'Yatta ÖTV yok, otobüste var'

İzmir’den Ankara’ya KDV ve ÖTV çıkışı...

BELEDİYE 16.04.2017, 12:00 16.04.2017, 12:00
'Yatta ÖTV yok, otobüste var'

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 faaliyet raporu Meclis’te onaylandı. Toplu taşımada KDV’nin yüzde 18 olmasını eleştiren Başkan Kocaoğlu, “Bu doğru değil! Toplu taşımada belediyelere, belediyelerin kuruluşlarına ÖTV var ama yatlarda ÖTV yok,. Yat ne iş yapar, ESHOT otobüsü ne iş yapar? Bu iş nedir? Bunun bir mantığı var mı? Merkezi hükümet, büyükşehir belediyelerine verdiği bütçenin bir kısmını ulaşımda ÖTV ve KDV olarak geri alıyor. Bundan dolayı da toplu taşıma yapan bütün kurumlar zarar ediyor” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ve ESHOT Genel Müdürlüğü'nün “2016 Yılı Faaliyet Raporu”, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oy çoğunluğu ile kabul edildi. Oylamanın ardından konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bugüne kadar her türlü konuda yasalar doğrultusunda hareket ettim ve hiçbir işimi yarım bırakmadım. Siz devrim beklemeyebilirsiniz, ama biz doğuştan devrimciyiz. Ulu Önder’imizin emrettiği doğrultuda devrim yaparak ilerliyoruz. Kırsala yatırım yapıyoruz, bu gerçeği görüp parti ayrımı olmadan belediye başkanlarımıza yardım ediyoruz. Biz meslektaşız. Hiç parti ayırmadan, her türlü desteği elimiz yettiğince veriyoruz. Projelerimiz farklı kentlerde uygulamak isteniyor; biz de bununla mutlu oluyoruz. Nasıl okul sütü projemiz İzmir’de başlayıp, hükümet tarafından uygulanıyorsa, yaptığımız başka işler diğer belediyeler tarafından örnek alınıyor.” şeklinde konuştu.

90 DAKİKADA DEVRİM

Ulaşımda 90 dakikalık aktarma sisteminin de “toplu taşımda devrim” olduğunun altını çizen Başkan Kocaoğlu, “Neresinden bakarsız bakın, 90 dakikalık aktarma sistemi bir devrimdir. Merkeze uzak semtlerde oturan dar gelirli ve sabit gelirli vatandaşlarımızın en ekonomik fiyatla işlerine, okullarına gitmelerini sağlayan, ulaşımda sosyal bir projedir” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı,  ESHOT’un zarar ettiğine yönelik eleştirilere de şöyle yanıt verdi;

ESHOT alet edevatını alır, atölyesine bakar, araç alır, şoför eğitir, para toplama sistemini geliştirir, otobüsünü çalıştırır ve hemşerilerimizi taşır. ESHOT bir işletmedir. İşletme giderleri vardır. Sermaye olarak da sadece ve sadece aldığı otobüsleri kullanmaktadır. Toplu taşımda KDV yüzde 18.. Bu bana doğru gelmiyor. Toplu taşımada belediyelere, belediyelerin kuruluşlarına ÖTV var ama yatlarda ÖTV yok,. Yat ne iş yapar, ESHOT otobüsü ne iş yapar? Bu iş nedir? Bunun bir mantığı var mı? Merkezi hükümet, büyükşehir belediyelerine verdiği bütçenin, aktardığı paranın bir kısmını ulaşımda ÖTV ve KDV olarak geri almakta. Bundan dolayı da bütün toplu taşıma yapan kurumlar da zarar etmektedir.”

BOSTAN TARLASINDA DÖNÜŞÜM OLMAZ

Alsancak’taki bir binanın yıkılıp yerine aynı metrekarede bina yapmanın kentsel dönüşüm değil, eskimiş bir evin yerine yenisinin yapılması olduğunu söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bunun kentsel dönüşümle alakası yoktur. Peki, bostan tarlasına inşaat yaparsan, konut yaparsan, avm yaparsan, otel yaparsan bu kentsel dönüşüm müdür? Hayır! Arsaya bina yapmaktır. Karabağlar’da geçtiğimiz hafta boş arazide kentsel dönüşüm diye temeli atılan inşaat nedir? Bostan tarlasına konut yapmaktır. Şunu diliyorum. Eğer bu daireler, konutlar, gayrimenkuller, 540 hektarlık kentsel dönüşüm riskli alan ilan edilen yerde, aktarma sistemiyle oradaki insanlara verilecekse, bir bölüşüm başlatılacaksa, bunu kentsel dönüşüme hazırlık olarak değerlendirebiliriz. Eğer bu bölgeler yoğunluk artışı sebebiyle yüksek v e çarpık yapılara, yolları olmayan semtlere dönüştürülecekse, orada biz yokuz. Kentsel dönüşümde uzlaşıyla yapılan, problem yaşanmayan, tapularının tamamının Büyükşehir Belediyesi bünyesine alındığı, hem gayrimenkul sahiplerine hem de müteahhide garantör olduğu, her iki tarafın da hakkını koruyup adalet dağıtan bir anlayış olduğu bir kentsel dönüşüm başlattık biz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği kentsel dönüşüm projesi, miktar olarak az olabilir ama yol, yöntem, adalet, vatandaşın hakkını koruma, hangi kriterden bakarsanız bakın en nitelikli kentsel dönüşümdür.”

İZBAN ÇIKIŞI

Raylı sistem ağının gelişmesi için her türlü fedakarlığı yaptığını belirten Başkan Kocaoğlu, “İZBAN projesine bugüne dek 1 milyar 913 milyon liralık yatırım yaptık. İZBAN’da hükümetle ortağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi olmasaydı, biz taşın altına elimizi koymasaydık, bu projenin gerçekleşmesi mümkün değildi. İmzalanmayacak bir anlaşmanın altına imza attım. Ceremesini çekiyorum ama İZBAN’ı da İzmir’e kazandırdık. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu kente ve kentliye layık olmak için, görevini yasaların el verdiği ölçüde, kenti kalkındırmak için mükemmel bir şekilde yapmaya çalışıyor. Biz 13 senedir belediyeciliğe ayrı bir açılım getirdik. O da yerelde kalkınmadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi 11 km’de aldığı raylı sistemi her koşulda kendi gücüyle bugün Karşı yaka tramvay hattının da bitmesiyle birlikte 139 km.’ye çıkardı. Bu sene sonuna kadar Selçuk İZBAN hattı ve Konak tramvay hattının da devreye girmesiyle birlikte, raylı sistem ağı 180 km.’yi bulacaktır” dedi.

FUARCILIK ÖZVERİ İLE OLUR

Gaziemir’de kurdukları Fuar İzmir ve fuarcılık desteklerine de değinen Büyükşehir Belediye Başkanı, Türkiye’nin bu en büyük ve en nitelikli fuar merkezinin kuruluşunda arsanın alınmasından imalatına kadar her türlü finansı kendilerinin karşıladığını hatırlatarak, “Sonunda önemli bir eser doğdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, İZFAŞ ile birlikte, bu fuarın yaşaması, bölgemiz ve ülkemizdeki ürünlerin dünyaya pazarlanması, hizmet sektörlerin büyümesi; otellerin, yiyecek içecek mekanlarının gelişmesi için elimizden gelen her türlü desteği, yasal çerçevede sonuna kadar kullanıyoruz. Ülkemizin içerisinde bulunduğu bu durumda, yurt dışından ve yurt içinden 700-800 ayakkabıcıyı getirip burada fuar yapmak meseledir. Ancak özveriyle, her türlü fedakarlığı göste rerek olur bu. Biz de bunu kentimiz için, ülkemiz için seve seve yapıyoruz. 2017 yılında daha da hızlı daha da büyük çalışmalara imza atacağız”şeklinde konuştu.

RAKAMLARLA FAALİYET RAPORU

Bir önceki stratejik plan döneminin son yılına ait faaliyet raporunda, 2016 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi taarfından yapılan çalışmalara dair ayrıntılı bilgilere yer verildi.

Büyükşehir Belediyesi'nin 2016 yılı içinde yapmış olduğu 4 milyar TL'lik harcamanın 2 milyar 659 milyon lirası proje ve faaliyetlere ayrıldı. İZSU ve ESHOT'un yapmış olduğu faaliyetler de eklendiğinde, bir yıllık toplam harcama 4 milyar 262 milyon liraya ulaştı. Bu faaliyetlerin yanında, yine 2016 yılında ilçe belediyelerinin projelerine toplam 56 milyon TL mali destek verildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı icraatlarından öne çıkanlar ise şu şekilde sıralandı:

 • 229 milyon TL değerinde kamulaştırma yapıldı.
 • İzmir Metro hattının Buca Metrosu’nda projelendirme çalışmaları tamamlanırken, Narlıdere Metrosu’nda ise yapım ihalesi sürüyor.
 • İZBAN hattının Selçuk’a uzaması çalışmalarında sona yaklaşıldı.
 • 178 milyon liralık yatırımla 4 yolcu gemisi ve 2 arabalı yolcu gemisiyle toplamda 16 adet gemi teslim alınmış oldu.
 • Buca Kasaplar Meydanı ve 150 araç kapasiteli Yeraltı Otoparkı açıldı. Alaybey ve Türk Koleji Otoparkları yapım çalışmaları devam ediyor.
 • Doğuş Caddesi'ndeki düzenlemelerle 100 araçlık otopark alanı yaratıldı.
 • Akıllı Trafik Yönetim Sistemi her yıl daha geniş bir alana yayılıyor. Bu yıl 30 kavşak daha sisteme dahil edildi.
 • Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nda yolun bir kısmının yeraltına alınması çalışmaları sürüyor.
 • Asfalt, sathi kaplama, kireç stabilizasyon ve parke taşı üretiminde 1 milyon 350 bin ton asfaltlama çalışması yapıldı.
 • 445 km ova yolu asfaltlanırken, 13 bin 900 metre de yeni bisiklet yolu yapıldı.
 • Karayolları üst ve alt geçit çalışmalarına 66 milyon 700 bin TL, altyapı çalışmalarına yönelik bakım-onarım faaliyetlerine 88 milyon 700 bin TL, yol altyapı ve üst yapı çalışmalarına ise 67 milyon 800 bin TL’lik yatırım yapıldı.
 •  Kıyı tasarım çalışmaları da her yıl yeni biten alanlarla birlikte kentlilerin kullanımına sunuluyor. 2016'da Bostanlı 1. etap, Bayraklı 1. etap, Yeni Foça ve Sahilevleri'nde çalışmalar tamamlandı.
 • Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 1. etabında binalar yapılmaya başlandı. Ege Mahallesi 1. etap ve Örnekköy'de de bu yıl yapım çalışmaları başlıyor.
 • 7 milyon 300 bin adet çiçek, bitki, ağaç dikildi ve kente 210 bin metrekare daha yeni yeşil alan kazandırıldı. Aliağa-Kalabak, Bornova-Karaçam, Villakent ve Örnekköy ağaçlandırma sahaları tamamlandı.
 • Seyrek'te Hayvan Barınağı ve Hayvan Mezarlığı yapıldı.
 • Sosyal Yaşam Kampusu çok yönlü kullanım kapasitesiyle birlikte hizmet vermeye başladı. Bu proje özellikle sosyal belediyeciliğe örnek teşkil etmesiyle önemli bir yere sahip.
 • Smyrna (Agora), Foça, Erythrai, Tepekule, Yeşilova Höyüğü, Teos ve Klaros kazı çalışmalarına 3 Milyon lira mali destek sağlandı.
 • Ücretsiz İnternet hizmeti verilen nokta sayısı, çevre ilçelerdeki merkezi yerler de dahil edilerek 30'a çıkarıldı.
 • Süt Kuzusu Projesi yine on binlerce çocuğa ulaştı ve mülteci çocuklara da süt dağıtımı yapılıyor.
 • 437 amatör spor kulübüne malzeme yardımı yapıldı, bin 723 okula spor malzemesi desteği verildi.
 • Spora erişimi kısıtlı 4 bin 380 öğrenciye spor eğitimi verildi.
 • 117 milyon 600 bin liralık yatırımla İtfaiye araç filosunun büyütülmesi kapsamında 73 yeni araç alındı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31
banner178
Anket Tümü
Olası bir erken seçimde veya 2023'te Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?