‘Karaburun’da da İl’de de tek liste olacaktır’

ÜMİT KARTAL / İZ GAZETE Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre sürecine dair konuşan İlçe Başkanı Bülent Çumçum birlik mesajları verdi: “Adalet Yürüyüşü’nün tek listesi yapılmalı” Karaburun’da kurulmak istenen balık çiftliklerine...

31 Temmuz 2017, 13:15 Ümit Kartal
‘Karaburun’da da İl’de de tek liste olacaktır’

ÜMİT KARTAL / İZ GAZETE

Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongre sürecine dair konuşan İlçe Başkanı Bülent Çumçum birlik mesajları verdi: “Adalet Yürüyüşü’nün tek listesi yapılmalı” Karaburun’da kurulmak istenen balık çiftliklerine dair de açıklama yapan Çumçun, ilçe halkına çağrı yaptı: “Eylemlere katılın.”

Partinizin kongre süreci başladı, ne aşamada, nasıl gidiyor?

Kongre sürecimizde öncelikle Genel merkezimizin göndermiş olduğu listeleri askıya çıkarttık onlar askıdan indi, şuan da itiraz süreçleri devam ediyor. Seçmenlerimizin adres değişikliği, isimlerinin olmaması gibi durumlar için... Fakat bizim bölgemizde herhangi bir problem yok. Şimdiye kadar itiraz gelmedi, bu ayın 26'sına kadar sürecek itiraz süreci.

Ayın 26'sından sonra da delege seçimlerimiz başlayacak. Karaburun bölgesi hakikaten bu dönemde Cumhuriyet Halk Partisi’ni güçlü bir şekilde temsil edecek. İyi bir ivme yakaladık.

Kongre nasıl geçer diye düşünüyorsunuz, adaylar açıklandı mı?

Mevcut yönetim kadromuz çok iyi… Geçen dönemde bazı eksikliklerimiz vardı, genel kurulda çift iki listeyle gitmiştik bu dönem özellikle bölgenin bir araya gelmesi, gruplaşmanın olmaması Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde muhteşem bir görüntü. Mordoğan beldemiz vardı mahalle oldu. Mordoğanlı Cumhuriyet Halk Partisi gönüldaşlarımız ve dostlarımızın ortak fikri hep beraber hareket etmek. Arkadaşlarla görüşüyoruz onlar da destek vereceklerini söylüyorlar önümüzdeki dönem tam bir birlik ve beraberlik içerisinde gideceğimizi söylüyorlar bu bizim için muhteşem bir şey. Bu kongre sürecinde Karaburun’da özellikle sorunsuz geçeceğimizi tek liste geçeceğimizi düşünüyorum.

Aday konusunda herhangi bir adaylık açıklanması yok elimize gelen. Tabi bilindiği gibi bizde üyelik kartı olan herkes adaydır.

Siz yeniden aday mısınız?

Partililerimiz de bu soruyu dönem dönem soruyor. Ancak bizde,  Cumhuriyet Halk Partisi’nde ‘ben adayım’ diye çıkılmaz. Delegelerimiz baştan seçilsin, delegeler bir görev vermek isterse tabi ki elimizi taşın altına sokacağız. Fakat çok çok daha iyi, bu işleri çok daha iyi yapacak biri çıkarsa kesinlikle omuz verip arkadaşımızı seçeriz. Destekçi oluruz.  Bu konuda Karaburun'da hiç bir sorun yok.

Referandumda oy oranları neydi Başkan? Karaburun’da CHP’nin etkisi artıyor mu azalıyor mu?

Karaburun'da iyi bir oy potansiyeline sahibiz. En son referandumda ‘hayır’ oylarında, Karaburun merkezi olarak %78, komple bölge olarak %73 bandını yakaladık, bu iyi bir oran şu ana kadar alınmış en yüksek orandır. Parti olarak da oy potansiyelimizi arttırmaya çalışıyoruz. CHP'nin parti olarak oyu %63'tü. 

Kongreden sonra, ilçenizin öncelikleri ne olacak? ‘Şunları başarmalıyız’ dediğiniz başlıklar var mı?

Öncelikle doğamızı korumaya çalışıyoruz. Bir problemimiz var, ne yazık ki Çevre ve Şehircik Bakanlığı bölgemizi balık üretim havzası ve taşocağı havzası olarak belirlemiş. Ben bu süreçte Bakanlık yetkililerin direk olarak bölgeye gelip net tespit yaparak karar verdiğini düşünmüyorum. Harita üzerinden karar verildiğini düşünüyorum. Tabi karar verme sürecinde bölgeye gelmediğinizde yanlış sonuçlar doğuyor.

Şunu net olarak söylüyorum AKP'li CHP'li MHP'li hiç fark etmeksizin bütün bölge halkı, muhtarlar, memurlar, STK'lar dâhil herkes ama herkes karşı… Parti gözetmeksizin herkes net karşı bu duruma... Bunu Bakanlığa da ilettik.

Biz balık çiftliği olmasın demiyoruz. Olsun, fakat kıyıya bu kadar yakın olmasına ve turizmle geçinen bir bölgenin mahvedilmesine karşıyız. Başka bölgelerde, insanların çok yoğun olmadığı bölgelerde yapılması taraftarıyız. Fakat bizim kıyılarımızı mahvedeceğini, turizmimizin baltalayacağını düşünüyoruz.

Bu çiftlikler taş ocakları turizmi baltalar, esnafımız kaybeder. Her ne olursa olsun evi olan arazisi olan herkes kaybedecek. Fiyatlar düşecek, çünkü insanların istemediği ve gelmeyeceği bir bölge haline dönüşecek. Biz bunu engellemek istiyoruz, engellemeye çalışıyoruz ilk önceliğimiz bu.

İkinci önceliğimiz ise; Karaburun hızla gelişiyor, yol yapımıyla berber ‘tsunami’ şeklinde bir akın olacağını düşünüyoruz. Cumhuriyet Halk Partili Belediyemizle ortak olarak içerideki ana yollarımızı tamamlayarak bu ‘tsunami’yi iyi bir şekilde kendi kanallarımıza eritmeyi düşünüyoruz. Tsunami'yi durduramayız ama ona yön verebiliriz. Geç gelişmiş olmanın vermiş olduğu bir avantaj var, bu avantajı kullanmak istiyoruz. Belediye başkanımız ve ilçe yönetimimizle el ele verip güzel bir şekilde ilerliyoruz.

Bir diğer önceliğimiz ise Cumhuriyet Halk Partimizin oylarını halkımızla beraber en üst düzeye taşımak olacak.

Bu kapsamda Karaburunlulara çağrınız var mı?

Karaburunlulara şöyle bir çağrım var: Doğa konusunda biz her ne kadar Cumhuriyet Halk Partisi olarak balık çiftliklerine, taşocaklarına karşı çıksak da biz bunu halk adına yapıyoruz. Şundan eminim ki; halkımızın desteği bizimle beraber bundan hiç kuşkum yok. Ama daha fazla destek istiyorum. Eylemlerde daha fazla destek istiyorum. Bu olay siyasi parti olayından çıkmıştır, Karaburun'un yarım adanın sorunudur. Tabi biz burada öncülük ediyoruz, Parti olarak da öncülük ediyoruz. Ama ben tüm Karaburun halkından destek bekliyorum. Hepsini eylemlerde görmek istiyorum, yanımızda görmek istiyorum.

İl yönetimine dair neler söylemek istersiniz? Orada ne gibi değişiklikler olmalı sizce?

Bütün il ve ilçelerimizle beraber hareket ediyoruz, ortak çalışıyoruz. Belediyemizle problemimizin olmaması ilimizi de rahatlatan bir durum bu. İl başkanlığımızdan isteyip de alamadığımız hiç bir şey olmadı. Ortak çalıştık, iyi gittiğimizi düşünüyorum. Yeni dönemde de çok güzel kadro olacağını düşünüyorum. Tek liste olacağı inancındayım. Adalet Yürüyüşü’nün tek listesi olacak.  Adalet Yürüyüşü bizleri omuz omuza birleştirdi. Sağ olsun Genel başkanımız sayesinde bu birleşme çok daha güçlü oldu.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
21°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?