'Anayasada kadın yok'

CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nın düzenlediği panele katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke değerlendirmelerde bulundu.

BELEDİYE 08.03.2017, 12:51 08.03.2017, 16:30
'Anayasada kadın yok'

Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan Karşıyaka, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse'yi ağırladı. Yüzlerce kişi ile önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi Zübeyde Hanım'ın kabrine karanfil bıraktı, sonrasında düzenlenen panelde de anayasa değişikliği ve referandum konuşuldu.

CHP Karşıyaka İlçe Başkanlığı'nın Zübeyde Hanım Nikah Evi'nde düzenlediği panele katılan Böke, burada yaptığı konuşmada ülkede kadın açısından karanlık bir tablo bulunduğunu, bunun bir kader değil, dayatılmış siyasi bir tercihin sonucu olduğunu savundu. Böke, "Türkiye kadın-erkek eşitliğinde 144 ülke arasında 130'uncu sırada. Kadınlar ve erkekler, dünyadaki 129 ülkede bizden daha eşit bir hayat yaşıyor. Böyle bir ülkede kadın olmanın kolay olduğunu söylemek mümkün değil" dedi.

Önerilen anayasada kadına hak ettiği değerin verilmediğini savunan Böke, "Kadınla erkeği eşit görmeyen bu düzenin devam etmesini istemiyoruz. Bu düzen şunu söylüyor bize; 'Kadınlar, eğer anne değilseniz yarımsınız.' Anneliği dayatan bu düzenin devam etmesini ister misiniz? Bu düzen bize kaç çocuk yapacağımızı da dayatıyor. Kaç çocuk yapacağınızın kararını sizin vermediğiniz düzenin devam etmesini ister misiniz? Bu değişikliğin içinde kadın yok ama hayatımıza getireceği sonuçlar aslında kadın veya birey olarak yaşıyor olduğumuz şeylerin devam edip etmemesine dairdir" diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu ise "Kadınlarımız umutlarını yitirmiş değil. Halk oylaması çok önemli. Hep beraber 'hayır' demeye devam edeceğiz. Zaten Kadınlar Günü, kadınlar hayır dediği için doğmuştu. Kendine saygı gösterilmediği, emeklerine değer gösterilmediği için" diye konuştu.

""

Panele, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım da katıldı. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da hem Böke'ye hem de Kılıçdaroğlu'na, Karşıyaka Kadın Kooperatifi'nin hazırladığı hediyeleri sundu.

Yorumlar (0)
banner96
banner177
14°
kapalı
Günün Karikatürü Tümü
Anket Tümü
İstanbul hezimetinin ardından AKP iktidarı erken seçime gider mi?