Başkan Kılıç: “2021 yılı, Buca’nın yılı olacak”

Pandemi sürecinde halkçı belediyecilik anlayışıyla bir yandan hemşehrilerin zorlu günleri en iyi şekilde atlatmaları için çalışan Buca Belediyesi, bir yandan da Türkiye’ye örnek projeleriyle 2020’de fark yarattı. Hayata geçirilen çalışmalarla Buca, dolu dolu bir yılı geride bıraktı. Çalışmaların yeni projelerle yeni yılda devam edeceğini ifade eden Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “2021 yılı, Buca’nın yılı olacak” dedi.

BELEDİYE 31.12.2020, 12:47
Başkan Kılıç: “2021 yılı, Buca’nın yılı olacak”

Koronavirüs (Covid-19) salgını başta olmak üzere yıl boyunca yaşanan tüm olumsuzluklara karşı gece gündüz demeden bizzat çalışmaları koordine eden Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, vatandaşların rahat bir nefes alması için örnek proje ve yatırımlarla birlikte çok sayıda tedbirin de devreye alınmasını sağladı. Yıl boyunca yaptığı çalışmalarla, en başarılı belediye başkanları listelerinde hep zirvede yer alan Başkan Kılıç, bu süreçte Buca’nın kent kimliğini yansıtan vizyon projeleriyle markalaşmanın temelini attı.

EN ZOR GÜNLERDE EN GÜZEL PROJELER
Geride kalan yılı değerlendiren Başkan Kılıç, “Sadece ülkemiz için değil, tüm dünya için çok zorlu bir yılı geride bıraktık. Bu süreçte yerel yönetimler olarak üstümüze düşen sorumluluğu layıkıyla yerine getirebilmek için tüm ekibimizle seferber olduk. Hala içinde bulunduğumuz koronavirüs süreci başta olmak üzere her türlü olumsuzluklara karşı, vatandaşlarımızla örnek bir dayanışma sergiledik. Hepsinden önemlisi, en zor günlerde en güzel projeleri hayata geçirdik; Buca’mıza ve İzmir'imize umut olduk. Olmaz denilenleri oldurduk; sorunlara neşter vurduk. Bereketli topraklarımızı birlikte canlandırdık, genç fidanlarımızı ‘önce eğitim’ diyerek yeşerttik, Buca sokaklarını, parklarını yeniledik, engelleri kaldırdık, birlikte güldük, birlikte ağladık. Tüm bunları, kararlığımız, inancımız, hemşehrilerimizin desteği ve ekibimizin özverili çalışmasıyla, Buca olarak birlikte başardık” diye konuştu.

2021 BUCA’NIN YILI OLACAK
Yeni yılda tüm hemşehrilerine sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yıl dileyen Kılıç, “Hep birlikte yeni, umut dolu bir yıla başlangıç yapıyoruz. Yeni yılda Bucamız için birbirinden güzel projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. 2021 yılı, yapacağımız birbirinden güzel çalışmalarla Buca’nın yılı olacak. Güzel günleri yine Buca sokaklarında hep birlikte karşılayacağız” dedi.

İZMİR’İN YARALARI BİRLİKTE SARILDI
Tüm Türkiye’yi yasa boğan İzmir depreminin ilk dakikalarından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi ile koordineli bir şekilde seferberlik ilan eden Buca Belediyesi, umutlu bekleyiş boyunca her alanda çalışmalara destek oldu. Enkaz bölgesi başta olmak üzere toplanma alanları ve çadır kentlerin gıda, barınma ve hijyen ihtiyaçlarını karşılamak için tüm imkanlarını seferber etti. Bayraklı ve Bornova’daki yıkım bölgeleri başta olmak üzere Buca’da AFAD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Şirinyer Hipodromu ve eski Buca Stadı’nda oluşturulan çadır kentlere; 650 adet çadır, 10 bin adet battaniye, 500 adet ısıtıcı, 9 adet portatif tuvalet, 30 bin kişilik çorba, 20 bin soğuk sandviç, 30 bin adet sandviç, 3 bin adet sıcak yemek, bin 500 adet kahvaltı, 150 bin adet su, 150 bin adet maske, 2 bin 500 litre dezenfektan, 5 bin adet küçük dezenfektan, 5 bin adet kolonya, 150 bin adet karton bardak ulaştırdı.

KORONAVİRÜSE KARŞI DEZENFEKTE MÜCADELESİ
Buca Belediyesi, koronavirüs salgının Türkiye’de görüldüğü ilk andan itibaren kent genelinde uyguladığı üst düzey önlem ve etkin çalışmalarla ilçeyi sağlık çemberine aldı. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü onaylı ilaçlarla 47 mahallede toplam 3.518 Adet Sokak, 53 Adet Cadde 3’er kez dezenfekte edildi. İlçedeki hastaneler, park ve bahçeler, kamu kurumları, okullar, eczaneler, ibadethaneler, iş yerleri ve vaka görülen 10 binin üzerinde apartman dezenfekte edildi. Belediye hizmet binası ve semt pazarlarında üst düzey tedbirler alındı. Buca’daki okullara 100 tonun üzerinde temizlik malzemesi, dezenfektan ve maske desteği sağlandı.

7’DEN 70’E BUCALI VATANDAŞLAR EVLERİNDE YALNIZ KALMADI
Pandemi sürecinde evlerinde kalan vatandaşların süreci en iyi ve en verimli şekilde atlatabilmeleri için Buca Belediyesi tüm birimleriyle hemşehrilerin yanında oldu. Sokağa çıkma yasağı günlerinde özellikle 65 yaş ve üstü vatandaşların tüm ihtiyaçları belediye görevlileri tarafından karşılandı. Uzman danışmanların hizmet verdiği psikolojik destek hattıyla aileler başta olmak üzere koronavirüs kaygılarına karşı 193 kişiye destek verildi. Pırlanta Merkezi eğitmenleri, miniklerin evlerinde geçirdiği zamanı eğlenerek ve öğrenerek geçirmeleri için eğitim videolarına online olarak devam etti. Birbirinden ünlü isimler online konserler ve dinletilerle evlere konuk olurken, evlerde kutlanmak zorunda olan milli bayramlarda coşku Buca sokaklarından balkonlara taştı.

BEREKETLİ TOPRAKLARDAN SOFRALARA
Başkan Kılıç’ın pandemi döneminde kentin gıda güvenliğini sağlamak için başlattığı tarımsal kalkınma hamlesiyle üretilen ürünler koronavirüs sürecinde Bucalıların mutfağında bereket oldu. Proje kapsamında Buca Belediyesi’nin tüm kırsal arazileri tarıma açıldı. Tarlalarda toplam 18 tonluk domates, biber ve patlıcan üretilirken tarlalardan çıkan ürünler 1.458 Bucalı ailenin sofrasına ulaştırıldı.

BAĞLAR YENİDEN ÜZÜMLE DOLDU
Tarımsal üretimde Türkiye’ye örnek projelere imza atan Buca Belediyesi, sebze hasadının ardından bağları da şenlendirdi. Bir dönem Türkiye’nin en güzel üzümlerinin yetiştiği Buca’da bağcılık kültürünü canlandırmak için 13 dönümlük bağda üretim yapan Buca Belediyesi, kendi bağlarında ürettiği üzümleri Bucalılara dağıttı. Kentin sembolü olan Buca razakısı ve benekli sultani üzümlerinin geleneksel yöntemlerle yeniden üretileceği 12 dönümlük yeni bağ kurulması için çalışma başlatıldı.

BUCA’NIN BİLİM VE SANAT ÜSSÜ ADINI DÜNYAYA DUYURDU
Buca Belediyesi’nin köy enstitüleri ruhunu yeniden canlandırarak, ülkedeki beyin göçünü durdurma hedefiyle kurduğu Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi, dünya çapında aldığı başarılarla Buca ve Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyurdu. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bizzat tebriklerini ilettiği dev eğitim projesiyle Buca Belediyesi, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek gençlere ücretsiz akademik eğitim veren ilk belediye oldu. Merkezin uzman eğitimcilerinin önderliğinde çevre, biyokimya, fizik ve sanat alanında projeler üreten yetenekli gençler, Hong Kong, Tunus, Zimbabwe, Malezya, Arjantin, Endonezya, Sırbistan ve İngiltere’de düzenlenen uluslararası yarışmalarda, 15 dünya birinciliği, 12 dünya ikinciliği, 4 dünya üçüncülüğü, onur ödülleri, jüri özel ödülleri ve özel başarı ödülleri kazandı.

DİJİTAL DERSHANEYLE EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ
Geleceğin teminatı gençlerin eğitiminde fırsat eşitliği yaratmak için çalışmalar yürüten Buca Belediyesi, Buca Dijital Dershane projesini hayata geçirdi. Kurduğu platformla ilköğretim, ortaöğretim ve lise çağındaki öğrencilerin tüm ders anlatımlarını dijital ortama taşıyan Buca Belediyesi, öğrencilerin hem okul eğitimlerine hem de sınav süreçlerine katkı sağladı. Öğrencilere, konu anlatımından soru çözümüne, deneme sınavından psikolojik ve diyetisyen desteğine kadar tüm imkanları sunan Dijital Dershane’den Bucalı öğrenci gençler yararlanarak, eğitim aldı.

TÜRKİYE’DE ENGELLERİ KALDIRAN İSTASYON
Engelsiz kent olma yolunda ürettiği projelerle Türkiye’ye örnek olan Buca Belediyesi, Engelsiz Tamir İstasyonu projesiyle engelli yurttaşları yolda bırakmadı. Buca Engelliler Derneği ve Buca Belediyesi işbirliğiyle hayata geçirilen tamir istasyonu faaliyete başladığı günden beri engelli vatandaşların yolda kalma korkusunu ortadan kaldırırdı. Belediye bünyesinde görevlendirilen akülü tekerlekli sandalyelerin bakım ve onarımında uzman teknik personel, 0 538 848 36 87 numaralı çağrı merkezi üzerinden gelen sorunları, arıza durumuna göre olay yerinde veya aracı tam teşekküllü tamir atölyesine transfer ederek çözüme kavuşturdu. İstasyon kurulduğu günden bugüne kadar 222 engelli vatandaşa ücretsiz bakım ve onarım hizmeti verdi. Proje, Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirler başta olmak üzere birçok kente örnek olarak sadece Buca’da değil Türkiye’de engellerin kaldırılmasına katkı sağladı.

TEMİZLİK REFORMU
Kentin çöp sorununu çözmek ve daha temiz bir çevre oluşturmak için çalışmalara hız veren Buca Belediyesi, ilçede temizlik reformu başlattı. Saha ekipleriyle gece gündüz temizlik çalışması yürüten Buca Belediyesi, 250 adet 3 bin litrelik yerüstü, 100 adet 5 bin litrelik yeraltı ve 6 bin adet galvaniz konteynerle ilçe genelindeki kapasitesini 6 bin 350 adet konteynere çıkardı. 47 mahallede 3 bin 657 sokak, 54 cadde, 2 bulvar ve 2 küme evlerinde çalışmalarını yürüten Buca Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, günde 350 ton evsel atık, 60 ton moloz olmak üzere 410 ton atık topladı.

BUCA’NIN SOKAKLARI YENİLENDİ
Yol ve kaldırımların yapılandırma çalışmalarını planlı bir şekilde sürdüren Buca Belediyesi, kentin sokaklarında fark yarattı. Fen işleri ekipleriyle çalışmalara hız katan Buca Belediyesi vatandaşlardan gelen talepleri öncelikli olarak değerlendirerek 103 bin 376 metrekare kilit parke ve 3 bin 344 metrekare granürlü parke taşı döşemesi yaparak yaklaşık 15 futbol sahası büyüklüğünde alanda yenileme çalışması gerçekleştirdi. Kilit parke çalışmalarının yanı sıra 22 kilometre kaldırım ve 25 bin metrekare asfalt çalışması gerçekleştirdi. Trafik sıkışıklığı ve park yeri sorunu çözmek için otopark çalışması başlattı. Belirlenen atıl alanlarda çalışma yürüten ekipler 6 noktada toplam 7 bin 200 metrekarelik alanı ücretsiz otoparka dönüştürdü.

NEFES ALANLARI ARTIYOR
Sokaklardaki çalışmaların yanı sıra Buca’ya yeni parklar kazandırılmak için çalışmalara hız katılırken, mevcut parklarında ise yenileme çalışmaları başlatıldı. Buca’nın kalbinde yapımı devam eden 4 bin metrekarelik dev Bekir Coşkun Parkı’nın yapımında sona gelinirken, yeni parklarla ilgili planlamalar yapıldı. Yeni projelerin yanı sıra parklarda bakım ve onarım çalışması yapıp mevsime uygun çiçeklerle renklendiren ekipler, çocukların oyun alanlarında bozulan kauçuk döşemeleri de baştan aşağı yenilemeye başladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 13 33
2. Hatayspor 13 26
3. Konyaspor 13 26
4. Alanyaspor 14 24
5. Fenerbahçe 13 23
6. Karagümrük 13 22
7. Başakşehir 14 22
8. Galatasaray 13 21
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Altay 14 17
13. Giresunspor 14 16
14. Kayserispor 14 16
15. Gaziantep FK 13 15
16. Sivasspor 13 13
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 13 12
18. Göztepe 13 10
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 12 27
2. Ankaragücü 13 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 12 10
18. Altınordu 13 10
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 12 29
2. Liverpool 13 28
3. Man City 12 26
4. West Ham 12 23
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 13 20
7. Tottenham 12 19
8. Brighton 13 18
9. M. United 12 17
10. Crystal Palace 13 16
11. Aston Villa 13 16
12. Everton 12 15
13. Leicester City 12 15
14. Southampton 13 14
15. Brentford 12 13
16. Watford 12 13
17. Leeds United 13 12
18. Burnley 12 9
19. Norwich City 13 9
20. Newcastle 13 6
Takımlar O P
1. Real Madrid 13 30
2. Real Sociedad 14 29
3. Sevilla 13 28
4. Atletico Madrid 13 26
5. Rayo Vallecano 15 24
6. Real Betis 14 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 14 20
9. Valencia 15 19
10. Osasuna 14 19
11. Espanyol 14 17
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Cádiz 14 12
18. Elche 14 11
19. Getafe 15 10
20. Levante 14 7
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?