Başkan Soyer'den bu kez 'süt' raporu!

Soyer ‘yeni normal’in ilk gününde günlüğünden İzmirlileri rehavete kapılmama konusunda uyardı. Soyer ayrıca Mart ve Nisan aylarında 'Süt Kuzusu Projesi kapsamında çocuklara 2 milyon 2770 bin litre süt dağıtıldığını belirtti.

BELEDİYE 01.06.2020, 10:31 01.06.2020, 10:41
Başkan Soyer'den bu kez 'süt' raporu!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer her sabah paylaştığı günlüğünden bu kez İzmirlileri ‘yeni normal’ süreci için uyardı. Salgının henüz bitmediğine vurgu yapan Soyer maske takmadan lütfen dışarı çıkmayın diye de ekledi. Soyer ayrıca Mart ve Nisan aylarında 'Süt Kuzusu Projesi kapsamında çocuklara 2 milyon 2770 bin litre süt dağıtıldığını belirtti.

Soyer; "Sevgili İzmirliler günaydın.

'Yeni normal' denen sürecin ilk günündeyiz. haftalar sonra işyerini ilk kez açacak esnafımıza hayırlı işler, mesaiye başlayacak İzmirlilere de kolaylıklar diliyorum.

Biliyorum herkes için zor bir süreç olacak. Biz belediye olarak gıda satan işyerleri, AVM'ler başta olmak üzere denetim görevimizi yapıp, dezenfeksiyon desteği vereceğiz.

Ancak bu süreçte herkese görev düşüyor. Salgın bitmedi, devam ediyor ve kişisel önlemler büyük önem taşıyor. Maskematikler aracılığıyla ücretsiz maske dağıtımımız sürüyor. Maske takmadan lütfen dışarı çıkmayın.

Sevgili İzmirliler bugün Dünya Süt Günü. Gururla söyleyebilirim ki İzmir, çocuklara süt ulaştırmada Türkiye'ye örnek oldu.
Koronavirüs salgını nedeniyle Mart ve Nisan aylarında 'Süt Kuzusu Projesi'ni sadace dez-avantajlı mahallelerde sürdürdük ve çocuklara 2 milyon 770 bin litre süt ulaştırdık.

Mayıs ayında uygulama eski haline döndü ve 19 ilçede 154 bin 500 süt kuzusuna süt ulaştırmaya devam ediyoruz. çocuklarımızın sağlıklı büyümesi önceliğimiz.

Sağlığınıza çok dikkat edin diyerek hepinize iyi bir hafta diliyorum, sevgili İzmirliler.

SÜT KUZUSU PROJESİ RAKAMLARI!

Çocukların sağlıklı gelişimine katkı sunmak ve süt üreticilerini desteklemek amacıyla 2012’de Süt Kuzusu Projesi'ni başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1 Haziran Dünya Süt Günü’nde Süt Kuzusu Projesi’nin rakamlarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi bugüne kadar 1- 5 yaş arasındaki 427 bin 512 çocuğa 83 milyon 275 bin litre ücretsiz süt dağıttı. 2019  Temmuz’undan itibaren dağıtım ağını genişleterek 19 ilçede 154 bin 500 haneye ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, süt üreticilerine de büyük destek sağladı. Sekizinci yılına girecek proje kapsamında yaklaşık 294 milyon liralık alım yapıldı.

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik zorluk içindeki ailelere geçen Mart ve Nisan aylarında öncelik tanınan projede bu süreçte 2 milyon 770 bin litre süt dağıtıldı. Uygulama mayıs ayında eski haline döndü.

 


Sütler kooperatiflerden alınıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi üretici kooperatiflerden satın aldığı sütleri 74 ekiple 475 mahallede kapı kapı dolaşarak çocuk başına ayda 8 litre olacak şekilde dağıtıyor. Süt dağıtımı İzmir'in merkez 11 ilçesinin yanı sıra Menemen, Aliağa, Foça, Kemalpaşa, Menderes, Torbalı, Urla, Seferihisar ilçelerinde devam ediyor.

Proje 11 bin 500 mülteci çocuğu da kapsıyor
Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz süt dağıtım ağında mülteci çocuklar da bulunuyor.  Büyükşehir, kentteki 11 bin 500 mülteci çocuğa süt dağıtıyor.

Süt Kuzusu’nun artık web sayfası var
İzmir Büyükşehir Belediyesi 1 Haziran Dünya Süt Günü'nde projenin internet sitesini hizmete açtı. İzmirliler projeyle ilgili detaylara bu site üzerinden ulaşabilecek. Sıkça sorulan sorular bölümünde projeden faydalanmak isteyen ailelere nasıl başvuru yapılacağına ilişkin bilgiler verilecek. Bu bölüm ayrıca adres değişikliği veya evde bulunulmayan dönemlerde süt alamayan ailelere rehber olacak. Süt Kuzusu Projesi’nin web sitesine www.sutkuzusu.com.tr adresinden erişilebilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, süt dağıtmaya ilk kez "Okul Sütü" projesi ile 2007 yılında başlamıştı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın ilköğretim okullarına süt dağıtma kararı üzerine proje 1-5 yaş arasındaki çocukları kapsayacak şekilde "Süt Kuzusu" projesine dönüştürülmüştü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner218
Günün Karikatürü Tümü
banner96
37°
açık
banner177
banner178
Anket Tümü
Koronavirüs aşısı olmayanların sinema, tiyatro, spor müsabakaları, konser vs yerlere girişi kısıtlanmalı mı?