Bayraklı'dan Mumcu anması

Bayraklı Belediyesi, ölümünün 23. yıldönümünde araştırmacı-gazeteci-yazar Uğur Mumcu'yu Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde “Söz meclisten içeri” isimli sahneye uyarlanan tiyatro oyunuyla anıldı. Anma gecesinde konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, “Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız” dedi.

BELEDİYE 23.01.2016, 11:10 23.01.2016, 10:16
Bayraklı'dan Mumcu anması

Bayraklı Belediyesi, Türk basınının özgür kalemi Uğur Mumcu’yu katledişinin 23. yıl döneminde unutmadı. 24 Ocak 1993’te Ankara Karlı Sokak'taki evinin önünde, arabasına konan bombanın patlaması sonucu suikaste kurban giderek yaşamını yitiren Mumcu için düzenlenen anma gecesine Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, eşi Bahriye Karabağ, CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper ve çok sayıda vatandaş katıldı.

""KENDİ ESERİYLE ANILDI

Tepekule Kongre Merkezi’ndeki anma programı çerçevesinde Ankara Ekin Tiyatrosunun Mumcu’nun “Söz Meclisten İçeri” isimli sahneye uyarlanan oyunu seyirciyle buluştu. Oyunu Murat Atak yönetti, Tuncer Yığcı, Selim Kalıç, Hamit Demir, İhsan Ustaoğlu, Adnan Çelik, Sinan Akdoğan, Koray Ergün ve Bilal Güldere rol aldı. Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’nun kaleme aldığı köşe yazılarından derlenerek günümüze uyarlanan oyun, sanatseverlerden tam not aldı. Oyunun sonunda tiyatrocular davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

GERİYE GİDİYOR

Gecede konuşan Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, "Bugün Uğur Mumcuyu andık ama Uğur Mumcunun istediği Türkiye’de anamadık. Türkiye’yi ileri götüremiyoruz. Türkiye geriye gidiyor. Biz özellikle Atatürk, Cumhuriyet sevdalıları birbirimizle uğraştığımızda verdiğimiz enerjiyi Cumhuriyeti yok etmek isteyenlere karşı veremiyoruz. Dolayısıyla mücadeleyi hızlandırmalıyız ve kendimiz gibi düşünenlerin sayısını artırmalıyız. Bunun için katkı koyan herkese ve Ankara ekin tiyatrosuna teşekkür ediyoruz.  Uğur Mumcuyu saygıyla anıyoruz" diye konuştu.

""

Yorumlar (2)
Erol Soysever 4 yıl önce
Bu yazı, aşağıda erişimini verdiğim EKOLOJİ AĞI' ndaki yazımdan alıntıdır...

"H.Karaca da bir kapitalist olduğu için, diğer büyük kapitalistlere diyet ödüyor. KOÇ Üniversitesi yargı kararına karşın, inşa edilirken Karaca, “Ağaç kesilecek, ama yerine ağaç dikilecek!” diyerek kargaları bile güldürmüştü. Siz hiç ağaç kesilmesini savunan böyle bir çevreci kuruluş ya da kişi gördünüz mü? TEMA Vakfı’nın çıkardığı dergide, “Bir ağacın yaşamı boyunca ürettiği işlevsel değerlerinin toplamı, bir odunun 2000(iki bin) katıdır.” biçiminde bir ifade yazılıydı. Onlar bu ağaç kesimini savunan “lafları” ederken, kendi çıkardıkları dergideki bu saptamayı okumamışlar mıydı acaba?..

Son örnek, SEKA’nın Gölcük’teki fidanlık arazisinin Koç’a bedava verilmesidir. Söz konusu arazinin değeri, o zaman 8 trilyon TL. idi. SEKA Fabrikasının yenilenmesi (revizyonu) için 3 trilyon TL gerekiyordu. İnsan hiç olmazsa, o araziye karşılık fabrikanın yenilenmesini yaptırırdı o beleşçiye. Bedava verilen arazi yetmiyormuş gibi, o beleşçiye bir de yüzde 200 yatırım indirimi sağlandı. Yani, Koç yaklaşık 10 yıl vergi de vermeyecek. Fidanlığı da kesti. Ünlü TEMA da ağaç kesimini destekledi. Çünkü Koç, TEMA’nın destekçisiydi. Ben bu olayı öğrendikten sonra, TEMA üyeliğinden ayrıldım.” Erol Soysever

https://ekolojiagi.wordpress.com/.../ve-tema-vakfi%E2%80.../
Özer Akdemir 4 yıl önce
Alıntı derken yorumunuza eklediğiniz paragraftan bahsediyorsunuz değil mi Erol bey? Linkini verdiğiniz yazıdan herhangi bir alıntı yapılmadı çünkü. Daha önce okumuştum ama yazınızı.
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
22°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?