Bergama Belediyesi'nden Bayatlı'ya vefa

İZMİR'in Bergama İlçesi'nde Bergama Müzesi'nin kurucusu, araştırmacı, eğitmen Osman Bayatlı'nın eserleri Bergama Belediyesi öncülüğünde redakte ettirilip 5 ciltte toplandı.

BELEDİYE 14.04.2016, 13:12 14.04.2016, 13:59
Bergama Belediyesi'nden Bayatlı'ya vefa

Bergama Belediyesi, yıllarını Bergama araştırmalarına harcamış eğitmen Osman Bayatlı'nın yazdığı 24 eseri yeniden redakte ettirip yayımladı. Kızı Güngör Bayatlı Aydemir'in katıldığı toplantıda Bayatlı'nın çalışmaları, fotoğrafları ve yaşamına dair bilgiler sergilendi. Bergama Arkeoloji Müzesi Etnografya Bölümü'nde düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Güngör Bayatlı Aydemir, "Osman Bayatlı, Bergama'nın yetiştirdiği tarihçi, araştırmacı ve çok kültürlü bir Cumhuriyet öğretmenidir. O kısıtlı imkanları ile yaşadığı şehrin tarihini ortaya çıkartarak Bergama'yı adeta açık hava müzesi haline getirmiş ilerici ve Atatürkçü bir aydındır. Bizler onun eserlerinin daima yaşayacak olmasından dolayı çok mutluyuz" dedi.

Bergamalı şair Halim Yazıcı ve edebiyatçı Yunus Bekir Yurdakul tarafından yayına hazırlanan Osman Bayatlı'nın eserleri, toplam 1400 sayfalık beş cilt olarak hazırlandı. CHP'li Belediye Başkanı Mehmet Gönenç. "Bergama'nın UNESCO Dünya Mirası Listesine girmesinde de en büyük payı olan değerli müzeci Osman Bayatlı'ya olan vefa duygularımızla da bu eserleri aslına sadık kalarak, günümüz Türkçesi ile yeniden basımını 5 cilt olarak yaptırdık. Birinci cilt ‘Bergama Tarihinde Antik Çağ' 448 sayfa, ikinci cilt ‘Bergama'da Yakın tarih' 272 sayfa, üçüncü cilt ‘Bergama'da Köyler' 190 sayfa, dördüncü cilt ‘Bergama'da Folklor' 230 sayfa, beşinci cilt ‘Bergama'da Düşün Adamları' 250 sayfadan oluşmaktadır. Çok önemsediğimiz ve gelecek nesillere aktarabileceğimiz, değerli bir çalışma olmuştur" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
açık
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?
banner208