Bornova elektrik tasarrufuyla yatırım yapıyor

Bornova Erzene Mahallesi’nde Fotovoltaik Güç Tesisi’nde üretilen elektrik 20 ayda maliyetini karşılayıp para kazandırmaya başladı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “Hem yenilenebilir kaynakları kullanarak çevre değerlerimizi koruyoruz, hem de sağladığımız tasarrufları yatırımlara dönüştürüyoruz" dedi.

BELEDİYE 25.08.2016, 11:10 25.08.2016, 13:01
Bornova elektrik tasarrufuyla yatırım yapıyor

Bornova Erzene Mahallesi’nde 2 bin 500 güneş panelinin yerleştirildiği 7 dönümlük arazide çalışmaya başlayan Fotovoltaik Güç Sistemi, dağıtım şebekesine verilen elektriğin bedeliyle yatırım maliyetini karşılayıp kar etmeye başladı. 

Güneş enerjisini paneller aracılığıyla elektrik enerjisine dönüştüren ‘Fotovoltaik Güç Sistemi’ İzmir Kalkınma Ajansı’nın Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı kapsamında hibe krediye hak kazanmıştı. Bu kapsamda tesisin kurulması için ödenen 820 bin liralık ihale bedelinin 234 bin lirasını Bornova Belediyesi karşılarken, 586 bin lirasını İZKA karşılamıştı.

Erzene Mahallesi’ndeki 7 dönüm alana kurulan ‘Sistem’, 2014 yılının sonunda elektrik üretmeye başladı. 2016 yılı Haziran Ayı’ndan itibaren de maliyetini tamamen çıkarıp, para kazandırmaya başladı. 2013 yılında çalışmaları başlayan ve 2014 yılının sonunda üretime geçen Tesis 2015’te 150 bin lira, 2016 yılının ilk altı ayında ise 80 bin liralık elektrik üretti. 7 dönüm alandaki güneş panelleri aracılığıyla üretilen elektrik enerji dağıtım şebekesine veriliyor.

""BU TÜR TESİSLER ARTMALI

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, güneş enerjisinden elektrik elde edilmesini sağlayan sistemin bir yandan tasarruf sağlarken, bir yandan da da çevrenin kirlenmesine neden olan karbon salımının önüne geçtiğini söyledi. Elektriği temiz ve yenilenebilir kaynaklardan elde etmenin önemine değinen Başkan Atila, “Fotovoltaik Güç Tesisimiz belediyemize olan maliyetini karşıladı. Önümüzdeki süreçte üretilen elektrik belediyemize ve ülkemize kazandıracak. Dileğim bu tür tesislerin artması. Elektrik enerjisi için ödediğimiz faturalardan tasarruf ettiğimiz kaynaklarla ilçemize daha çok yatırım yapıyoruz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
Covid-19 önlemleri kapsamında kapalı olan 'restoran ve cafeler' tekrar açılmalı mı?
banner208