Buca'da festival heyecanı: Kılıç'tan sanat dolu kent mesajı

Buca Belediyesi, Balkan ve Türk Sineması’nın usta isimlerini Buca’da buluşturacak ve 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası film gösteriminin yapılacağı 6. Balkan Panorama Film Festivali’ne ev sahipliği yapacak. 

BELEDİYE 09.10.2020, 14:47 09.10.2020, 15:15
Buca'da festival heyecanı: Kılıç'tan sanat dolu kent mesajı

Gizem TABAN/İZGAZETE- Buca Belediyesi bünyesinde 15 – 21 Ekim 2020 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecek olan 6. Balkan Panorama Film Festivali’ne geri sayım başladı. Festivalin tanıtım toplantısı Buca Belediyesi yarı olimpik yüzme havuzu konferans salonunda gerçekleşti. Toplantıda, festivalde gösterimi yapılacak filmlerin oyuncuları ve yönetmenlerinin mesajları video gösterimi yapıldı. Etkinliğin önemine vurgu yapan Buca Belediye Başkanı Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Erhan Kılıç, festival programı hakkında bilgilendirmede bulundu. 

100’ÜN ÜZERİNE ULUSAL VE ULUSLARASI FİLM
Balkan ve Türk Sineması’nın usta isimlerini Buca’da buluşturacak festivalde 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası film gösterimi gerçekleşecek. Film gösterimleri 1 hafta boyunca Tarık Akan Gençlik Merkezi ve Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde (BBKSM) yapılacak.

TÜRKİYE VE İZMİR’DE İLK GÖSTERİMLER
Festival kapsamında, 14 Balkan ülkesinden 95 yabancı uzun metraj film, 453 yabancı kısa metraj film, 21 yerli uzun metraj ve 122 yerli kısa metraj filmin başvuruda bulunduğu yarışma için toplamda 691 filmin başvurusu alındı. Uzun süreli değerlendirmelerin sonunda uluslararası kısa ve uzun metraj, ulusal kısa ve uzun metraj olmak üzere 4 kategoride toplam 20 film yarışacak. Yarışmaya katılacak yabancı filmlerin tümü Türkiye’de, yerli filmlerin tümü ise İzmir’de ilk defa gösterilecek.

BALKAN VE TÜRK SİNEMASININ EFSANELERİ ONUR KONUĞU 
Yarışma kapsamında Balkanların Hollywood’a armağan ettiği en tanınmış ve en başarılı oyunculardan birisi olan Rade Šerbedžija ve Türk Sineması’nın 1974’ten beri unutulmaz yüzü olan Müjde Ar, Buca’da seyirciyle buluşacak. Festivalde Müjde Ar’ın unutulmaz filmlerinden Arabesk ve Šerbedžija’nın Yağmurdan Önce filmi beyazperdede izleyicilerle buluşacak. 

“SANAT DOLU KENT HALİNE GELMEK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ”
Buca’yı kültür ve sanat anlamında öncü bir kent yapmayı hedeflediklerini belirten Belediye Başkanı Kılıç, “Ben de bir sanatsever olarak özelikle bu filmlerin hiçbirini kaçırmayacağım. Sanat yaşanan acıların mutlulukların dışavurumudur. Balkan coğrafyası acılarla yoğrulmuş ancak mutlulukların yaşandığı bir coğrafya... Bu coğrafyadan dünya çapında sanatçılar çıkması çok doğal. Kavganın ve acının uzun yıllar sürdüğü coğrafyalarda duygular daha çok dışa vuruyor. Ben de balkanlarda çok bulundum. Halkları çok içten, sanata sanatçıya bakış açıları çok güzel. Bizim için öncelik insandır, bir devletin devleti yönetenlerin yapmış olduğu yanlışları halka yöneltmek doğru değil. Balkan coğrafyasındaki tüm halkları ve milletleri saygıyla selamlıyoruz. Bu festivalle de kültürlerin karşılıklı birbiriyle tanışmasını, balkanlardaki vatandaşlarımızın kültürünü İzmir’de vatandaşlarımız tarafından sinemayla tanınması çok önemli. Biz görev geldiğimiz günden beri sanatın kent için olmazsa olmaz olduğuna inandık.  Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Sanatsız kalmış bir milletin can damarlarından biri kopmuş demektir’ sözüyle kurulmuş bir devletten bahsediyoruz. Böylesi bir devlette de sanatın çok daha iyi yerlerde olması gerektiğini düşünüyoruz. Yılda 1 defa 1 festival değil de bu etkinlikleri çoğaltarak gelecek nesillerin sanata doyabileceği bir kent haline geleceğimizi umut ediyoruz. Sanat dolu kent haline gelmek için mücadele vereceğiz” açıklamalarında bulundu.

 

BİR TANE BİLE SİNEMAMIZ YOK!
Kültür ve sanat kapsamında görev sürecinde hangi çalışmaları gerçekleştireceğine yönelik soruyu yanıtlayan Başkan Kılıç, “Buca’da kültür ve sanatın yoğun olduğu bir kent hayal ettiğimizi hep söylüyoruz. Bunun için biraz da fiziki mekanlar önemli. Bizim için belki en önemli unsur vatandaşın sanata ulaşabilmesi. Sokakta da sanat yapılır ama biraz mekan da gerekiyor bununla ilgili. Şu anda Buca’da bir tane sinemamız yok.  510 bin kişilik bir kentten bahsediyoruz. 60-70 bin öğrencimiz mevcut. Ben de bu konuda çok mutlu değilim. Önce gösteri sanatları merkezini bitireceğiz, daha sonra da bir kültür merkezi projemiz var.  Sinema biraz daha özel sektörün üzerinde bir noktaya gelmiş durumda. Özel sektörü de bu noktada Buca’mıza çekmeye çalışacağız. Amacımız önce fiziken imkanları sağlamak. Bunu sağlarken de bu tür sanatsal çalışmaları da yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu. 

SARI ŞEMSİYELİ ÖDÜL
İki sevgilinin birbirine sarıldığı ve üzerlerinde sarı şemsiye olan yarışma ödülünün özelliğine ilişkin açıklama yapan Proje Koordinatörü Sali Saliji Sallini, “Neden sarı şemsiye? Çünkü İzmir’de 2 mevsim vardır; yaz ve sonbahar. Ya güneş çıkar ya yağmur yağar. Güneşin rengi sarı, sarı şemsiye bizi yağmurdan korur ve güneşi hatırlatır. Hem İzmir hem de Buca Belediyesi’nin renkleriyle bütünleşen bir sembol” dedi.  Sallini ayrıca, “Nazar değmezse birkaç yıl sonra Buca ve İzmir Balkanların sinema merkezi olacaktır” ifadelerini kullandı. 


İŞTE 4 DALDA YARIŞACAK FİLMLER 
6. Balkan Panorama Film Festivali’nde 4 dalda yarışacak filimler ise şu şekilde;
Sarı Şemsiye - Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması
AYDEDE (2018)
Yön. Abdurrahman Öner
 KAPAN (2019)
Yön. Seyid Çolak
KIZIM GİBİ KOKUYORSUN (2019)
Yön. Olgun Özdemir
LOCMAN (2018)
Yön. Şükrü Alaçam
SOLUK (2019)
Yön. Özkan Yılmaz
Sarı Şemsiye - Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması
 MAHALLENİN BAZI KEDİLERİ (2019)
Yön. Emre Sefer
ŞEKER GIDA (2020)
Yön. Ferman Narin
NEMLİ KAĞIT (2019)
Yön. Muhammet Emin Altunkaynak
RONALDO (2020)
Yön. Raşit Algül
YAĞMUR OLUP ŞEHRE DÜŞÜYORUM (2019)
Yön. Kasım Ördek
Sarı Şemsiye - Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması 
 AKSİYON (2020)
Yön. Radoslav Iliev
Bulgaristan
AYVAR (2019)
Yön. Ana Maria Rossi
Sırbistan
GÖĞÜSLER (2020)
Yön. Marija Perović
Karadağ
 HERKES HERKESE KARŞI (2019)
Yön. Andrej Košak
Slovenya
UZUN HİKAYELER (2019)
Dir. Attila Szász
Macaristan
Sarı Şemsiye - Uluslararası Kısa Metraj Film Yarışması 
BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDİYOR (2018)
Yön. Arsen Oremović
Hırvatistan
GÖKKUŞAĞI (2020)
Yön. Aleksandar Vujović
Karadağ
ŞERBET (2019)
Yön. Nikola Stojanović
Sırbistan
SALYANGOZLAR (2019)
Yön. Albena Puneva
Bulgaristan
VERA (2019)
Yön. Verica Nadeska Trajkova
Kuzey Makedonya

Yorumlar (1)
Handan Köklü 1 hafta önce
Mujde Ar konfererans veya söyleyişi hangi tarihte nerede ve saat kacda olucak katılmak ve orada olmayi çok isterim tesekkurler
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
İzmir'de de başlayan MHP'nin 'askıda ekmek' kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz?