Bayraklı'dan yer hareketleri izlenecek

BAYRAKLI Belediyesi, bünyesinde faaliyet gösteren Deprem Etüt Merkezi'ne yerleştirilen sismometre cihazı ile yer hareketlerini izleyecek.

BELEDİYE 01.02.2016, 12:13 01.02.2016, 11:39
Bayraklı'dan yer hareketleri izlenecek

Bayraklı Belediyesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi bir işbirliğine imza attı. Bayraklı Belediyesi Deprem Etüt Merkezi'ne İzmir'de sadece Balçova, Buca Şahintepesi ve üniversitenin Buca kampüsünde bulunan hız ölçer sismometre cihazı yerleştirildi. Yer hareketlerini algılayıp sisteme veri ve grafik olarak sunan cihaz, belediye bünyesinde kuruldu. Sismometreye bağlanan bilgisayar, sağlanan verileri internet vasıtasıyla anlık olarak Dokuz Eylül Üniversitesi Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne aktarıyor. Veriler mühendisler tarafından deformasyon analizi ve mevsimsel ölçümlere dökülüyor. Çevre faktörünün etken olduğu sistemde uygun verilerin alınması halinde yer haritası da ortaya çıkmış olacak. Kurulan sismometre ile Bayraklı'da zemin yapısı ilk kez izlenecek. Dokuz Eylül Üniversitesi'nin, alınan verileri birleştirmesiyle bölgede zemine bağlı güvenli yapılar tasarlanması için veriler elde edilmiş olacak.

Bilimsel bir çalışmaya ev sahipliği yaptıklarını dile getiren Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Uzun soluklu bir çalışma olacak. Verilerin okunması ve elden geçirilmesiyle bir yer haritası çıkarılacak. Bu çalışma ile daha zemine uygun dayanıklı yapılar için elimizde veri bulunacak. Depreme karşı olan duyarlılığımızı duymayan kalmadı. Bünyesinde ilk kez deprem etüt merkezi kuran belediyeyiz. Şimdi yine bir ilkin altına imza atıyoruz. Depremi aklımızdan hiç çıkarmamalıyız. Çok acı kayıplar verdik. Belediye olarak bu alanda çalışmalarımız sürdüreceğiz" dedi.


İZMİR, (DHA)

Yorumlar (0)
banner96
banner177
16°
açık
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?