"Böyle bir devlet yönetimi olamaz"

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yayınladığı en borçlu işverenler listesinde Balçova Belediyesi’nin de yer alması Başkan Mehmet Ali Çalkaya’yı çileden çıkardı. Devletten 35 milyon TL alacakları olduğunu belirten Başkan Çalkaya “Devletin çivisi çıkmış” dedi.

BELEDİYE 27.06.2016, 11:38 27.06.2016, 11:38
"Böyle bir devlet yönetimi olamaz"

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’nın borçlu işverenler listesi olarak yayınladığı listede 46. Sırada Balçova Belediyesi’nin 19 Milyon TL borçlu olarak görünmesi üzerine Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya bir açıklama yayınladı.

Devletin tüm kurumlarının birbiri ile uyumlu çalışması gerektiğini ifade eden Başkan Çalkaya “Biz bu borcumuzu biliyoruz ve ödemek için 4 kez kurum yöneticileri ile görüşme yaptık. Ancak şöyle bir nokta var. Bizim, Devletin bir kurumu olan SGK’ya 19 milyon TL borcumuz varken, Devletin diğer Kurumu 9 Eylül Üniversitesi’nden dolaylı olarak Maliye Bakanlığı’ndan 35 milyon TL alacağımız var. Onlara bu borcu mahsuplaştırmak istediğimizi söyledik ama bir sonuç alamadık” diye konuştu.

Çalmadık kapı bırakmadıklarını ifade eden Mehmet Ali Çalkaya “9 Eylül Üniversitesi, hastane gelişim sahası içindeki arsamıza el koydu. Biz de bunun bedelinin ödenmesi için mahkemeye başvurup kazandık. Şu anda faiziyle birlikte Devletin bize 35 milyon TL borcu var. Meclisimizde defalarca dile getirdik. Hatta Ak Parti ilçe başkanı ve meclis üyelerinden yardım istedik. Ama paramız bir türlü ödenmiyor. Ne yapayım, ben de gidip insanların sağlık hizmeti aldığı hastaneleri mi mühürleyeyim. Alacağınız olduğunda gazetelere boy boy demeç vereceksiniz ama burcunuzdan hiç bahsetmeyeceksiniz. Böyle bir devlet yönetimi olamaz” şeklinde konuştu.

Balçova Belediyesi’nin küçük bütçeli bir belediye olduğunu ifade eden Başkan Çalkaya “Biz harcadığımız her kuruşun hesabını gelen müfettişlere veriyoruz. İlçemizde eşit ve adaletli bir hizmet ürettiğimiz için vatandaşımız çok yüksek oy oranları ile tekrar görev veriyor. Şu anda Devletten alacağımız 35 milyon TL bizim neredeyse bir yıllık bütçemizin yarısına denk geliyor. Bu parayı aldığımızda yine halka hizmet edeceğiz. Devlet borcunu ödemeyerek halkını cezalandırıyor” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
18°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?