Çiğli'de konuşma sırası bu kez engellilerde

Çiğli Belediyesi İlçedeki engelli bireylerin sorunlarını çözmek için hak odaklı bir çalıştay düzenledi. Kurum ve kuruluşlardan oluşan çalışma grupları, ilçenin beş yıllık engelli politikasını belirleyecek.

BELEDİYE 10.12.2019, 16:53 10.12.2019, 17:05
Çiğli'de konuşma sırası bu kez engellilerde

GÜLSEN CANDEMİR/İZ GAZETE - Çiğli Belediyesi, engellilere dair yol haritasını belirlemek amacıyla 'Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı' düzenledi. Dünya İnsan Hakları Günü'nde düzenlenen etkinlik, Çiğli'nin engellilere dair politikasını oluşturacak.

Çiğli Belediyesi 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde engellilere yönelik çalıştay düzenledi. Çalıştaya engelli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, ilçe belediyelerin engelli hizmetleri sorumluları, baro, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Açılış konuşmasını yapan Çiğli Belediye Başkan Yardımcısı Barbaros Kiriş, "Engelliler kimseden empati, hoşgörü, lütuf beklemiyor. Tek talepleri kanun önünde eşitlik ilkesinin hayata geçirilmesidir.”dedi.

ZORLUK ÇEKİYORSANIZ…

Psikolog Bahar Yavuz ise, hak dediğimiz şeyin, hiçbir bireyi ayırmadan ele aldığında sağlandığını belirterek; "Sadece engelliler için tiyatro, spor etkinliği yapmak doğru değil. O zaman ayrımcılık yapmış olursunuz. Bir birey olarak sahip olduğumuz durumla beraber, ihtiyacımız olan bir hizmete, yere, sisteme ulaşabiliyorsak ve buna ulaşırken zorluk çekmiyorsak, o zaman ihtiyaçlarımıza uygun düzenlenmiş oluyor.”diye konuştu. Adil Çamur da, engelliler ile ilgili talep neyse onunla ilgili konuşulması gerektiğini ifade etti. Bugüne kadar engellilere dair çıkarılan kanunlar hakkında değerlendirme yapan Demir, AKP'nin engellilere daha çok maddi yardım, özel kuruluşları destekleme ve buradan siyasal fayda elde etme üzerine kurduğunu iddia etti. STK’lardan gelen Mahir Işık ise toplumun engellileri, rehabilite edilmesi gerekenler olarak gördüğünü dile getirerek, "Sizce rehabilite edilmesi gerekenler kimlerdir?"diye sordu.

POLİTİKAMIZ OLACAK

Gazetemize konuşan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü;"Engellilerle ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile ayrımcılığı merkeze alan, onların taleplerini dikkate alan, yapacağımız çalışmalarda onları da organize eden bir çalıştay yaptık. Çalıştay sonuç belgesi, bizim de politika belgemiz olacak ve bunu 5 yıl içinde uygulamaya çalışacağız."dedi.

BU MECLİS KARAR VERECEK

Çiğli Belediyesi'nin Engelli Hizmetleri Birimi'ni yeniden aktif hale getirdiklerini söyleyen Gümrükçü, "Belediyemizin bir Kent Konseyi yok, dolayısıyla engelli meclisimiz de yok. Kent Konseyimize bağlı engelli meclisimiz kurulana kadar yapılacak çalışmaların yol haritasını bu çalıştaydan çıkan meclis belirleyecek. Çalıştay sonuçlarını da kamuoyuna deklare edeceğiz. Bu çalıştaydan arzu ettiğimiz bir başka şey, bu alandaki sivil toplum kuruluşlarının bizleri takip etmeleri, çalışmalarımıza dâhil olmaları, bizimle tartışmaları ve bizden talep etmeleridir."şeklinde bilgi verdi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?