'Gül bahçesinde değiliz ama mücadele edeceğiz'

ASYA YAŞARİKİZ / İZ DERGİ Grup Sol Yanım, öğretmenlerden oluşan bir müzik grubu. Şebnem Budak, Orhan Bayram, Ercan Çam ve Cezmi Erdem'den oluşan grubun üyeleri, müzik sayesinde muhalif kitlelere ulaşmayı amaçlıyor. Türkçe, Kürtçe, Ermenice,...

17 Temmuz 2017, 10:44 Asya Yaşarikiz
'Gül bahçesinde değiliz ama mücadele edeceğiz'

ASYA YAŞARİKİZ / İZ DERGİ

Grup Sol Yanım, öğretmenlerden oluşan bir müzik grubu. Şebnem Budak, Orhan Bayram, Ercan Çam ve Cezmi Erdem'den oluşan grubun üyeleri, müzik sayesinde muhalif kitlelere ulaşmayı amaçlıyor. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Rumca gibi farklı dillerde türkülerini herkesle paylaşan Grup Sol Yanım, İzmir'in kültürel hayatının vazgeçilmez bir parçası.

Ne zaman kuruldunuz, nasıl bir araya geldiniz?

Orhan: 3 yıl önce, Eğitim Sen 1 No'lu Şube Müzik Topluluğu olarak bir araya geldik. Daha sonra adımızı değiştirerek, Nazım Hikmet'in şiirinden esinlendik ve grubumuzun adını Sol Yanım yaptık. 4 kişilik bir çekirdek grubuz; Şebnem, Erhan ve Cezmi. Fakat daha geniş organizasyonlarda grubumuza katılanlar da olabiliyor.

Kuruluş amacınız neydi?

Sendika bünyesinde kültür sanat alanında eksiklik gördük. Müzik, büyük kitlelere ulaşmada ve bir arada tutmada önemli bir araç... Müzik sayesinde kitlelerle buluşmak bizi mutlu ediyor. Ayrıca müzikal açıdan da kendimizi geliştirmiş oluyoruz. Zamanla demokratik kitle örgütlerinin buluşmalarında aranan bir grup olduk. Sahnede seyirciyle duygu bütünlüğü kurmak bizi mutlu ediyor.

Sanırım devam etmenizi sağlayan da bu değil mi?

Şebnem: Tabi ki amatör ruhumuzu seviyoruz.

Orhan: Olaya profesyonel bakmıyoruz amatör ruhumuzu kaybetmiyoruz.

Politik bir grup musunuz?

Orhan: Repertuarımız değişse de politik muhalif bir grubuz. Bizi en başında birleştiren faktör aynı ideolojiye sahip insanlar oluşumuzdu.

Grup Yorum üyelerinin gözaltına alınışı, Erdal Erzincan'ın yasaklanması gibi son zamanlarda sanatçılar üzerinde görülen baskılar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Şebnem: Grup Yorum, bir okuldur. Azalmadan eklemeler yapılarak ilerleyen bir okul.

Orhan: Sanatçılar sistem tarafından baskıya uğrar ve bu elbette kabul edilebilir bir şey değil. Grup Yorum üyeleri gözaltına alındığında sahneden onlarla bir dayanışma geliştirmeye çalışıyoruz. Ayrıca sistem yıllardır türkü söyleyenleri tutuklayarak türküleri de tutuklayacağını sanıyor. Oysa yüzyıllardır bu toprakların muhalif ozanları sisteme karşı ezilenlerin sesi olmaya devam ediyor.

Erhan: Katledilseler de yarattıkları eserler hala söyleniyor. Karacaoğlan Dadaloğlu hala dinleniyor ve söyleniyor. Belki gözdağı vermeye çalışıyorlar ama bir işe yaramıyor.

Şebnem: Türküler ve halaylar susmuyor. Erdal Erzincan'ın yasaklanması onu kimsenin dinlemediği anlamına gelmiyor. Hatta tanımayanlar da tanımış oldu yasaklanma sürecinde.

Siz de öğretmensiniz. Açığa alınan öğretmenler, özellikle açlık grevinde olan Nuriye ve Semih Hoca, hakkında görüşleriniz neler?

Erhan: Nuriye ve Semih Hocayı anlayabiliyorum. Ben de sürülmüş bir öğretmenim ve hak arayışlarını sonuna kadar destekliyorum. Aslında cezaevine girmeleri onların çok güçlü olduğunu gösteriyor. Sonucun olumlu olmasını istiyorum zira olumsuz bir sonuç, tarih boyunca unutamayacağımız bir acı olarak kalacaktır.

Şebnem: Diğer ihraç edilen arkadaşlarımızla elimizden geldiğince dayanışma içinde kalmaya çalışıyoruz. Bizim yapabileceklerimiz ölçüsünde grup olarak destek oluyoruz. Dayanışma gecesi düzenledik bunun için. Çorbayı belki oluşturamıyoruz ama çorbaya tuz olabiliyoruz.

Orhan: Nuriye ve Semih'in direnişi onların direnişi olmaktan çıktı, Türkiye sınırlarının dışına çıktı. Çünkü onların talebi işlerini istemesi… Binlerce kişi işinden edildi ve bir muhalefet birikiyor. Muhalif duruşun ne demek olduğunu biliyoruz bu yüzden gül bahçesinde değiliz ama mücadele edeceğiz.

Şebnem: Taleplerimiz insana dair şeyler ve bunu savunmaya devam edeceğiz.

Yaşadığımız şehirle ilgili dertleriniz, sevinçleriniz var mı?

Şebnem: Uzun yıllar İzmir'den ayrı kalmış Ankara'da yaşamış bir İzmirli olarak İzmir'in kıymetini bilen bir İzmir aşığıyım. Gelişmelerle ilgili elbette bir sıkıntı var ama İzmir rahat yaşanılası bir şehir. 

Orhan: Bence en büyük eksikliği alt yapı sorunları... Sosyal demokrat bir belediyeyiz fakat hala taşeron işçi çalıştırılıyor. Yaşanılabilir bir kent anlamında bakarsak da İzmir yaşanılabilir bir şehir.

Erhan: Belki de sorunları kendi başına çözmeye çalıştığı için yetersiz kalınıyor. İstanbul'a verilen destek İzmir'e verilmiyor.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?