Hawaii'yi küle çeviren yangında sadece bir ev, sahiplerinin aldığı çeşitli önlemler sayesinde hasar almadı. Söz konusu yapı "mucize ev" olarak adlandırılırken; ev sahipleri 4 milyon dolarlık evlerinin çatısını aylar önce dayanıklı bir metal çatıyla değiştirdiklerini ve evin etrafındaki yeşil alanı azalttıklarını açıkladı.

Hawaii'de yıkıcı yangınların ardından Lahaina kasabasının enkazı arasında ayakta kalan tek ev, olağanüstü bir şekilde alevlerden korunmayı başardı. Bunun sırrını açıklayan ev sahipleri Millikin çifti, son zamanlarda asfalt çatıyı dayanıklı bir metal çatıyla değiştirdiklerini ve evin etrafındaki yeşil alanı azaltarak termit riskini azalttıklarını söyledi.

Hawaii'yi esir alan yangının neden olduğu felakette şu ana kadar 114 kişi hayatını kaybetti. Bu sayının artmasından endişe edilirken, deniz kenarındaki bir evin hiç hasar almadan küle dönen bölgede sapasağlam durması dikkat çekti. Ev gündem olurken, konutun sahibi olan çift, "Evin yüzde yüz ahşap olduğunu, yani onu yanmaz hale getirmediğimizi belirtmeliyim" dedi. Ancak çift, son zamanlarda asfalt çatıyı dayanıklı bir metal çatıyla değiştirdi ve evin etrafındaki yeşil alanı azaltarak termit riskini azalttı.