'Müfredat değişikliği dini referans alan bir toplum oluşturmayı hedefliyor'

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE Bu yıl 1,5 ve 9. Sınıflarda uygulanacak olan müfredat değişikliği velilerde de eğitimcilerde de büyük tepkilere yol açtı. Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Şenay Akyol gazetemize yaptığı değerlendirme...

01 Ağustos 2017, 16:14
'Müfredat değişikliği dini referans alan bir toplum oluşturmayı hedefliyor'

GÜLSEN CANDEMİR / İZ GAZETE

Bu yıl 1,5 ve 9. Sınıflarda uygulanacak olan müfredat değişikliği velilerde de eğitimcilerde de büyük tepkilere yol açtı. Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Şenay Akyol gazetemize yaptığı değerlendirme de “Müfredat değişikliği, dinin referans alındığı bir toplum oluşturmayı hedefliyor,  bizler de bu değişikliğe evrensel değerleri baz alan toplumsal bir karşı çıkış oluşturmalıyız.” dedi.

İz Gazete’ye yaptığı müfredat değişikliği değerlendirmesinde, sürecin hızlı ve adeta yangından mal kaçırırcasına işletildiğine değinen sendika yöneticisi, “Tüm toplumu etkileyecek bir müfredat değişikliği sadece eğitim komisyonu seçilerek yapılması, bu komisyonun hangi kriterlerce seçildiği gibi soruları da beraberinde getirmektedir. Veli ve öğretmenlere 20 gün gibi kısa zamanlar verilerek müfredat hakkında görüş bildirmelerini istemek de çok göstermeliktir.1 yıl üzerinde çalışılarak hazırlanan bir müfredat’ın 20 gün gibi kısa bir sürede sağlıklı değerlendirilmesi mümkün değildir.” diye konuştu.

HER ŞEY 4+4+4 İLE BAŞLADI

Açıklamasını ‘Müfredat bir eğitim programının yanı sıra bir bütünü oluşturan ayrıntılardır. Müfredat programları oluşturulurken bütünü oluşturan akademik çevrelerden, eğitim alanında çalışma yürüten derneklerden, eğitimin ayrılmaz parçasını oluşturan öğretmenlerin örgütlendiği sendikalardan, velilerden- veli örgütlerinden görüş alınarak ve üzerinde tartışılarak bir eğitim programı oluşturulmalıdır.” diyerek sürdüren Şenay Akyol, sürecin 4+4+4 ile başladığını ve yeni bir toplum yaratmanın hedeflendiğini ileri sürdü.

DÜŞÜNME VE SORGULAMA SADECE YAZI DA KALACAK BİR HEDEFTİR

Zaten zorunlu olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin hem de ders saati sayısının artırıldığını söyleyen Akyol şöyle devam etti: “Biyoloji dersi 2 saatten 1 saate düşürülmüş, din kültürü dersi 1 saatten 2 saate çıkarılmıştır. Yıllardır ortaokullarda resim, müzik dersinin 2 saate çıkarılmasını isteyen eğitimciler olarak bu değişiklikte eğitimcileri dikkate almadıkları bir kez daha görülüyor. Ayrıca biyoloji dersinde evrim teorisinin kaldırılması bilimsel eğitim değerlerinin verilmemesi, saklanması, gizlenmesi, yok sayılmasıdır. Yani bundan sonraki süreçlerde de beğenmedikleri hiçbir bilgiyi öğretmeyecekleri anlamına gelmektedir.

Din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin içeriği çok yoğundur. Dersin genel özellikleri kısmında  ‘Hiçbir şekilde vicdan ve düşünce özgürlüğü zedelenmeyecektir. Dinî duygu ve düşüncelerini açıklamaya, bilgi ve kültür sahibi oldukları dinî pratikleri yerine getirmeye zorlanmayacaktır’ denilmektedir. Bir önceki eğitim öğretim yılında kız öğrencilere saçlarını kapatmaları baskılarını hatırlatmak isterim. Bu tarz baskılar daha da artabilir. 9. sınıflara cihad konusu İslam da temel ibadet olarak yerleştirilmiştir. Savaş yerine barışı öğretmemiz gerekirken, cihad yani öğrencilerimize din için savaşı mı öğreteceğiz.

Sosyal bilgiler dersinde 15 Temmuz darbe girişimi de müfredata girmiştir. O zaman darbe sürecine neden olan koşullar da anlatılmalı ve darbe sonrasında çıkarılan KHK’ lerle işinden atılan milyonlarca insandan da bahsetmek gerekiyor.

Sonuç olarak bu müfredat değişikliği 4+4+4 eğitim sistemi ile başlattıkları her okulun imam hatipleştirilmesi süreci içeriğin de değiştirilmesiyle daha da hızlandırılmıştır. Düşünen, sorgulayan bireyler yetiştirilmesi hedeflense de daha müfredat programını bizim tartışmamızı istemeyen bir göstermelik bir tavırla ile karşı karşıyayız. Bilimsel bir teori olan evrimin anlatılmasından bile çekinen bir müfredat değişikliğinin öğrencilerin düşünmesi ve sorgulamasını hedeflemesi sadece yazı da kalacak bir durumdur.

Müftülere nikâh kıyma yetkisi verilmesi gibi, müfredat değişikliğinde laik, bilimsel bir eğitimden ve yaşamdan vazgeçildiğini, düşünen, sorgulayan bireyler yetiştirmek yerine piyasacı, cinsiyetçi, dini referanslara göre düşünen ve yaşayan, gerektiğinde de din için savaşacak bireyler yetiştirmek istenmektedir.

Eğitim Sen olarak, laik, bilimsel ve demokratik eğitim mücadelesini daha da yükseltmemiz gereken bir dönemdeyiz. Bu mücadele ye toplumun her kesiminden insanların da destek vermesi gerekiyor. Müfredat değişikliği, dinin referans alındığı bir toplum oluşturmayı hedefliyor,  bizler de bu değişikliğe evrensel değerleri baz alan toplumsal bir karşı çıkış oluşturmalıyız.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?