Başkan Sengel Efes Selçuk'ta 3 yılını anlattı: "Uçmak için kanatlara değil, hayallere ihtiyaç var"

Görevdeki 3 yılını anlatan Efes Selçuk Belediye Başkanı CHP’li Sengel, bir sonraki dönem aday olup olmayacağına ilişkin soruyu da yanıtladı. Sengel, “Bizim hayallerimiz var. Biz biliyoruz ki uçmak için kanatlara değil hayallere ihtiyaç var. Hiçbir şey hayallerimden ve Efes Selçuk aşkımdan beni yıldıramaz. Bunlar aday olacağım demek değil. Ama ben halkı arkama alırsam bu görevi sonuna kadar hakkıyla yapmaya devam etmek isterim” dedi.

BELEDİYE 25.05.2022, 23:13 26.05.2022, 00:07
Başkan Sengel Efes Selçuk'ta 3 yılını anlattı: "Uçmak için kanatlara değil, hayallere ihtiyaç var"

Gizem TABAN/İZ GAZETE- Efes Selçuk’un Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, görevde geride bıraktığı 3 yılı anlattı. ‘Dayanışma ve Çalışmayla 3 Yıl’ başlığıyla Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Toplantı Salonu’nda gerçekleşen sunumda; basın mensuplarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile meclis üyeleri de yer aldı.
“Sabaha kadar buradayız, 3 yılda çok iş yapmışız” diyerek konuşmasına başlayan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

NE YAPACAĞIMIZI BİLİYORDUK
Mazbatamızı sevinçle aldık ama bu göreve gelmeden önce 10 yıllık bir meclis üyesi olarak siyasi pratiğim vardı. Bu kentin neye ihtiyacı olduğuna dair kafamızda bir fikir vardı, geçmiş dönemlerin stratejik planlarına vakıftık. Ne yapacağımızı zaten biliyorduk. Belediyenin ekonomik durumunu çok iyi biliyorduk, bu nedenle nasıl adım atacağımızı biliyorduk. Biz yönetirken 6 ayda bir geçeceğiz halkın karşısına hesap vereceğiz dedik, nitekim ilk 8’inci ayda pandemi geldi, devam ettiremedik. Esas hayalimizi gerçekleştiremedik. Bundan sonra 6 ayda bir yapmayı planlıyoruz.

 

YÜKSÜNDÜK MÜ? ASLA!
Belediye başkanı olmadan önce, aday olduğumuzda 5 hedef 50 projemiz vardı. Miting meydanlarında elime mikrofonu aldığımda ne dediğimi hala biliyorum. Hala dönüp bakıyorum neyi yapıp neyi yapmadım diye… Filiz ile Marka Kente Doğru 5 Hedef 50 Proje ile yola çıktık. Aday olmaya karar verdiğimde ilçe başkanım, ‘Kızım olma, belediyenin ekonomisi çok kötü, gel vazgeç bu sevdadan’ noktasındaydı. O dönemde 589 artı 87 İŞKUR işçimiz vardı, ‘Maaşları ödeyemezsin’ dediler. Mazbatayı almadan önce o dönemin başkan yardımcısı arayıp, ‘Meryem ana otoparkı gidebilir, icra takibi açıldı’ dedi. Daha mazbatamı almamıştım. Meryem Ana Otoparkı bizim için çok önemli, ne kadar ödenmesi gerekiyorsa ödeyelim dedim, kasaya bakmadan… Her şeye rağmen diye bunları anlatıyorum. Şahane bir devir teslim töreni oldu. Odama girdim, koltuğumun altında icra dosyaları vardı, insanlar haklıymış dedim. Yüksündük mü asla! Üzerine 8 milyon borç geldi geçmiş dönemlerden… Oraları uzun uzadıya anlatmaya gerek yok… Bizim için önemli olan; emekçimizin maaşını aksatmadan ödedik. Helali hoş olsun.

EKONOMİYİ İÇİMİZDE ÇÖZDÜK
Ekonomi önemliydi bir şeyler yapmak lazımdı, kendi kendimize yetmek lazımdı, Aborjinler gibi yaşamak lazımdı. Kendi kendimize bir şeyler üretebilir miyiz dedik. Ekibimiz; ‘süpürgemizi, elektriğimizi, her şeyi kendimiz üretiriz’ dediler. Avuç içi kadar ama yürekli insanlarla her şeyi yaptık. Ekonomiyi dışa bağımlı değil kendi içimizde çözdük. Çünkü bir sözümüz vardı; kent kendine, kentlisine aynı zamanda kentte yaşayan herkese sahip çıkmalıydı, aidiyet duygusu önemliydi. Çalışan sayımız 589 artı İŞKUR vardı ama CHP’li belediye olduğunda İŞKUR, ‘ben oynamıyorum’ diyor. Yani İŞKUR’lu işçimizle devam edemeyeceğimizi anladık, bir de 20 kişi emeklilik dilekçesi verdi, hepsini ödedik, helali hoş olsun.

PATRONLUK DEĞİL BAŞKANLIK TEMSİLİ
‘Göze aldığın görev seni çok yoracak’ dediler, sadece beni değil tüm emekçilerimizi yordu. Ancak hepimizin bir kararı vardı; Belediyeyi ve Efes Selçuk’u hak ettiği yere kavuşturmak. Canla başla çalışan bir ekibin üyesiyim. Patronluk değil başkanlık temsili görevini yapıyorum. Önceki dönem borçlarımızı yapılandırdık, şu an ödenmeyen borcumuz yok. 

BAZI YERLERDE YOLLAR ZOR BİTİYOR
Yollarımı harap bitap durumdaydı ama bu sadece bizim değil Türkiye’nin sorunu… Büyükşehir Belediyesi ile tek tek hangi yerlerde sıkıntımız varsa yollarımızı yapmaya başladık, iller bankasından kredi kullanıp yapmaya devam ettik. Arazi yollarımızı yapmaya devam ettik. Bazı yerlerin yolları zor bitiyor, çünkü altyapı sorunumuz var. Altyapı bitmeden yolları bitirmemiz çok mümkün değil, kamu zararı olur. Aydınlatma bizim için çok önemliydi. Özellikle kadınların ve çocukların korkusuzca dışarı çıkması çok önemli… Parklarda, sokaklarda aydınlatmalarımızı yaptık. Bir büyüğüm bana, ‘Bir kentte yol işi hiç bitmez’ demişti, cidden öyleymiş. Bitmiyor, bitmesin de ama umarım yapabilecek gücümüz olur. 

KİMSE SELÇUK’U BİLMİYORDU…
Selçuk’ta yapacak hiçbir şey yok, istihdam ile ilgili sıkıntımız var, turist gelmiyor, esnaf dar boğazda… Herkes Şirince’yi biliyor ama Selçuk’u bilmiyor. Elimizde bir sürü cevher ama hiçbiri parıldamıyor. Kimse sahile kıyısı olan bir kent olduğunu bilmiyor. O yüzden gelir gelmez yaptıklarımızdan biri esnafın ve halkın para kazanmasıydı… Efes Selçuk, turizm ve tarım kenti… Tüm dünyanın gözü burada… Birçok tarihi güzelliğimiz var. Efeslim Kart oldu, yardımı ihtiyacı olanlara verdiğimiz para esnafla harcandı. Yani şu oldu; sosyal yardım ihtiyacı olan kişi belediye tarafından verilen bir şey hissetmiyordu, kredi kartı gibi oldu. Veren el alan eli, alan el veren eli hiç görmedi. Efeslim kart aynı zamanda çevresel atıkların toplanması ve bunları paraya çevrilmesini de sağladı. Esnaf için Efeslim Kart tek başına yeterli değildi, turist gelmesi gerekiyordu. Dışarıdan ziyaretçi akınına sağlayacak cazibe merkezlerini yaratmak, tanıtmak gerekiyordu. Gezgin feste başladık, 40 bin ziyaretçi geldi. Konserler yaptık. Türkiye’nin her yerinden ziyaretçi geldi, o ziyaretçiler esnafa geldi. Belevi’de Şeftali Şenliği, Gökçealan’da Üzüm Şenliği yaptık, Zeytinköy’de Nar Şenliği yaptık. Tarım ve turizmi bir araya getirdik. Pandemi döneminde bile 5-6 bin kampçıyı kamplara soktuk. Yine esnaf kazandı. Efes Selçuk’un tanıtımına devam edeceğiz.

SADECE 8-9 AY BAŞKANLIK YAPTIK
Tüm belediye başkanları olarak hepimiz aslında sadece 8-9 ay başkanlık yaptık. Anlattıklarımın hepsini bunların hepsine rağmen dinleyin… Asla pandemi edebiyatı yapmayacağım. Bu sunumun adı çalışma, dayanışma ve her şeye rağmen sunumu… 

TARIM VE TURİZM BİR ARADA
Tunç başkanımızın vizyonundan da yararlanarak tarım ve turizmi bir araya getirmek için projelere başladık. Türkiye’nin her yerindeki panellere gitmeye çalışıyorum. Çünkü Efes Selçuk tanıtımı çok önemli... Konuşmacı olarak gittiğim yerlerde de Efes Selçuk’u yeniden ayağa kaldırma ve hayal kurduğumuz hale getirmek için hayallerimden bahsediyorum.  Efes Tarlası Yaşam Köyü serüveni, Agro-Turizm, yani turizm ve tarımın bir araya gelmesinin örneklerindendir. Efes Tarlası Yaşam Köyü’nü; uygulama alanının olduğu, köy enstitülerinden esinlenerek oluşturduğumuz tarım müzesinin toprak okulunun, üretici ve tüketicinin bir araya gelerek alışveriş yapabildiği, gıda egemenliğinin savunulduğu bir yer yaptık. Çocuklara tarımla ilgili eğitimler vermeye başladık. Boş arazilerimiz vardı, buğdaylarımızı ektik. 

KENTİN ÇOCUKLARI EĞİTİMİ YAŞAMALIYDI
Sorunlarımızdan biri; çocuklarımız gidecek bir kurs bulamıyorlardı, taşımalı eğitim nedeniyle çocuklar merkeze gelemiyorlardı. Ben demiştim ki; dert etmeyin gerekli olanı yapacağız… Taşımalı eğitim için servis çıkarmak için ihaleye çıkmak istedik olmaz sadece milli eğitim çıkabilir dediler. Biz de muhtarlarımızla birlikte sosyal yardım üzerinden her bir çocuğumuzu her gün Efes Selçuk merkeze taşıyoruz. Taşımaya da devam edeceğiz. Bu kentin çocukları eğitimi sonuna kadar yaşamalıydı. Kurslarımız ücretliydi ve doğru değildi, hepsini ücretsiz yaptık. Üç yılda bin 700 çocuğumuz ücretsiz kurslardan yararlandı. Eğitimhane önemliydi, maddi durumu iyi olan aileler çocuklarına pandemi sürecinde özel ders aldırdılar, ama maddi durumu iyi olmayan çocuklarımız bunu yaşayamadı. Biz de o yüzden atanmayan öğretmenlerle sınava girecek öğrencilerimize ücretsiz özel ders verdik. 

HASTANE SORUNU DEFTERİ KAPANDI
Efes Selçuk’ta tam teşekküllü bir hastane olmadığı için hastalarımızı Aydın’a ve İzmir’e düzenli olarak götürüyoruz. Hastane ile ilgili olan tüm mevzuların hepsini halkımızı çok iyi bilir, miting alanlarında kanıtlarıyla çözdüğümü düşünüyorum. Efes Selçuk Belediyesi, hastane projesini 2 yıl önce bitirdi, Efes Selçuk Belediye Başkanı mitingde şunu demişti; doğru yerin şu çukur olduğunu düşünmüyoruz, doğru yeri biliyoruz. Efes Selçuk’a tam teşekküllü hastane şart. Ne olursa olsun hastanenin yapılması için bu konuyu siyasete malzeme etmeyeceğim dedim. Ruhsata imzamı attım. Ama daha önce planların değişmesi gerekiyordu, sadece bu hastanenin parseli için onay verdim. Projeyi tamamladık, hastaneyi de ilgililer yapar diye düşünüyorum. Ekonomi sadece belediyeleri, esnafı, halkı vurmadı, her yeri vurdu. İhaleye çıkılacaktı, giren olmadı. Daha hala ihale tarihi yok. Mutlaka yapılmalı. Efes Selçuk Belediyesi’nde hastane sorunu defteri kapandı. 

FAYDALI HİÇBİR İŞTEN GERİ DURMADIK
‘Efes Selçuk’ta eğer CHP’li bir başkan olursa siyasi kavgadan hiç geçilmez’ dendi, başkan ve yurttaş olarak söylüyorum; siyasi kavgalara değil, kentimize sahip çıkıyoruz. Efes Selçuk’un faydasına olacak hiçbir işten geri durmadık, durmayacağız. Birlik, beraberlik ve dayanışmayı çoğaltacak her şeyi yapma için çaba sarf ettik. Bunların en başında gelenlerden birinin kara kış halk dayanışmasındaki ekmek olduğunu gördük. Ektiğimiz buğdaylar un oldu, unlar ekmek oldu, halkımıza dağıttık. Büyükşehir’in verdiği mandalardan sütümüzü, yoğurdumuzu yaptık. Bir süre sonra ekmekler bitti, dayanışma çağrısı yaptık, çılgın bağış aldık. Kara kış dayanışmasında manda yoğurdu dağıtmıştık. Biz ibadetlerimizi birlikte yapan, birlikteliği bozmamaya çalışan bir ekibiz, kendimizi birbirimiz için önemli olan her zamanda bir arada olmaya adadık, bunu da yapmaya devam edeceğiz.

70 BİN METREKARE YEŞİL ALAN
Pamucak çok kıymetli bir sahil ve daha da kıymetlenmesi lazım. Kanal Projesi’nde ihaleye girdik, beş büfe yapma hakkı elde ettik. Efes Selçuk’ta 70 bin metrekareden oluşan bir alanı ağaçlandırmaya başladık, Efes Selçuk rahat nefes alsın diye… 

DAYANIŞARAK ATLATTIK
Koronavirüs vakasının görüldüğü ilk açıklandığında kendi kendime dedim ki; Filiz, bütçeyi, stratejik planlarını biliyorsun, ne yapacağını biliyorsun ama pandemi kısmı çalışmadığın kısım. Ama hiç durmadık. Pandemi bittikten sonrayı ve starta basacağımız günü hayal ettik.  Dayanışarak atlattık ve hala daha dayanışarak atlatıyoruz.

 

SORULARA YANIT VERDİ
Sunumun ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Sengel, çarpıcı mesajlar verdi. 

EFES SELÇUK BİZİMDİR
Selçuk Belediyesi yerine Efes Selçuk Belediyesi dediği için yaşanan hukuki sürece ilişkin sorulan soru üzerine açıklamalarda bulunan Sengel, “Danıştay, Efes Selçuk Belediyesi dediğim için CİMER’e yapılan bir şikayet üzerine İçişleri Bakanlığı müfettişleri geldi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla hakkımda soruşturma açılmasına karar verildi, Danıştay’a itiraz yoluna gittik. Efes Selçuk konusu 1989 yılı meclis kararıdır. Bu işin, isim değiştirmek değil markalama çalışması olduğunu ifade ettik. Danıştay cezai müeyyidesi olmadığına hükmetti. Resmiyette Selçuk Belediyesi’yiz ama halk biliyor Efes Selçuk bizimdir” dedi.

BİZİM HAYALLERİMİZ VAR
Bir sonraki dönemde aday olup olmayacağı yönündeki soruyu yanıtlayan Başkan Sengel, “Bizim hayallerimiz var. Biz biliyoruz ki uçmak için kanatlara değil hayallere ihtiyaç var. Bizim hayallerimiz var ve ben o mitinglerde hayallerinize tutunun dedim. Pandemi, ekonomik kriz…. Hiçbir şey hayallerimden ve Efes Selçuk aşkımdan beni yıldıramaz. Hayallerimizin hepsini gerçekleştirene ve bunları yaparken yeni bir vizyon katana kadar… Bunlar aday olacağım demek değil. Siyaset bu. Bir gün sonra ne olacağı belli değil. Ben Efes Selçuk hayallerimi bırakmayacağım diyorum. Ama ben halkı arkama alırsam bu görevi sonuna kadar hakkıyla yapmaya devam etmek isterim” dedi.

SOYER SORUSUNA NET MESAJ
Büyükşehir ile arasının bozuk olduğu konusundaki soruya yanıt veren Sengel, ‘’Ne seviyoruz siyasetin magazin kısmını... İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın Sayın Tunç Soyer bizim belediye başkanımızdır. Sayın Soyer ile benim aramda hiçbir aksi durum söz konusu değil. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, benim büyükşehir belediye başkanımdır. Çok başarılıdır. Her türlü zorluğa rağmen bütün ilçelere dokunmaya çaba sarf edendir. Bizim neden aramız açık olabilir? Aramızın açık olması için bir mevzu olması lazım, benim nazarımda da Tunç başkanımın nazarında da böyle bir mevzu yok. Hiç kimseyle hiçbir problemimiz yok, olmasını isteyenlere de müsaade etmem” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?