHA DEĞERLİ”

EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ise “Biz iş dünyası temsilcileri olarak Delice ağına çok önem veriyoruz, çünkü bu ağ yetkinlik oluşturmayı öğretiyor, ilham veriyor ve deneyimlerin paylaşılması için büyük bir alan sağlıyor. Bu da kıyaslama fırsatı sunuyor. Küreselleşme ürünlerin, yaşam değerlerinin ve kültürel uygulamaların değiş tokuşuyla sonuçlandı. Ancak pandemi, küreselleşmenin ve kültürler arası alışverişin önemi hakkında bizi iki kez düşünmeye itti. Küreselleşme ve çok kültürlülük, insanlığın etnik, yaratıcı, sosyal, ekonomik ve kişisel yönlerini zenginleştirirken, pandemi sonrası dönemde insanlık ve dünya liderlerinin bu küresel krizle adil bir şekilde başa çıkmaları önemli hale geldi. Bu yüzden Delice Network eskisinden daha değerli” dedi.

NEPTÜN SOYER: “BİZE DÜŞEN ÜZÜMÜN BAĞINI, BAĞCISINI SORMAK”

Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, “Gastronominin özünde ‘Kurda, Kuşa, Aşa’ tılsımıyla tanımladığımız bereket vardır” başlığıyla yaptığı konuşmasında “Gastronomi tarif, mutfak ve şef üçgenine sıkıştırılmayacak kadar geniş bir konudur. Gastronomi özünde 'kurda, kuşa, aşa' tılsımıyla tanımladığımız bereket vardır. Gastronominin görünen yüzü ve sunuş biçimi, asıl meselemizin sadece küçük bir parçasıdır. Gerçekte gastronominin bir ucu tarlaya, iklime ve suya diğer ucu ise el mayasına ve sofraya uzanır. Bu haliyle gastronomi, tek sayfalık bir tarifle kopyalanabilecek bir ürün değil, yaşandığı coğrafyanın hamuruyla yoğrulmuş bir kültürdür. Gerçek bir gastronomik lezzet, sofraya konan gösterişli bir tabakla tanımlanamaz. Gastronomi, kelimenin tam anlamıyla, kurdu, kuşu ve bizleri besleyen aştır. Lezzet damak tadından daha büyüktür. İyi bir yemek, yalnızca bir şefin mahir ellerinden çıkmaz. Tohumla, havayla, suyla ve tüm canlılarla yapılan bir imecenin sonucudur. Her sofranın etrafında bir grup insan otursa da, o sofraya başka insanlar ve canlılar da hayatlarıyla bağlıdır. Bize düşen, yediğimiz üzümün bağını da, bağcısını da sorarak ve sorgulayarak soframızı bu hayatlarla paylaşmaya devam etmektir. Çünkü sofra, bir tüketim alanı değil, bir paylaşım meydanıdır. Kurdu, kuşu, pişireni, yiyeni ve anlatanıyla... İzmir sofrası, gastronominin bulunduğu coğrafyanın hamuruyla yoğrulması ilkesinin en güzel örneklerinden biridir” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Güven Eken ise “Biz İzmir'de yaptığımız her işte, kaynağını bildiğimiz tarla ve tohumdan sofraya kadar giden bütün süreçleri takip ettiğimiz, daha şeffaf ve anlaşılabilir bir süreç hayal ediyoruz. En başta da gastronomi konusunda” şeklinde konuştu.

DELİCE-DÜNYA GURME KENTLER AĞI 2021 İZMİR BULUŞMASI

Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı, 2007 yılında Fransa’nın Lyon kentinde, gastronomi ve iyi yemek konularında üye şehirlerin en iyi uygulamalarını birbirleriyle paylaşabilecekleri bir platform olarak kuruldu. Delice belediyeler, şefler, yerel yetenekler, aşçılık okulları ve diğer gastronomi uzmanları arasında iletişim sağlamayı hedefliyor.

Delice-Dünya Gurme Kentler Ağı’nın Türkiye’den ilk üyesi olan ve ilk kez bir Delice toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanan İzmir’deki program kapsamında 11 üye şehir ile Türkiye’den uzmanlar bir araya gelerek yerel ürünler, üreticiler ve sürdürülebilirlik çalışmalarının yanı sıra gastronomi turizmini destekleyen tematik konular üzerine çalışacak.

Katılımcı kentler arasında Fransa’dan Lyon ve Bordo, Kolombiya’dan Cali, Finlandiya’dan Helsinki, Belçika’dan Brüksel ve Litvanya’dan Riga ve İsviçre’den Lozan bulunuyor. Kentlerin turizm ofisleri, belediye temsilcileri ve Delice merkez temsilcilerinin katılacağı toplantılar, Tarihi Havagazı Fabrikası, Tarihi Portekiz Sinagogu, Köstem Zeytinyağı Müzesi gibi farklı yerlerde yapılacak. Üç günlük program kapsamında Kemeraltı’nda katılımcılara tarihi çarşının sokak lezzetleri tanıtılacak, ayrıca gastronomi uzmanlarınca yerel lezzetlerle ilgili tadımlar eşliğinde anlatımlar yapılacak.


Lyon Institut Paul Bocuse eğitim kurumundan araştırmacı ve gastronomi uzmanı Fransız Maxime Michaud ve Amerikalı televizyon starı şef Pati Jinich’in katılımlarıyla renk katacağı Delice İzmir programı, Urla ile Bordeaux kentinin eşleştirilmesi neticesinde iki İzmirli Şef ve Bordeaux’dan Michelin yıldızlı Le Gabriel’in şefi Estelle Even’in tamamen yerel ürünler kullanarak geliştirdikleri menünün katılımcıların beğenisine sunulması ile son bulacak.

TERRA MADRE ANADOLU İZMİR 2022

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonuyla oluşturulan, kuraklık ve yoksullukla mücadele üzerine temellenen İzmir Tarımı stratejisi doğrultusunda çalışan Büyükşehir Belediyesi, 2022’de Terra Madre Anadolu’ya ev sahipliği yapacak. Dünyanın en büyük gıda hareketi Slow Food'un (Yavaş Gıda) önderliğinde iki yılda bir İtalya’nın Torino kentinde yapılan uluslararası gastronomi fuarı Terra Madre fuarı ilk defa İzmir'de düzenlenecek. Terra Madre, İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile eşzamanlı olarak 2-11 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Terra Madre Anadolu’ya sadece İzmir değil, tüm Türkiye ve Akdeniz’den küçük üreticilerle beraber du¨nyanın dört bir yanından ekonomistler, entelektu¨eller, ekolojistler, antropologlar, yazarlar, filozoflar, aşçılar, üretici birlik ve kooperatifleri ile “iyi, adil ve temiz” gıdaya ulaşmak isteyen tüketiciler katılacak. Anadolu mutfağının ve tarım ürünlerinin tüm örneklerinin buluşacağı fuarda, bugüne kadar ürettiğini pazarlamakta zorlanan üreticiler, kadimden gelen yerel ürünlerini tüm dünyaya aracısız olarak tanıtacak. Gıda sistemini bütüncül ve çoklu disiplinler yaklaşımıyla irdelemek üzere bilgi alışverişinin de yapılacağı Terra Madre Anadolu sayesinde tüketiciler ürünlerin arkasındaki çiftçiyi, balıkçıyı ve üreticiyi keşfetme fırsatı yakalayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner238
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 33
2. Rizespor 14 25
3. Boluspor 14 25
4. Pendikspor 13 24
5. Keçiörengücü 13 24
6. Samsunspor 13 23
7. Bodrumspor 14 22
8. Manisa FK 13 20
9. Sakaryaspor 15 19
10. Altay 14 18
11. Bandırmaspor 13 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 13 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?