Büyükşehir'den grevle ilgili açıklama ve tehdit: 'Yasal işlem yapılacak'

DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın işten atılan işçilerin geri alınması talebiyle yarın yapacağı 2 saatlik greve dair İzmir Büyükşehir Belediyesi son dakika açıklaması yayınladı.

BELEDİYE 02.08.2017, 20:33
Büyükşehir'den grevle ilgili açıklama ve tehdit: 'Yasal işlem yapılacak'

'Grev' yerine 'Kontak kapatma eylemi' ve 'kanunsuz grev' ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, gerekli tedbirlerin alınıp, İzmirlilerin mağdur edilmeyeceği vurgulanırken; greve katılacak olan personel hakkında ise 'yasal işlem yapılacak' şeklinde tehdit ifadelerine yer verildi.

'İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden zorunlu açıklama' başlığı ile yapılan açıklama metni şu şekilde:

"DİSK'e bağlı Genel İş Sendikası'nın, yarın (3 Ağustos Perşembe) sabah 06.00 ile 08.00 saatleri arasında ESHOT otobüslerinde 'kontak kapatma eylemi' yapacağı, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin diğer birimlerinin de 'yarım gün işi bırakacağı' öğrenilmiştir. Bu kararla ilgili olarak sendika tarafından belediyemize ya da bağlı kurum-kuruluşlarına herhangi bir tebligat yapılmasa da, vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bu gelişmenin kamuoyuyla paylaşılmasında yarar görülmüştür.

Bu tür eylemler, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu uyarınca 'kanunsuz grev' olarak değerlendirilmektedir. Yarın işinin başında bulunmayarak vatandaşlarımıza sunduğumuz ulaşım hizmetinde aksaklığa neden olan personel hakkında gerekli yasal işlemler yapılacaktır.

Öte yandan Belediyemiz, "kontak kapatma" eyleminden kaynaklı muhtemel olumsuzlukları minimum düzeye indirmek amacıyla gerekli hazırlıkları yapmıştır.

Alınan önlemler kapsamında, raylı sistemlerde oluşabilecek yoğunluk göz önünde bulundurularak İZBAN, İzmir Metro ve tramvay seferleri artırılacaktır. İZBAN'da ara trenlerle kapasite desteklenecek, metroda ise 5'li setlerle 3,5 dakika sefer sıklığı uygulanacaktır. Böylece 18 yıldır hizmet veren İzmir Metrosu'nda sefer sıklığı açısından en yüksek kapasiteye ulaşılması planlanmaktadır.

Karşıyaka Tramvayı'nda da 7,5 dakika arayla sefer yapılması, Ataşehir durağının devreye alınması, ayrıca tramvayın İZBAN Mavişehir İstasyonu'na bağlanması, alınacak önlemler arasındadır. Bu kapsamda tramvayın son durağı ile Mavişehir İstasyonu arasında ring otobüsü çalıştırılması da sağlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorumlar (3)
Şeref Çıtak 3 yıl önce
İzmir Büyükşehir Belediyesiyle ilgili her grev haberinde, haberleri sunuş tarzınız son derece yanlı ve yalakalık sınırlarını zorlayıcı nitelikte olduğundan izgazete'yi takibi bırakıyorum.
Onur taş 3 yıl önce
İzmir b b en iyisini yapmış belediye de okadar çok işçi var ki hepsi yatarak paralarını alıyor 2500 aşarı alan Yok kim kimi kandırıyor kardeşim ilk girdiğinde düşük alıyorsa alır sonrası 3000 4000 alıyor heleki 98 yılı öncesi giren kadrolu godamanlarımız bayramlarda mesailerle 5000 ni hemen hemen görüyor şuan belediye 2000 liraya düşürüp isdihdam arttırsa hayır demem 1000 işçi 3000 tl ye çalışacağına 1500 işçi 2000 tl ye çalışsın hem hizmette % 50 artış olucak 1000 işçi yerine 1500 işçi çalışacak hem iyi iş çıkartacaklarını umuyorum biz devlete kapağı attık gibisinden umursamaz tavırlı büssürü işçi var
güler nurislam 3 yıl önce
izgazete neye hizmet bu böyle
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
27°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?