Büyükşehir'den üreticinin yüzünü güldürecek fabrika ve tesis projesi! Soyer: Köylü milletin efendisi dedirtene kadar çalışmaya devam edeceğiz

Büyükşehir’in iştiraki BAYSAN’ın 65 milyon liralık yatırımla kuracağı Süt İşleme Fabrikası ve Ödemiş’te faaliyet gösterecek Et İşleme Tesisi’nin tanıtım toplantısında konuşan Başkan Tunç Soyer, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘Köylü milletin efendisi’ dedirtene kadar çalışmaya devam edecek” dedi. Soyer ayrıca köylere, kırsal mahalle statüsü için bir an önce başvurmaları çağrısında bulunarak Büyükşehir Belediyesi’nin her konuda olduğu gibi bu konuda da köylülerin yanında olduğunu belirtti. 

BELEDİYE 22.01.2021, 12:20 22.01.2021, 15:48
Büyükşehir'den üreticinin yüzünü güldürecek fabrika ve tesis projesi! Soyer: Köylü milletin efendisi dedirtene kadar çalışmaya devam edeceğiz

Gizem TABAN/İZ GAZETE- İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden BAYSAN’ın 65 milyon liralık yatırımla kuracağı Süt İşleme Fabrikası ve Ödemiş’te faaliyet gösterecek Et İşleme Tesisi’nin tanıtım toplantısı gerçekleşti. Bayındır’da yapılan toplantıya; İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Tunç Soyer, CHP Parti Meclisi Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Bayındır Belediye Başkanı AKP’li Uğur Demirezen, Kemalpaşa Belediye Başkanı CHP’li Rıdvan Karakayalı, Tire Belediye Başkanı İYİ Partili Salih Atakan Duran, İzmir Köy Koop Birliği Başkanı Neptün Soyer, Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (BAYÇİKOOP) Başkanı Ersoy Sümerkan, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin ilçe başkanları ve üretici kooperatifi temsilcileri katıldı. 


 

TEMELİ MAYIS AYINDA ATILACAK
Bayındır-Ödemiş Yolu’nda yaklaşık 7 bin metrekarelik alanda inşa edilecek fabrikanın temelini Mayıs ayında atacaklarını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer fabrikanın Ocak 2022’den itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlayacağını kaydetti. 

 

‘YABANCILARA SATAN ANLAYIŞ YERİNE…’
Başkan Soyer, Bayındır Süt İşleme Fabrikası’nın son yıllarda kamu eliyle açılan çok az sayıdaki tesisten biri olacağına dikkat çekerek, “Bu ülkenin fabrikalarını yabancılara satan anlayış yerine, bizim anlayışımız yeni tesisler, yeni fabrikalar kurmak. İstihdam yaratırken, aynı zamanda toprağımızın bereketini büyütüyoruz. Havzalarımızın ürününü yüksek kazançla satabilmesi için işleme, pazarlama ve satış aşamalarında üreticimize destek oluyoruz. Tesisimiz, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım destekleri konusundaki çalışmalarını bir üst aşamaya taşıyacak. Dahası, fabrikamızda 100 kişi istihdam edilecek” dedi. 

 

ÜRECİTİYE ALIM-SATIM GARANTİSİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin bu fabrikada işlenecek süt ile üreticilere alım ve satım garantisi vereceğini de belirten Soyer, “BAYSAN eliyle üreticilerimizden alım garantili şekilde ürünleri satın aldıktan sonra işleyecek, paketleyecek, pazarlama ve satışını yapacağız. Bayındır’da kurduğumuz bu tesis sayesinde inek sütündeki alımlarımızı 16 milyon litreden 22 milyon litreye yükseltiyoruz. Alacağımız sütün 16 milyonu süt kuzusu projesiyle hemşerilerimize ulaşacak, geri kalanı ise burada paketlenerek kendi markamızla piyasaya sunulacak. 2021 ve 2022 döneminde inek sütü alımına küçükbaş sütü alımını da ekliyoruz. Belediye şirketimiz Baysan aracılığıyla bu tesiste kullanılmak üzere üreticilerimizden ilk yılda 7 milyon 500 bin litre koyun sütü, 5 milyon litre keçi sütü ve 2 milyon litre manda sütü satın alacağız. Süt işleme fabrikamız, günlük 100 ton süt işleme kapasitesine sahip olacak. Tesisimizde İzmir mozzarellası, keçi ve koyun sütünden beyaz peynir ve diğer peynirler üretilecek. Ayrıca manda sütünden kaymak ve dondurma yapacağız” açıklamasında bulundu. 

 

‘İZMİR’DEN DOĞAN YEPYENİ BİR VİZYONDUR’
Başkan Soyer, Süt İşleme Fabrikası’nda yüksek düzey atık su arıtımı yapılacağını ve burada kullanılan suyun geri kazanılmasını sağlayarak tarımsal sulamada yararlanılacağını söyledi. Fabrikanın, “İzmir Tarımı” vizyonunun önemli bir parçasını oluşturduğunu vurgulayan Soyer, “İzmir Tarımı, İzmir’den başlayarak tüm Türkiye’de yeni ve farklı bir tarım politikasını inşa etme projesidir. Tarımda dışa bağımlılığımızı sonlandırmak için geliştirdiğimiz, İzmir’den doğan yepyeni bir vizyondur. Bir yandan kırsaldaki üretimi desteklerken, diğer yandan şehrimizdeki milyonların sağlıklı ve ucuz gıdaya erişimini sağlıyoruz. Bu kapsamda 2019 yılında yaptığımız toplam alımların miktarı 125.377.092 Türk Lirası. Bu alımın İzmir kooperatiflerinden alınan kısmı 121.447.379 lira. 2020’de yaptığımız toplam alımların miktarı ise 144.762.472 lira. Bu alımın 127.595.174 liralık kısmı İzmir kooperatiflerinden yapıldı. Bu alımları 2021 yılında da artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu. 

 

‘ET ENTEGRE TESİSİ NİSAN’DA TAM KAPASİTE ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK’
Başkan Soyer, Büyükşehir Belediyesi’nin Ödemiş’teki Et Entegre Tesisi için üreticilerden 2021 yılı içinde 50 bin adet kuzu ve 4 bin adet karasığırı satın alacaklarını da kaydetti. Soyer, “Et Entegre Tesisi, önümüzdeki Nisan ayından itibaren tam kapasiteyle çalışmaya başlıyor. Havza ölçeğinde yapacağımız alımlarda ise örneğin Beydağ’dan 100 ton kestane, Ödemiş’ten 300 ton patates, Bayındır’dan 200 ton salçalık biber satın alacağız” dedi.

 

338 MİLYON 600 BİN LİRALIK ALIM 
Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 ve 2022 döneminde toplam 338 milyon 600 bin TL’lik alım yapacağını açıklayan Soyer şunları söyledi: “Böylece Büyükşehir’in köylüye yapacağı maddi destek neredeyse üç, dört katına çıkacak. Bunun 154 milyon 600 bin lirası süt ürünlerine, 97 milyon lirası et ürünlerine, 15 milyonu yem bitkilerine ve geri kalan 72 milyon ise diğer ürünlere tekabül ediyor. Tüm et ve süt alım sözleşmeleri, kuraklıkla mücadeleye katılan üreticilerle bu yıl içinde imzalanacak. Büyükşehir, 2021’de alım garantisi verdiği tüm bu ürünleri, piyasa değerinin üzerinde bir bedelle satın alacak. Bu da üreticilerin emeğinin karşılığını almasını sağlayacak.”

 

KIRSAL MAHALLE STATÜSÜ İÇİN BAŞVURU ÇAĞRISI
Köylere seslenen Başkan Soyer, kırsal mahalle statüsü için başvurularını bir an önce yapmaları çağrısında bulundu. Soyer şöyle konuştu: “Türkiye’de tarımın içine düştüğü sıkıntıların en temel sebeplerinden biri 8 yıl önce, 2012 yılında Büyükşehir Yasası ile toplamda 16 bin 220 köyün kapatılması oldu” diyen Soyer, sözlerini şöyle tamamladı: “Buna karşı Seferihisar’da ‘Geleceğin Köyleri’ adıyla bir hareket başlatmıştık ve kısa sürede 1000’e yakın köyün katıldığı bu oluşum tüm Türkiye’ye yayılmıştı. Yakın zamanda bir torba yasa ile köylerin ‘kırsal mahalle’ olarak belirlenebilmesinin önü açıldı. Bu yasa bir kez daha, bizim köy kapatmalara karşı mücadelemizin haklılığını ortaya koydu. Kırsal mahalle olarak belirlenecek köylerde vergi, harç ve su gibi çeşitli muafiyet ve indirimler getirilmesi, elbette olumlu bir gelişme ama yeterli değil. Köyler kapatılınca ortak mülkiyet alanları, ortak meralar ve araziler elden çıkmıştı. Yapılan düzenleme bu malları, köylere geri vermiyor. Buradan, adı mahalle olarak değiştirilen tüm köylerimize sesleniyorum. Kırsal mahalle statüsü için başvurunuzu bir an önce ilçe belediyelerimize yapın. Büyükşehir Belediyemiz her konuda olduğu gibi bu konuda da köylerimizin yanında olacak, üreticimizin refahını büyütmek için tüm personeli ve tüm birimleriyle çalışacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi ‘köylü milletin efendisi’ dedirtene kadar çalışmaya devam edecek.”

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
Sizce Türkiye'nin en önemli ana gündemi ne olmalı?
banner208