Atatürk Maskı’na özel bakım çalışması

Buca Belediyesi, İzmir’in sembolü haline gelen Atatürk Maskı’nın temizliği için çalışmalara başladı.

BELEDİYE 22.08.2019, 09:59 22.08.2019, 10:21
Atatürk Maskı’na özel bakım çalışması

Buca Belediyesi, dünyanın onuncu, Türkiye’nin ise en büyük rölyefi olan Atatürk Maskı’nda detaylı bir bakım çalışması başlattı. Profesyonel dağcılarla işbirliği yapan belediye, kentin sembolü olan heykeldeki, yırtıcı hayvanlar ve doğal yollarla oluşan kirlenmeleri yok etti. Buca’nın Çaldıran Mahallesi sırtlarından yer alan , 42 metre yüksekliğindeki Atatürk Maskı’nda, yağmur ve güneşin etkisiyle yaşanan yıpranmalara karşın gerçekleştirilen bakım ve boyama çalışmalarının ardından, doğal yollarla yaşanan kirlenmelere karşı temizlik işlemi yapıldı.

YIRTICI HAYVAN KALINTILARINA MÜDAHALE

Heykelin bakımı için görevlendirilen profesyonel dağcılık ekibi, bir haftalık çalışma kapsamında maskın her noktasında çalışma yaptı.  Çalışma kapsamında, Atatürk Maskı’nın kaş bölgesine yırtıcı kuşlar tarafından yuva yapıldığı tespit edildi. Kuşlardan kalan pislikleri heykele zarar vermeden temizlemek için çalışmalarını yürüten ekip, maskın kaş, kulak ve yanak bölgelerine ulaşmak için özel dağcılık malzemelerini kullanarak maska iniş yaptı. Ekip, heykelin zarar gören yerlerini özel ekipmanlar aracılığıyla temizledi.

Dağcılar daha sonra, kuşların yuva yapılabileceği noktalarda benzer sorunların yaşanmaması için heykelin görüntüsünü etkilemeyecek ekipmanlar yerleştirerek önlem aldı.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
24°
parçalı az bulutlu
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?