HABAŞ’ta 120 tonluk ocak devrildi: 4 işçi yaralı

Sık sık iş cinayetleri ve kazalarla gündeme gelen HABAŞ’ta meydana gelen iş yeri kazasında faciadan dönüldü.

ASAYİŞ 08.05.2019, 13:54 08.05.2019, 14:11
HABAŞ’ta 120 tonluk ocak devrildi: 4 işçi yaralı

İzmir’de bulunan HABAŞ Demir Çelik fabrikasında 00.00-08.00 vardiyasında, 1. sürekli döküm makinesi diye geçen çalışma alanında, 120 tonluk pota kaldırılıp taşıma aracına yerleştirilirken ocak devrildi. Yaklaşık 80 ton sıvı çelik işletme alanına döküldü. Kazadan etkilenen toplam 11 işçiden dördünün ciddi yaralanmalarla hastaneye kaldırıldığı bilgisine ulaşıldı.

Belden aşağısı yanan ve yüzünde yanıklar olan iki işçinin Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı, belden aşağısı yanan işçinin yoğun bakım ünitesinde olduğu öğrenildi.

Evrensel'e konuşan bir HABAŞ işçisi kazanın faciaya dönüşmemesinin herkesin içini rahatlattığını söylese de olayın boyutunun çok büyük olduğunu aktardı. Pota devrilmesinin yaşandığı andan itibaren tüm çelikhanede çalışmanın durduğu, işyerinin 1-2 gün kapalı kalabileceği belirtildi: “Bugün çelikhane durmak zorunda kaldı. Ortalığın temizlenmesi ve hasar telafisi 1-2 günü bulur. Belki diğer ocaklar çalışır ama buranın çalışmayacağı kesin. İşin bu kısmı önemli değil, önemli olan olayın daha büyük acılara yol açmaması. O an orası kalabalık olsaydı bir facia olabilirdi, insanların gidip geldiği bir alanda yaşandı kaza. Korkutucu bir durum."

EVRENSEL

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
23°
sağanak
Anket Tümü
Koronavirüs sebebiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli mi?