'Burası Alsancak’ın köyü ve biz burayı kasaba yapmaya çalışıyoruz'

ASYA YAŞARİKİZ / İZ DERGİ Bir sokak düşünün, içinde heykel ve bakır atölyesi, vintage mağazası, çöp toplayıcıların gölgesinde serinleyip çay içtiği bir kahvesi olan. Cafe Candela'nın sahibi Alev Özgür, bu sokakta Alsancak'ın gürültülü...

03 Eylül 2017, 13:12 Asya Yaşarikiz
'Burası Alsancak’ın köyü ve biz burayı kasaba yapmaya çalışıyoruz'

ASYA YAŞARİKİZ / İZ DERGİ

Bir sokak düşünün, içinde heykel ve bakır atölyesi, vintage mağazası, çöp toplayıcıların gölgesinde serinleyip çay içtiği bir kahvesi olan. Cafe Candela'nın sahibi Alev Özgür, bu sokakta Alsancak'ın gürültülü ve döner kokulu sokaklarından sıkılanlara alternatif bir mekan yaratmış. Veganlara özel yemeklerin de olduğu ev yapımı soğuk şerbetleri tadabileceğiniz bu mekan, konsept mekanları seven İzmirlilerin uğrak mekanlarından biri olmaya aday. Zira burası bisikletli ulaşımı tercih eden, tiyatro, müzik, dans ve sinema ile ilgilenen yurttaşların yararlanacağı etkinliklerle dolu bir ajandası olan bisiklet kafe.

Öncelikle kafe fikri nasıl ortaya çıktı, nasıl başladın?

Çocukluk hayalimdi. Aslında bir sahaf açmak istiyordum. Zamanla çay kahve içeriz, eşim dostum gelir derken böylece sahaf fikrim kafeye dönüştü. Temamıza bir de bisiklet ekledik. Ve iki ay önce burayı açtık.

Burası bisikletlilerin mekanı mı olsun istiyorsun?

Bisikletli insanlarla sohbet etmeyi seviyorum, hayata bakışları ister istemez farklı oluyor. Evet bisikletliler buraya gelsin, bisikletlerinde bir arıza olduğunda burada tamir edebilsinler. Bilsinler ki burada bir Cafe Candela var. Yastık yaması, bisiklet tamiri gibi malzemelerimiz şimdiden mevcut. Burada kendi tamirini yapabilirler, malzemeler için her hangi bir ücret talep edilmeyecek.

Burası Bornova Sokağı'nın paralel sokaklarından biri. Neler yaşıyorsun burada?

Çok enteresan şeyler yaşıyoruz. Burayı ilk açtığımda, 'Buraya transları almayacaksın yoksa senden yemek yemeğiz' diyen insanlar vardı. Tabi bu benim hayat görüşüme çok ters. Burası bir kafe, buraya herkes geldiği gibi transların da gelmesi çok normal. Burada oturan insanlar birbirlerini rahatsız etmiyor. Rahatsız eden müşteri varsa zaten müdahale ediyorum.

Buraya yönelik bir ön yargı hissettin mi peki?

Burada transları rahatsız eden insanlar var. Bizim en büyük problemimiz homofobik, transfobik insanlar. Sokakla ilgili hiçbir problemimiz yok. Ön yargıları yıkmak gerekiyor. Bu zamana kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Pek önyargılı olacak, korkulacak bir yanı yok buranın.

Bu sokak alternatif bir sokak bile olabilir...

Bu sokağı köhneleştirdikçe, geriye attıkça ve buralara gelmedikçe translar için de çok büyük tehlike var, bizim için de.

Normalleştirmek lazım belki?

Tabi. Buralarda birkaç kafe daha açılsın istiyorum. Daha fazla güzel mekân olsun ki insanlar gelmeye başlasın ve dediğin gibi sokak normalleşmeye başlasın. Burayı normalleştirirsek ne transları ne de kendimi ötekileştiririz.

Burası zamanla Kıbrıs Şehitleri'nin dönercilerle dolu kimliksiz caddesine alternatif de olabilir...

Burada esnaf çok güzel... Karşımızda bir kahve var örneğin. Bazen bizim yanımıza masa atıp oturuyorlar. Yani buranın alternatif bir sokak olmasını çok istiyoruz. Mesela burada bir seramik atölyesi var. Yurt dışından insanların, öğrencilerin, gezginlerin geldiği güzel bir hostel var burada. Heykel atölyesi, ileride vintage mağazası, çok güzel kahveler yapan bir Bodrum Kahvesi adlı mekân var. Yani burada çok güzel bir ortam var. Bakır ustası bile var bu sokakta. Birazcık derlenip toparlansa harika bir sokak olacak burası.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi artık birçok kişinin keyif almadığı bir sokak haline dönüştü. Alsancak'ın ara sokakları insanların nefes alabildiği yeni bir sokak olur mu sence?

Birazcık farklılık gerekiyor. Alsancak'ta döner kebap dışında yemek yenilecek mekân yok. Ama burada veganlar var, farklı bir şeyler yemek isteyen insanlar var. Biz burayı açarken, çay çorba menemen konseptimiz olsun istiyorduk. Soğuk/sıcak çorbamız, menemenimiz, kahvaltımız var. Veganlar da burada yemek yiyebiliyor vejeteryan da.

Bu sokakla ilgili aklında bir fikir var mı?

Farklı şeyler yapma niyetim var. Para kazanmak gerekiyor ama ilk amaç o değil. Ben burayı yeni insanlarla tanışmak için açtım. Yeni insanlar yeni öneriler geliyor. Bu sokak sanat galerilerinin olduğu bir sokak… Ve burada sanatla dikkat çekebiliriz.

Burayla ilgili planların neler?

Burayı canlı tutmakla ilgili planlarım var. Tiyatrocu arkadaşlarımızla burada tiyatroyla ilgili konuşmak istiyoruz. Bu sokak zaten çok renkli, daha da renklendirip sanatla doldurup insanların ilgisini çekmek istiyoruz.

Bunun dışında sokak tangosu, bisiklet tamir ve bisikletle ilgili atölyeler düşünüyorum. Trafikte bisiklet kullanımını, nasıl bisiklet kullanılacağını konuşabileceğimiz bir ortam yaratmak istiyorum burada.

Kışa doğru da belgesel ve film gösterimi hazırlamayı planlıyorum. Bu daha konsept bir durum olacak.

Burada yapılan etkinlik sayısı arttıkça burası daha güzel bir yer olacak...

Burası Alsancak'ın köyü ve biz burayı kasaba yapmaya çalışıyoruz. Ama burada çok güzel hikâyeler var. Bisikletliler artık buradan geçerken kornalarına basıyor. Bir şekilde farklılık oluşmaya başladı. Birkaç küçük renklilikle bu farkındalık daha da artacak.

Peki konsept kafe işine girmeden önce neler yapıyordun?

9 Eylül Üniversitesi'nde sözleşmeli çalışmıştım. Kısa bir dönem bir lokantada da çalıştım. En son da bir dershanede eğitim danışmanlığı yapıyordum. Haftanın altı günü günde on saat çalışıyordum. Haftada bir gün iznimi yatıp uyuyarak geçirmekten başka bir şey yapamaz hale geldim. Ama ben yerinde duramayan hareketli biriyim. Lisedeyken edebiyat grubumuzla dergi çıkarırdık bir yandan da çevre örgütleriyle okulda etkinlik düzenlerdik. Hep çok aktiftim. İstanbul'da iş dışında bir şey yapamadığım dönemde ani bir kararla İzmir'e taşındım. Ve yine lise yıllarımdaki aktif deli dolu hayatıma geri döndüm. Koyu bir Karşıyaka taraftarıyım ve taraftar haklarıyla ilgili yönetimde yer alıyorum. Maçları izliyorum. Cezalı maçlarda kadın taraftarların maça alınmasını protesto ediyorum. Bir şeyler ters gidince müdahale etmeden duramıyorum.

Bunun dışında salsa ve tangoyu keşfettim. Daha neler yapabilirim derken bisiklete merak saldım. Dans ederken kendimi ne kadar özgür hissediyorsam bisikletin üzerinde de öyle hissetmeye başladım. Ve bisiklet kafe konseptinin tam bana göre olduğunu anladım.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?