Başkan Soyer Kars’ta: 'Yepyeni bir memleketi hep beraber kuracağız'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kuraklığın afete dönüştüğü Kars’ın Susuz ilçesine verilen tarımsal desteklerin ardından bölgeden gelen davet üzerine Kars’a gitti. Susuz’daki programı öncesi Kars’ta CHP il örgütüyle bir araya gelen Başkan Soyer, “Kavgaya, mücadeleye devam edeceğiz. Hakkımız olanı istemeye devam edeceğiz. Göreceksiniz çok az kaldı, yepyeni bir memleketi hep beraber kuracağız” açıklaması yaptı.

BELEDİYE 29.04.2022, 00:00
Başkan Soyer Kars’ta: 'Yepyeni bir memleketi hep beraber kuracağız'

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında Büyükşehir Belediyesi kuraklık nedeniyle afet yaşanan Kars’ın Susuz ilçesine destek elini uzattı. Zor günler geçiren ilçeye verilen tohum desteğinin ardından temaslarda bulunmak amacıyla Kars’a giden Başkan Tunç Soyer burada Cumhuriyet Halk Parti (CHP) İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Kars İl Başkanı Taner Toraman, Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur ve partililer tarafından karşılanan Başkan Tunç Soyer, İzmir’de uygulanan tarım politikalarını ve ülke siyasetine ilişkin düşüncelerini paylaştı. CHP Kars il binası ziyaretinde Başkan Soyer’e CHP İzmir İl Başkan Yardımcıları Polat Manduz, Yıldız Yılmaz, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, CHP Kars il yöneticileri, kadın ve gençlik kolları başkanları, ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri ve mahalle muhtarları eşlik etti.

'GELECEK YILA UMUDUMUZU BÜYÜTMÜŞ OLACAĞIZ'

Başkan Soyer, İzmir ile Susuz arasındaki hikayenin Belediye Başkanı Oğuz Yantemur’un 2 ay önceki İzmir ziyaretiyle başladığını belirterek, “Bana buğday ve arpa tohumuna ne kadar ihtiyaçları olduğundan bahsetti. Biraz da şaşırarak ve çok üzülerek dinledim. Çünkü üreticinin, köylünün tohum alamayacak hale gelmesi çok vahim. Bir sonraki yıl ekmeğini, gelirini nereden kazanacak bu üretici? Geçtim gübrenin, mazotun fiyatından tohumu yoksa aç demektir. Kısacası bu şaşkınlık ve üzüntüyle ne yapabiliriz diye kafa yormaya başladık ve gücümüzü sonuna kadar zorlayarak bazı adımlar attık. Şimdi o adımların somut sonucunu hep beraber paylaşacağız ve inşallah gelecek yıla umudumuzu büyütmüş olacağız” dedi.

'DÜŞÜNÜN Kİ İKTİDAR BİZDE OLDUĞUNDA DAHA NELERİ BAŞARACAĞIZ'

İktidara gelmeleri halinde yereldeki bu başarıların ülke geneline yayılacağını söyleyen Başkan Soyer, “Aslında bugün buraya gelmemizin sebebi tohum ekmek değil. Gücümüzü ve umudumuzu büyütmek. Tohum bahane. Biz birbirimizin geleceğe dair umudunu ve birbirimizin gücünü büyütmek mecburiyetindeyiz. Bugün tohum yarın başka bir şey. Peki nasıl büyüteceğiz? Şu çok açık; biz tek adam iktidarından daha iyi olduğuna inandığımız demokrasi peşindeyiz. Neden demokrasi peşindeyiz? Çünkü demokrasi birlikte yaşamak, dayanışma içinde olmak, refahı birlikte büyütmek ve onu adil bir biçimde paylaşmak demek. Yoksa toplumlar demokrasi olmasa da refah, zenginlik üretirler. Ama eğer demokrasi yoksa o büyüyen refah, zenginlik sadece bir zümrenin cebine gider. Demokrasiyle tek adam iktidarları arasındaki fark budur. Birileri çok zenginleşir birileri çok yoksullaşır. Biz buna razı değiliz. Biz bu yoksulluğa razı değiliz. Bu bereketli topraklarda eğer biz tohum ekemeyecek hale gelmişsek bunun sorumlularından hesap sorarız ve bunu değiştirmek için de elimizden ne geliyorsa yaparız. Bunu yapmanın yolu gücümüzü büyütmekten geçiyor yani el ele vermekten geçiyor. Değişimin gücü birlikte olmaktan, el ele vermekten, omuz omuza olmaktan geçer. Düşünün ki iktidar bizde olduğunda daha neleri başaracağız. Bu daha ne ki. Çok daha fazlasına muktediriz çok daha iyisini yapabiliriz çok daha güzelini hayata geçirebiliriz” diye konuştu.  

İZMİR'DE YAPILANLARI ANLATTI

Başkan Soyer, göreve gelmesi sonrasında kentte yürütülen tarım çalışmalarından örnekler sunarak, “Biz İzmir’de ‘Başka bir tarım mümkün’ dediğimiz bir mücadele veriyoruz. Bugün Türkiye’de tarım politikaları tamamen sahipsiz, başıboş ve sadece endüstriyel ölçekte büyük tarım yapan üreticileri koruyan bir sistem var. Halbuki biz biliyoruz ki küçük üretici doğduğu yerde doyarsa hem kırdan kente göçün önü kesilir hem o kadim kültürümüzün sahibi olan köy o kadim kültürü korumaya devam eder hem de toplumun refahı büyür. Biz o nedenle tarım yapan, tarımdan ekmeğini kazanan küçük üreticimizin doğduğu yerde doyması için “Başka bir tarım mümkün” diyoruz. Küçük üreticileri güçlendirmek için kooperatifler kuruyoruz. Kooperatif çatısı altında onları birleştiriyoruz. Sen şu şu tohumları eker şu tarımı yaparsan ben devletin verdiği taban fiyatın 2 mislinden ürününü almayı taahhüt ediyoruz. Biz taahhüt ediyoruz o da bu güvenle üretime devam ediyor. Türkiye’de çobanını saymış, kaç tane çobanı olduğunu bilen tek şehir biziz. Öyle plansızlık var ki. Hiçbir şehirde kaç çoban var, bunların kaç hayvanı var, kimse bilmiyor. Biz bunları tek tek saydık. Tek tek bunlarla protokoller yaptık. Onların sütünü almayı taahhüt ettik. O da bize mayısta, haziranda sütünü satmayı taahhüt etti. Koyun sütünün piyasası 8 lira biz 12 liradan alıyoruz. Keçi sütü 6 lira biz 11 liradan alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

'KAVGAYA MÜCADELEYE DEVAM'

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine de atıfta bulunan Soyer şunları söyledi: “Genel Başkanımızın söylediği çok önemli bir laf var. Kavga edeceğiz diyor. Kiminle kavga edeceğimizi de saymış. Kavga edeceğiz kardeşim. Biz birbirimizle el ele vererek birbirimizin gücüne güç katarak demokrasi mücadelesini, hak arayışımızı, hukuk arayışımızı birlikte sürdüreceğiz. Bütün kalbimle söylüyorum ki biz daha iyisine layığız. Bu kadim kültürün evlatları olarak bu topraklarda biz huzurlu yaşayalım diye yalınayak ölüme koşmuş ataların evlatları, torunları olarak daha iyisine layığız. Bizden sonra gelecek kuşaklara da daha güzel bir memleket bırakmaya muktediriz. Bunu yapmak için elimizi taşın altına sokmaya devam edeceğiz. Kavgaya, mücadeleye devam edeceğiz. Hakkımız olanı istemeye devam edeceğiz. Göreceksiniz çok az kaldı, yepyeni bir memleketi hep beraber kuracağız.”

'İLK KOŞACAĞIMIZ YER TUNÇ BAŞKAN'

Öğrenciler için servis aracı, itfaiye aracı, karla mücadele aracı taleplerine de olumlu cevaplar aldığını hatırlatan Susuz Belediye Başkanı Oğuz Yantemur, her ihtiyaç duyduklarında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine destek verdiğini aktardı. Başkan Yantemur, “2 yıldır Kars’ta kurak mevsim geçirdik. Tohumdan kesildik. Herkesin önceden ambarında 1-2 yıllık tohumu vardı. Doğrudan gelir desteği dünyanın her yerinde ürün bazlı yapılırken bizde alan bazlı yapıldı. Gerçek üreticiler bu destekten faydalanamadı. Tohumdan tohum alınmayan bir dönem yaşanırken kimse bu yıl da ekmeyi düşünmüyordu. Gıda fiyatlarının bu kadar arttığı ve pandemi gibi bir dönemde gıdanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Bir kampanya başlattık. İlk koşacağımız yer Tunç Başkan’ımızdı yine oraya koştuk. O da bu kampanyanın sözcülüğünü üstlendi, çok büyük emekler harcadı. Biz bugün 150 ton arpa ve buğday tohumu verebiliyorsak, çiftçiyi destekleyebiliyorsak bunun en büyük mimarı Tunç Başkanımdı. Huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Başkanımı örnek aldık, Sayın Neptün Soyer’in katılımıyla kooperatif de kurduk. Onu da büyütmeye çalışıyoruz. Kars’ın diğer yerlerine de örnek olmaya çalışıyoruz. İnşallah hep birlikte iktidara geliyoruz” dedi.

'ŞEREF VE ONUR KONUĞUMUZ SOYER'

CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman da, “Aramızda şeref ve onur konuğumuz var. Katılımcı, toplumcu, üretken belediyeciliğin mimarı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer aramızda. Örgütümüz adına hoş geldiniz diyorum. Sayın başkanımız geçen yıl da aramızdaydı. Esnaf gezisinde bulunmuştu. Sayın Başkanımız Kars’a teşrif ettiklerinde bir hareketlenme oldu. Biz belediye başkanlarımızla gurur duyuyoruz. Türkiye’nin aydınlık yarınlarını birlikte oluşturacağız” diye konuştu.
‘Köylümüze Bir El De Sen Uzat’ kampanyasına İzmir’den gelen desteğe teşekkürlerini sunan İl Başkanı Toraman ayrıca, “Tunç Başkan’ımızla gurur duyuyoruz, kendisini seviyoruz. Kars’ın bütün ilçelerimiz, örgütlerimiz sayın başkanımızın yanındayız. Ona güveniyoruz. Hizmetleri noktasında yapacağı çalışmalara destek vereceğimizi taahhüt ediyoruz. Tunç Başkan’ın yanında olmayı hedeflemiş olmamızdan dolayı mutluyuz” dedi.  

SUSUZ'DA İFTAR BULUŞMASI

Başkan Soyer ve beraberindeki heyet daha sonra Susuz’a geçti. Burada iftar yemeğine katılan Başkan Soyer, “Kendimizi evimizde hissediyoruz. Sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk büyük bir gurur duyuyoruz. Gezi’nin güzel bir sloganı vardı; kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz. Ya hep beraber ya hiç birimiz. Bunun için buradayız. Umudumuzu, gücümüzü büyütmek için buradayız. Sadece tohum ekmeyeceğiz. Umutlarımızı gücümüzü hep birlikte yeşerteceğiz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?