Aydınlanma Ödülü Gürer Aykal'a

Balçova Belediyesi'nin Köy Enstitüleri'nin Kuruluş Yıldönümü nedeniyle düzenlediği sempozyumda 2016 Aydınlanma Ödülü Orkestra Şefi Gürer Aykal'a verilirken, Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e de Basın Özgürlüğü Onur Ödülü verildi.

BELEDİYE 18.04.2016, 11:39 18.04.2016, 12:18
Aydınlanma Ödülü Gürer Aykal'a

Köy Enstitüleri'nin Kuruluş Yıldönümü nedeniyle akademisyen ve siyasetçi sendikacıların katıldığı “Eğitim Reformu için Arayışlar Sempozyumu" düzenlendi. Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği'nin düzenlediği sempozyum iki gün sürdü. Sempozyum'un kapanış konuşmasını yapan Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, Köy Enstitüleri'nin Cumhuriyet Devrimi'nin en önemli unsuru olduğunu ifade ederek “Şimdi yeniden bir eğitim hamlesi yapmalıyız. Cumhuriyet'in aydınlığına inanan güçler sen, ben, o demeden birleşirsek bu küçük küçük yanan ateşleri birleştirerek Cumhuriyetin Aydınlanma Değerlerini tekrar bu ülkede hakim kılabiliriz" dedi.

2003 yılından bu yana Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) ve Balçova Belediyesi tarafından verilen Aydınlanma Onur Ödülü, Sempozyum sonunda Gürer Aykal'a verildi. CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır, İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya, YKKED Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen'in katıldığı ödül töreninde bir konuşma yapan Şef Gürer Aykal, aldığı her ödülden sonra Anıtkabir'e çıktığını ifade ederek “Bu ödülü de Atatürk'e götürerek emanetini hala koruyan insanların olduğunu ifade edeceğim" diye konuştu. Sempozyum sonunda bu yıl ilk kez verilen Basın Özgürlüğü Onur Ödülü'ne ise Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül layık görüldü. Can Dündar ödül konuşmasında Cumhuriyet değerlerine sahip çıkılması gerektiğini vurgulayarak “Bayramlarımızı bile elimizden almak istiyorlar. Biz buna izin vermeyeceğiz" dedi. Konuşmasını espriler ile süsleyen Dündar “Bu ülkede şef olmak isteyenler var. Eğer bu ülkede bir kişi şef olacaksa bence bu kişi Gürer Aykal olmalıdır. Ayrıca şu anda olmayan bir şeyin Basın Özgürlüğü'nün ödülünü almaktan da gurur duyuyorum" diye konuştu.
 

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
parçalı bulutlu
Anket Tümü
WhatsApp'ın 'Gizlilik İlkesi'ni güncellemesinin ardından uygulamayı kullanmaya devam edecek misiniz?